Dzieci będące ofiarą zastraszania mogą borykać się z jego konsekwencjami przez lata
unsplash.com/Jackson Simmer
Autor - 26 Czerwca 2020

Coraz więcej dzieci pada jego ofiarą. Konsekwencje są bardzo poważne

Dzieci, które w jakiś sposób wyróżniają się na tle swoich rówieśników, mogą paść ofiarą bullyingu. Słowo to oznacza znęcanie się i dotyczy głównie najmłodszych. Niestety zastraszanie ofiary może prowadzić do poważnych zaburzeń psychicznych, a w skrajnych przypadkach nawet do samobójstwa.

Dzieci, które są wrażliwe, nieśmiałe, mają niską odporność psychiczną i niskie umiejętności społeczne, mogą stać się ofiarami bullyingu. Określenie to w języku angielskim oznacza tyranizowanie, zastraszanie.

Zjawisko bullyingu dotyczy głównie dzieci i nastolatków. Niestety tyranizowane ofiary najczęściej nie potrafią się bronić czy zaprotestować. Gdy znęcanie się trwa dłuższy czas, prowadzi ono do obniżenia samooceny ofiary, zaburzeń lękowych, nerwicy, a nawet depresji.

Krzysztof Jackowski odpowiedział na pytanie, które dręczy nas wszystkich. Dotyczy śmierciKrzysztof Jackowski odpowiedział na pytanie, które dręczy nas wszystkich. Dotyczy śmierciCzytaj dalej

Dzieci będące ofiarą zastraszania mogą borykać się z jego konsekwencjami przez lata

Bullying oznacza znęcanie się nad najmłodszymi. Oprawcy robią wszystko, by młody człowiek został wykluczony ze społeczności szkolnej. Bullying dotyczy zachowań werbalnych, społecznych, a także fizycznych.

Znęcanie się czy zastraszanie jest długotrwałym działaniem, które prowadzi do wykluczenia danego ucznia z grupy rówieśniczej. Oprawcy dokuczają, obrażają, a także szydzą ze swojej ofiary. Osoba, która znęca się nad rówieśnikiem, opiera się niekiedy na przemocy fizycznej, np. kopaniu, biciu, opluwaniu, popychaniu, czy niszczeniu rzeczy ofiary.

Osoby, które padły ofiarą bullyingu przyznają, że zjawisko to bardzo negatywnie wpływa na psychikę młodego człowieka. Znęcanie się może prowadzić do obniżenia samooceny, nerwicy, złego samopoczucia, czy strachu przed rówieśnikami.

Jak podaje portal.abczdrowie.pl, bullying może przybierać także formę relacyjną. Polega ona na wrogich gestach i minach, manipulacji, czy celowym wykluczaniu kogoś z grupy. Jego celem jest odizolowanie ofiary z danej społeczności.

W ostatnich latach bardzo powszechny stał się tzw. cyberbullying. Polega on zazwyczaj na publikowaniu w Internecie poniżających zdjęć, czy nieprawdziwych treści, krzywdzących ofiarę. Cyberbullying to nic innego jak prześladowanie młodego człowieka za pośrednictwem Internetu. Sprawcami cyberprzemocy są zazwyczaj rówieśnicy ofiary lub znajomi z klasy.

Zdaniem specjalistów każdy może stać się ofiarą prześladowcy, jednak zauważalne jest to, że wiele ofiar bullyingu posiada wspólne cechy. Ofiarami są zazwyczaj osoby cechujące się nieśmiałością, niskim poczuciem własnej wartości i brakiem asertywności.

Dzisiaj grzeje: 1. Nie mógł poradzić sobie z wyśmiewaniem. Nie żyje bohater "Pamiętników z wakacji"

2. Nowy nie znaczy lepszy. 10 najlepszych używanych samochodów rodzinnych do 20 tys. zł

Zjawisko bullyingu może skutkować różnorodnymi problemami natury psychicznej. Należą do nich najczęściej: obniżona samoocena, osłabienie, spadek energii, zaburzenia snu, zaburzenia lękowe, nerwica, a także depresja.

Ofiary zastraszania po pewnym czasie mogą odczuwać utratę poczucia bezpieczeństwa, a nawet borykać się z myślami samobójczymi. Bullying to niezwykle niebezpieczne zjawisko, wobec którego w żadnym wypadku nie należy pozostawać obojętnym.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Polska legenda sportu zginęła w wypadku. Widok grobu zapiera dech w piersiach. Wszystko niemal 30 lat od śmierci
  2. 10 tys. zł. od rządu na remont i 100 plus. Dopiero teraz, na chwilę przed wyborami poznaliśmy postulaty, które mogą zaważyć na wynikach
  3. IMGW wydało pilne ostrzeżenie. Dwa województwa z najwyższym stopniem zagrożenia, lepiej zostać w domu
  4. Tragiczne wiadomości o śmierci 25-latki. Przedawkowała popularne napoje
  5. Sygnały, które daje nasze serce, gdy ma już dosyć. Nie wolno ich lekceważyć
  6. Uwielbiany gwiazdor został postrzelony w głowę. To, co się stało potem, przechodzi ludzkie pojęcie (FOTO)

Następny artykuł