dzieci zagrożone cukrzycą
fot. https://pixabay.com/ drfuenteshernandez
Autor Natalia Niewczas - 23 Sierpnia 2020

Niebezpieczne powikłanie u dzieci zarażonych koronawirusem. Eksperci ostrzegają, może pojawić się nawet po infekcji bezobjawowej

Dzieci nie zawsze wychodzą z COVID-19 bez szwanku. Specjaliści zwracają uwagę na występowanie nowo odkrytych, związanych z przebytą chorobą powikłań wśród młodszych pacjentów. Doniesienia brytyjskich uczonych są wyjątkowo niepokojące.

Dzieci zarażone COVID-19 mogą borykać się z poważnym, długofalowym następstwem choroby. Wywołana przez koronawirusa infekcja w niektórych przypadkach zaburza prawidłową pracę trzustki, co skutkuje rozwojem cukrzycy typu 1 (insulinozależnej). Na tym potencjalne problemy zdrotowne się nie kończą.

Nowe odkrycie dotyczące koronawirusa. Wiadomo już, co w ogromnym stopniu zwiększa ryzyko zakażeniaNowe odkrycie dotyczące koronawirusa. Wiadomo już, co w ogromnym stopniu zwiększa ryzyko zakażeniaCzytaj dalej

Dzieci szczególnie zagrożone cukrzycą

Poważne zdrowotne powikłania po przebytym zakażeniu COVID-19 dotyczą nie tylko dorosłych, ale i dzieci. Najmłodsi pacjenci w szczególny sposób są narażeni na rozwój cukrzycy typu pierwszego. Brytyjscy uczeni przekonują, że furtką do jej rozwoju mogą być receptory ulokowane w trzustce, które stanowią dla patogenu idealną okazję do wniknięcia do wnętrza komórek, gdzie panują warunki sprzyjające namnażaniu się wirusa.

Jak podaje portal stronazdrowia.pl, w ciągu pandemii aż dwa zlokalizowane w Londynie szpitale zaobserwowały znaczny przyrost zachorowań na cukrzycę typu 1 wśród dzieci i młodzieży. Badania potwierdziły jednocześnie obecność aktywnej postaci COVID-19 (albo sugerujących przebytą chorobę przeciwciał) w organizmach cierpiących na cukrzycę pacjentów. To jednak nie koniec niepokojących doniesień.

U ponad połowy z dotkniętych cukrzycą insulinozależną młodych pacjentów zaobserwowano objawy cukrzycowej kwasicy ketonowej. Ten zagrażający życiu stan polega na spalaniu przez organizm tłuszczów zamiast glukozy, w wyniku czego dochodzi do zakwaszenia krwi. Do skutków kwasicy ketonowej zaliczamy między innymi pojawienie się stanu zapalnego w mózgu czy uszkodzenie narządów układu moczowego.

Dzisiaj grzeje: 1. Lech Wałęsa wieszczy katastrofę i apeluje. "Jeśli nie posłuchacie starego Wałęsy, to poginiecie wszyscy"
2. Paragon za litr jagód albo kilogram ziemniaków sprzedawanych przy drodze. Obowiązek nie obejmie jednak każdego

Nie tylko brytyjscy uczeni zauważyli większy odsetek cukrzycy insulinozależnej wśród najmłodszych pacjentów. Podobnych obserwacji dokonali naukowcy z Włoch i Chin. Zebrane przez specjalistów dane wykazują, że COVID-19 nie pozostaje, jak wciąż wierzą niektórzy, obojętny dla młodych organizmów.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Kobieta chciała wynająć mieszkanie rodzinie z dwójką dzieci. Wtedy się zaczęło
  2. Uwaga, Polacy muszą się śpieszyć, do końca sierpnia mogą starać się o dodatkowe 1400 zł. Przedstawiamy szczegóły
  3. 10-letnia dziewczynka zaszła w ciążę. Porażające, kto okazał się ojcem
  4. Wzruszające wyznanie Magdy Gessler. Zmaga się z ciężką chorobą, prześmiewcy powinni teraz dwa razy się zastanowić
  5. Możesz zapłacić nawet 10 tys. zł grzywny, ministerstwo ostrzega. Przepis wchodzi w życie od 1 września
  6. Tańczą ze sobą od 40 lat. Nawet najlepszym szczęka opada z wrażenia

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykuł