Dzieci cichymi ofiarami pandemii? Zatrważający raport ekspertów ujawnił gigantyczny problem

Dzieci ofiarami pandemii
pixabay.com/Mylene2401
Autor Barbara Bujar26.09.2020

Dzieci przez pandemię koronawirusa umierają częściej. I to nie dlatego, że w ich organizmach wykrywa się zakażenie. Najmłodsi pacjenci cierpią z powodu zaburzeń, które w ostatnich miesiącach obserwuje się w służbie zdrowia. Według raportu przedstawionego przez UNICEF od 2019 roku medycyna zmaga się z tendencją wzrostową zgonów wśród dzieci. O szczegółach badań opowiedziała członkini organizacji, Monika Kacprzak.

Dzieci często potrzebują pomocy. I choć w dobie pandemii koronawirusa nie są uznawane za grupę ryzyka, cały czas łapią infekcje lub zmagają się z innymi poważniejszymi chorobami. Niestety, w ciągu ostatnich miesięcy służbę zdrowia objął paraliż, a rozpowszechnione teleporady nie zawsze okazują się skuteczne. Według ekspertów wspierających organizację UNICEF taka sytuacja może nieść za sobą ogromne konsekwencje. Pierwsze z nich są już zauważalne i udowodnione na podstawie badań.

Wstrząsająca relacja z Domu Opieki Społecznej. Wstrząsająca relacja z Domu Opieki Społecznej. "Panie Boże błagam Cię, żebym tutaj nie zemdlała i dała radę wytrzymać"Czytaj dalej

Dzieci cierpią przez pandemię koronawirusa? Członkini UNICEF wyjaśnia

Jak donosi TVN24, skutki pandemii w głównej mierze mogą odbić się na najmłodszych. Takimi informacjami na łamach magazynu "Polska i Świat" miała podzielić się Monika Kacprzak, członkini UNICEF. Według badań przeprowadzonych przez organizację ilość zgonów wśród dzieci do 5. roku życia, która w ciągu ostatnich 30 lat zmniejszyła się z 12 do 5 milionów, znów zaczęła rosnąć. To może być konsekwencją epidemii koronawirusa, która spowodowała zaburzenia służby zdrowia, w tym zamknięcie szpitali i ograniczenie transportu medycznego, których regularnie potrzebują mali pacjenci.

- Według badania UNICEF, w którym wzięło udział ponad 100 państw, trzy czwarte z nich zgłosiło zakłócenia w dostępie do opieki medycznej. Kobiety ciężarne rzadziej przychodziły do szpitali na badania – mówiła Kacprzak cytowana przez TVN24.

Problem pojawia się więc już w trakcie ciąży, a to właśnie wtedy rozpoczyna się troska o zdrowie dziecka. Podczas rozmowy z serwisem uwagę zwróciła na niego ginekolog-położnik prof. Marzena Dębska. Jak stwierdziła, badanie płodu przez telewizytę nie jest możliwe, dlatego dostępność medyków dla kobiet w ciąży jest wskazana. Brak takiej możliwości grozi nie tylko dziecku, ale czasem także jego matce.

- Jeżeli pacjentka nie pojawi się na wizycie, może się okazać, że przegapi moment, kiedy dziecko przestaje się rozwijać, kiedy poprzez cesarskie cięcie moglibyśmy je uratować – przekazała lekarka.

Dzisiaj grzeje: 1. Wstrząsające wyznanie Anny Muchy. Chyba nikt się go nie spodziewał
2.Zmiany wywrócą emerytury do góry nogami? Nowe przepisy mają być gotowe już nawet za 2 miesiące
3.Violetta Villas zdążyła wyjawić wielką tajemnicę zanim odeszła. Smutne wyznanie sprawia, że łzy same napływają do oczu

Niestety, nie wszyscy zdają sobie sprawę, a wizyty lekarskie wciąż są ograniczone. Zdarza się też tak, że lekarze zapraszają rodziców na szczepienia bądź badania, jednak Ci ze strachu przed pandemią wolą to przełożyć. Należy pamiętać jednak o tym, że na nieprawidłowej opiece medycznej cierpią przede wszystkim małe dzieci, których organizmy nie są jeszcze na tyle silne, by poradzić sobie w chorobie.

- Liczba dzieci, które mogą umierać na skutek chorób bardzo prozaicznych może się zwiększyć nawet o sześć tysięcy dzieci dziennie – dodała Monika Kacprzak.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Ministerstwo potwierdziło, od środy się zacznie. Chodzi o zakaz lotów
  2. W "Milionerach" zadano niespodziewane pytanie. Nie do wiary, że padło na wizji
  3. Ministerstwo Zdrowia przekazało zatrważającą wiadomość. Padł nowy rekord zakażeń, jest komentarz rzecznika resortu
  4. Zniesienie celibatu dla księży. Jesteście za?
  5. Jak w Polsce leczy się COVID-19? Lekarz klinicysta wyznał całą prawdę
  6. Zapłacił za kiełbasę banknotem 500 zł. Ekspedientka wydała 490 zł reszty, zamarła odkrywając prawdę o banknocie

Następny artykuł