dzieci i nowotwór
Fot. pixabay.com/ Victoria_Borodinova
Autor Klaudia Gaicka - 22 Czerwca 2020

Objawy świadczące o nowotworze u dzieci. Bardzo łatwo je przeoczy

Dzieci mogą zachorować na nowotwór tak samo, jak dorośli. Warto wiedzieć czym dokładnie objawia się ten stan chorobowy. W zależności od tego, jak szybko uda się postawić diagnozę, tym większe szanse ma mały pacjent.

Dzieci również są narażone na różnego rodzaju nowotworu. Choć taki scenariusz jest jednym z najczarniejszych dla rodzica, nie można bagatelizować początkowych objawów. W tym wypadku czujność to podstawa. Szacuje się, że około 70% nowotworów wykrytych u dzieci jest w pełni uleczalna.

Poślubił ponad 70 kobiet. Jedna z nich wyznała koszmarną prawdęPoślubił ponad 70 kobiet. Jedna z nich wyznała koszmarną prawdęCzytaj dalej

Dzieci, u których rozwija się nowotwór mają często charakterystyczne objawy. Warto skonsultować je z lekarzem

Jak podaje serwis Rmf24.pl, każdego roku w Polsce wykrywanych jest blisko 1 200 nowotworów u noworodków, niemowlaków, dzieci i nastolatków. W niechlubnej czołówce najczęściej występujących znajdują się białaczki, chłoniaki i nowotwory ośrodkowego układu nerwowego.

– Choroba bardzo szybko rozwija się w młodych organizmach, ponieważ komórki nowotworowe szybciej się namnażają. W dodatku towarzyszące jej objawy są mało charakterystyczne i początkowo łatwo przypisać je innym dolegliwościom, przez co często diagnostyka pod kątem nowotworów rozpoczynana jest dość późno. Wszystko to utrudnia wczesną diagnozę, tymczasem to właśnie rozpoznanie w możliwie jak najwcześniejszym stadium zwiększa szanse na wyleczenie – tłumaczy radiolog dr Witold Jarosiński.

Ciężko jest stwierdzić, jaki jest powód płaczu noworodka. Jednak w przypadku starszych dzieci, warto tłumaczyć im, by nigdy nie ukrywały tego, co im doskwiera. Ważne jest również to by samemu być czujnym. Jeżeli zauważymy, że zwykle pełny energii maluszek staje się apatyczny, osłabiony i zmęczony, powinno to być dla nas sygnałem alarmowym.

Inne symptomy, które mogą wskazywać, że w ciele dziecka toczy się walka, to: powiększone węzły chłonne (w szczególności szyjne, długotrwała (powyżej tygodnia) gorączka, wymioty (zwłaszcza poranne) ora chroniczne bóle głowy.

Na nowotwór mogą również wskazywać inne nietypowe objawy, takie jak: problemy z równowagą, dziwne zmiany skórne, narośle lub ból kości.

Dzisiaj grzeje: 1. Nie żyje bohater popularnego programu telewizyjnego. Oglądały go miliony Polaków

2. W 2019 roku skorzystało 120 tys. Polaków. Ty też możesz zwiększyć emeryturę o 10%, sposób jest banalny

Choć każdy z tych symptomów może mieć wiele innych przyczyn, warto skonsultować się z lekarzem. Ten, po przeprowadzeniu niezbędnego wywiadu i oględzinach malucha, skieruje nas na dalsze badania w celu ustalenia przyczyny.

W leczeniu nowotworów kluczowa jest szybka diagnoza pacjenta. Im wcześniej rozpoznana zmiana, tym lepsze rokowania ma dziecko.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Prześliczna Karolina pędziła motocyklem na solarium. Tragiczna śmierć. Nie żyje
  2. Jarosław Kaczyński namaści swojego następcę? Zadziwiające doniesienia obiegają media, w PiS robi się gorąco
  3. IMGW wydało pilne ostrzeżenie. Dwa województwa z najwyższym stopniem zagrożenia, lepiej zostać w domu
  4. Tragiczne wiadomości o śmierci 25-latki. Przedawkowała popularne napoje
  5. Sygnały, które daje nasze serce, gdy ma już dosyć. Nie wolno ich lekceważyć
  6. Adam Małysz chory na COVID-19. Wiemy, gdzie się zaraził i jak się czuje

Następny artykuł