Przez nową chorobę biją na alarm. Lekarze ostrzegają przed zespołem pocovidowym, dotyka dzieci i może być śmiertelnie niebezpieczny

dzieci powikłania COVID-19
unsplash Kelly Sikkema
Autor Klaudia Gaicka28.11.2020

Zakażenia u dzieci mogą być szczególnie groźne. Warto znać objawy PIMS-TS, czyli nowej choroby, która występuje najczęściej u dzieci, które przeszły zakażenie koronawirusem bezobjawowo. Ekspert wskazuje, w jakim przypadku powinniśmy zgłosić się do szpitala.

Pomimo tego, że dzieci najczęściej przechodzą COVID-19 bezobjawowo, zdarza się, że dotyka ich w związku z zakażeniem bardzo groźna przypadłość. Mowa o PIMS-TS, zupełnie nowej chorobie, która rozwija się u najmłodszych pacjentów, którzy przeszli zakażenie pandemicznym wirusem.

Media obiegła smutna wiadomość. Nie żyje polski piosenkarz, fani pogrążyli się w żałobieMedia obiegła smutna wiadomość. Nie żyje polski piosenkarz, fani pogrążyli się w żałobieCzytaj dalej

Zakażenia dzieci mogą być szczególnie groźne. Warto znać objawy PIMS-TS

Jak podaje portal Interia.pl, PIMS-TS jest wieloukładowym zespołem zapalny, wiązany przez lekarzy z koronawirusem SARS-CoV-2. Niestety choroba ta nie została jeszcze dobrze zbadana, jednak naukowcy łączą ją z powikłaniami COVID-19.

W naszym kraju pierwszym po raz pierwszy odnotowano chorobę u dziecka z Warszawy. Badania wykryły, że wcześniej był on zakażony koronawirusem. Następne przypadki dotyczyły trojga pacjentów z Wejherowa oraz aż dziewięciorga dzieci z Krakowa.

Rodzice dzieci z Wejherowa relacjonują, że początkowo nic nie zapowiadało tak ciężkiej choroby. Na ciałach dzieci wystąpiła wysypka w postaci swędzących plam na ciele, m.in. charakterystycznych różowych okręgów. Później do tych objawów dołączyły wysoka gorączka oraz biegunka i wymioty.

Ojciec jednej z dziewczynek chorych na PIMS-TS relacjonuje, że jej stan był na tyle poważny, że ledwo co trzymała się na nogach.

- Wszystkie miały biegunkę i w pierwszym momencie potraktowaliśmy to jako zakażenie bakteryjne przewodu pokarmowego. Po niecałych dwóch dniach zaczęliśmy podejrzewać, że może to być wieloukładowy zespół zapalny tymczasowo związany z zakażeniem SARS-CoV-2. Test na PCR był wprawdzie ujemny, ale już na przeciwciała dodatni - powiedział "Dziennikowi Bałtyckiemu" dr Adam Hermann z wejherowskiego szpitala.

Choroba może być tragiczna w skutkach. Wśród jej powikłań możemy wymienić między innymi niewydolność serca lub serek, czy zawał. Jeżeli zauważymy jej objawy u któregoś z naszych dzieci, nie powinniśmy zwlekać z konsultacją specjalistyczną.

Dzisiaj grzeje:
1.Wzrasta nasza świadomość w kwestii zdrowia i coraz bardziej o nie dbamy. Ale czy wiemy jak robić to dobrze?
2.Policja w mieszkaniu księdza znalazła kobietę. Więził ją przez 12 lat, druzgocące, w jakich warunkach żyła
3.Nowy zakaz obowiązuje od dziś. Maseczki są obowiązkowe w nowych miejscach, nikt nie miał pojęcia
4.3 razy chciała dostać się do lekarza, za każdym przekładano wizytę. Podczas teleporady usłyszała, że zostało jej 6 miesięcy życia

Olej rybny jednak nie chroni serca? Amerykańscy naukowcy doszli do zaskakujących wnioskówOlej rybny jednak nie chroni serca? Amerykańscy naukowcy doszli do zaskakujących wnioskówCzytaj dalej

- Najczęściej pierwszym objawem zespołu pocovidowego jest bardzo wysoka gorączka, trwająca dłużej niż trzy dni, oraz biegunka, wymioty, malinowy język, wysypka, zaczerwienione spojówki, osłabienie To jest ten moment, aby zacząć bić na alarm - mówi prof. dr hab. med. Przemko Kwinta, pediatra i neonatolog, kierownik Kliniki Chorób Dzieci Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie.

Nasz niepokój powinien wzbudzić szczególnie stan, w którym oprócz gorączki występują dwa ze wskazanych objawów PIMS-TS. Zdaniem eksperta w takim wypadku powinniśmy niezwłocznie odwiedzić lekarza rodzinnego, pierwszego kontaktu.

Opublikowano nowe rozporządzenie Ministra Edukacji. Dotyczy ferii zimowych, wiele osób jest załamanychOpublikowano nowe rozporządzenie Ministra Edukacji. Dotyczy ferii zimowych, wiele osób jest załamanychCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE W NASZYCH SERWISACH:

  1. Fatalne wieści. Zbliża się wielkimi krokami mróz, śnieg i prawdziwa zima, jakiej dawno nie było. Osoby planujące wyjazd powinny uważać
  2. Wiceszefowa Xiaomi wywołała gigantyczny skandal. Nie uwierzysz jak nazwała swoich klientów
  3. Pojawiają się, gdy przeszliśmy COVID-19 bezobjawowo. Sygnały wysyłane przez organizm po walce z koronawirusem
  4. Całą noc musiał spędzić w karetce. Wstrząsająca relacja pacjenta
  5. Wspiera układ odpornościowy i poprawia pracę żołądka. Prosty, domowy przepis na zakwas z imbiru
  6. Kobieta wyczuła, że adoptowany pitbull dziwnie pachnie. Gdy ściągnęła mu szelki, natychmiast zadzwoniła na policję
  7. Ile lat ma Danuta Martyniuk? Wielu łapie się za głowę, kiedy poznaje prawdę. Dalibyście jej tyle?

Następny artykuł