Dzieci zamknięcie szkół
freepik.com CC0
Autor Klaudia Bochenek - 21 Sierpnia 2020

MEN jednak rozważa zamknięcie szkół przez wzrost zachorowań? Resort "zostawia sobie prawo"

Dzieci nadal dokładnie nie wiedzą, na czym stoją? Dariusz Piontkowski w studiu TVP Info poruszył m.in. kwestię nauczania w powiatach "żółtych" i "czerwonych", ewentualne zamknięcie placówek oraz ustosunkował się do postulatu, w którym uczniowie mieli wrócić do szkół w okolicy połowy września.

Dzieci są wyraźnie zadowolone, że po miesiącach siedzenia w domu i nauczaniu zdalnym w końcu spotkają się z przyjaciółmi. Ministerstwo Edukacji ostrzega jednak przed zamknięciem placówek, jeśli tylko zajdzie taka potrzeba. Wiele osób boi się, że kiedy dzieci ruszą do szkół, dzienna liczba przypadków gwałtownie wzrośnie.

Możesz zapłacić nawet 10 tys. zł grzywny, ministerstwo ostrzega. Przepis wchodzi w życie od 1 wrześniaMożesz zapłacić nawet 10 tys. zł grzywny, ministerstwo ostrzega. Przepis wchodzi w życie od 1 wrześniaCzytaj dalej

Dzieci czeka jednak nauka zdalna?

Minister edukacji, Dariusz Piontkowski, na antenie TVP Info wyjaśnił, że nawet, jeśli powiat jest oznaczony jako "żółty" nie oznacza, że uczniowie przejdą w tryb nauki zdalnej lub zostanie wprowadzony model mieszany. Dyrektorzy oraz powiatowi inspektorzy sanitarni mogą jednak wprowadzić więcej obostrzeń, np. w powiatach "czerwonych" wskazane będzie, aby uczniowie nosili maseczki cały czas w przestrzeniach wspólnych: szatniach, korytarzach. Minister zauważa, że zachorowania mogą mieć miejsce w jednym budynku, jednej instytucji i osoby zarażone nie muszą mieć wpływu na zachorowania u reszty populacji, dlatego w szkołach na ten moment dedykowana jest nauka zdalna.

- Mamy zapisy w prawie, które pozwalają reagować lokalnie, w pojedynczych placówkach, i tu rola dyrektora, który w kontakcie z organem prowadzącym i powiatowym inspektorem sanitarnym może podejmować decyzję o zmianie sposobu pracy szkoły. Ale ministerstwo edukacji zostawia sobie także prawo do tego, by w sytuacji trudnej, w uzgodnieniu z ministrem zdrowia i głównym inspektorem sanitarnym, podjąć decyzję o przechodzeniu na kształcenie na odległość w skali województwa, kilku województw czy nawet całego kraju, jeśli będzie taka potrzeba - tłumaczył minister edukacji Dariusz Piontkowski.

Dzisiaj grzeje: 1. Lech Wałęsa wieszczy katastrofę i apeluje. "Jeśli nie posłuchacie starego Wałęsy, to poginiecie wszyscy"
2. WHO podało nowe wytyczne dotyczące noszenia maseczek. Jedna grupa nie powinna ich nosić

Oczywiście jeśli uczeń źle się czuje, o jego stanie zdrowia powinien zostać poinformowany dyrektor szkoły, a chory musi zostać w domu. Wprowadzono też pomysł wydzielenia izolatek w każdej szkole, aby każde dziecko, u którego zostanie zauważone pogarszanie się samopoczucia, mogło spędzić tam czas do momentu diagnozy. Dzięki temu nie będzie przebywać z pozostałymi uczniami.

Dariusz Piontkowski ustosunkował się też do kwestii opóźnienia o 2 tygodnie rozpoczęcia roku szkolnego tak, aby każde dziecko, które wraca z wyjazdu wakacyjnego, mogło 14 dni spędzić w domu na swoistej kwarantannie. Jeśli nie będzie mieć niepokojących objawów, może udać się do szkoły. Minister edukacji stwierdził, że "powrót po wakacjach tak samo, jak powrót z ulicy, ze sklepu może być tym powrotem, po którym ktoś będzie nosicielem lub osobą chorą", poza tym w tym roku większość Polaków spędzało wakacje w kraju, a nie za granicą, gdzie sytuacja epidemiologiczna może być o wiele gorsza.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Odszedł wybitny Polak. Media przekazały smutną informację
  2. Joanna Senyszyn ujawniła, co krzyczeli do niej politycy PiS. Skandaliczne słowa
  3. 10-letnia dziewczynka zaszła w ciążę. Porażające, kto okazał się ojcem
  4. Wzruszające wyznanie Magdy Gessler. Zmaga się z ciężką chorobą, prześmiewcy powinni teraz dwa razy się zastanowić
  5. Możesz zapłacić nawet 10 tys. zł grzywny, ministerstwo ostrzega. Przepis wchodzi w życie od 1 września
  6. Ania z "Rolnik szuka żony" po rozstaniu z Jakubem Napierałą ma nową miłość. Chwali się nią na Instagramie

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykuł