Alarma RCB w sprawie utonięć
East News/Fot. Jakub Kaminski/East News, Sarbinowo, 10.05.2020. Epidemia koronawirusa. Ludzie na plazy w Sarbinowie.
Autor Barbara Bujar - 20 Lipca 2020

RCB ostrzega wszystkich Polaków. Rodzice nie widzieli tonących dzieci przez parawan

Dzieci, które przebywały z rodzicami w Niechorzu, weszły do wody i po czasie nagle zaczęły się topić. W tym momencie ich rodzice, otoczeni parawanem, leżeli na plaży. Niestety żaden z nich nie zauważył niebezpieczeństwa, które groziło ich dzieciom. Chłopcy przeżyli dzięki błyskawicznej pomocy dwóch policjantów, którzy na tej samej plaży spędzali swój urlop. W związku z dużą liczbą utonięć Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ponownie ostrzega obywateli.

Problem utonięć co roku powraca jak bumerang. Mimo licznych próśb i ostrzeżeń nadal zdarzają się sytuacje, w których ludzie jadą nad wodę i nie dbają tam o swoje bezpieczeństwo. Niestety, często narażone są także dzieci, które pozostają bez opieki.

O każdej porze roku, a w szczególności latem, kiedy pogoda sprzyja wypadom nad morze lub jezioro, należy pamiętać o jednej ważnej rzeczy. Woda to żywioł, który stanowi naprawdę poważne zagrożenie. Przebywanie w niej i nieprzestrzeganie zasad może prowadzić do śmierci. Przypomina o tym Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, które podało niepokojące statystyki i ponownie wystosowało ostrzeżenie.

Szumowski zabiera głos w sprawie szczepionki. Mówi też o nowych testachSzumowski zabiera głos w sprawie szczepionki. Mówi też o nowych testachCzytaj dalej

Dwoje dzieci topiło się w morzu. RCB przypomina o podstawowych zasadach bezpieczeństwa

O prawidłowe środki ostrożności nie zadbali urlopowicze, którzy w ubiegły piątek wypoczywali na plaży w Niechorzu. Jak podaje TVN24, rodzice pozwolili, aby ich dzieci weszły same do wody. W tym momencie sami przebywali za parawanem, który znacznie ograniczał ich pole widzenia. Z tego powodu nie zauważyli, kiedy ich dzieci zaczęły się topić.

Na całe szczęście problemy chłopców zostały dostrzeżone przez innych plażowiczów. Nadkom. Sławomir Wasilewski, zastępca komendanta powiatowego w Stargardzie oraz asp. szt Magdalena Rosa, którzy w Niechorzu przebywali prywatnie, od razu weszli do wody i pospieszyli dzieciom na ratunek. W ich ocenie sytuacja była bardzo dynamiczna.

- Sytuacja była bardzo dynamiczna. Dzieci były pod opieką rodziców, którzy otoczeni jednak parawanem nie do końca widzieli, co się dzieje. W pewnej chwili funkcjonariusze zauważyli, że chłopcy toną. Bez wahania skoczyli do wody – słowa podkom. Krzysztofa Wojsznarowicza z Komendy Powiatowej Policji w Stargardzie cytuje TVN24.

Chwilę później do akcji włączyli się ratownicy WOPR-u, których zawiadomiła córka policjantki. Dzięki błyskawicznej reakcji, chłopcy zostali wyciągnięci z wody, a ich życiu nie zagrażało już niebezpieczeństwo. Krzysztofa Wojsznarowicza zastanowiła jednak reakcja pozostałych urlopowiczów, przebywających w tym czasie na plaży.

- W zdarzeniu tym funkcjonariusze odnieśli niegroźne obrażenia w postaci zadrapań. Całą sytuację z brzegu oglądał tłum postronnych osób, z których nikt nie odważył się ruszyć na pomoc – dodał.

Dzisiaj grzeje: 1. Poważna zmiana w polskim szkolnictwie. Wejdzie w życie wraz z początkiem września

2. Nowe świadczenie dla polskich seniorów. Cały Sejm zgodny, nie mniej niż 2,4 tys. zł

Po wydarzeniu o ostrożność zaapelowała Komenda Powiatowa Policji w Stargardzie. Ostrzeżenie wydało także Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Zgodnie z nim ludzie powinni pamiętać o zachowywaniu podstawowych zasad podczas przebywania w wodzie. Przede wszystkim należy pływać jedynie w wyznaczonych miejscach, nie wchodzić do wody po spożyciu alkoholu i innych środków odurzających, na łódce pamiętać o kajaku, nie skakać do wody w miejscach do tego nieprzeznaczonych, a także nie wchodzić do wody, kiedy jesteśmy rozgrzani lub świeżo po posiłku.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Ważna decyzja MON. Trasa S8 zmieni nazwę, będzie bardzo historyczna
  2. Wszystko się nagrało, ksiądz podczas chrztu uderzył dziecko, naprawdę zatrważające. Rodzice wyrwali mu je z rąk ze strachem;
  3. Maseczki mogą zniknąć z przestrzeni publicznej? Ważne słowa Ministra Zdrowia
  4. Chcą znaleźć w Polsce azyl. Uciekli wraz z chorym na autyzm synem
  5. Rząd luzuje kolejne obostrzenia dotyczące epidemii. Profesor Simon ostrzega
  6. Muzułmanka z dwójką dzieci weszła do tramwaju w Warszawie. Niebywałe, co się potem wydarzyło

Następny artykuł