Lekarze się kłócili, a dzieci umierały. Jedyną nadzieją okazał się szpital prywatny

dzieci nie dostały szansy
fot. https://pixabay.com/ marionbrun
Autor Natalia Niewczas30.09.2020

Dzieci nie otrzymały pomocy medycznej na czas. W jednym z polskich szpitali toczył się cichy, pełen napięcia spór. Konflikt w miejskiej placówce medycznej rzutował na zdrowie i życie nienarodzonych dzieci - mogła ocalić je pilna operacja, której wykonywanie wstrzymano.

Dzieci nie dostały drugiej szansy - ich wciąż rozwijające się w ciele matki organizmy mogła uratować skomplikowana operacja wewnątrzmaciczna. Interwencja medyczna ostatecznie nie doszła do skutku. Teraz inni, zrozpaczeni przyszli rodzice szukają pomocy w prywatnej placówce.

Dramatyczne wyznanie lekarza ze szpitala MSWiA. Gorzej być nie mogło, a nikt o tym nie mówi. Dramatyczne wyznanie lekarza ze szpitala MSWiA. Gorzej być nie mogło, a nikt o tym nie mówi. "Odbije się na zdrowiu tysięcy pacjentów"Czytaj dalej

Dzieci nie otrzymały pomocy na czas

Od kwietnia z powodu braku medycznej interwencji zmarło dwoje nienarodzonych dzieci. W Polsce istnieje tylko jeden zespół odpowiednio wykwalifikowanych lekarzy, którzy podejmują się niezwykle skomplikowanych operacji na sercach płodów. Do niedawna ratujące życie zabiegi przeprowadzano w Szpitalu Bielańskim - teraz rodzice mogą otrzymać pomoc tylko w prywatnej placówce. Zaistniałą sytuację opisuje portal wyborcza.pl.

Za udane przeprowadzenie wyżej wspomnianych, udanych operacji wewnątrzmacicznych odpowiada zespół lekarzy, w którego skład wchodzą: profesor Joanna Szymkiewicz-Dangel, profesor Marzena Dębska oraz dr Adam Koleśnik. Po tym, jak profesor Dębska odeszła z dotychczasowego miejsca pracy do szpitala im. Orłowskiego, zabiegi wstrzymano, a kolejka oczekujących zaczęła się wydłużać. Rozpoczęły się poszukiwania nowej placówki. Do zaistniałej sytuacji odnosiła się między innymi Katarzyna Parafianowicz, prezes Fundacji Serce Dziecka.

- Niezrozumiały jest dla nas brak decyzyjności w tej sprawie i zaprzestanie prowadzenia jedynego w Polsce, drugiego w Europie i trzeciego w świecie Programu interwencji kardiologicznych u płodów. Znakomity zespół specjalistów oraz specjalistyczny sprzęt medyczny czekają na rozpoczęcie wykonywania zabiegów. Tymczasem nienarodzone dzieci z wadą serca, u których możliwe jest przeprowadzanie operacji w czasie życia płodowego, czekać nie mogą - pisała w liście skierowanym do Rzecznika Praw Dziecka.


Ostatecznie doszło do spotkania przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia, NFZ oraz zespołu wykwalifikowanych lekarzy. Postanowiono, że program interwencji kardiologicznych przeniesie się do prywatnego szpitala Medicover w Wilanowie. Koszty operacji ma pokrywać NFZ oraz ministerstwo.

Jak donosi portal wyborcza.pl, w międzyczasie udało się ustalić, że wokół programu narósł w Warszawie konflikt. Dyrektor placówki medycznej na Bielanach nie chciała, by był on kontynuowany w jej szpitalu. Zdaniem Doroty Gałczyńskiej-Zych operacje kardiologiczne na płodach są “eksperymentalne”.

Dzisiaj grzeje: 1. Pilna decyzja GIS. Popularny produkt wycofany, nie jeść pod żądnym pozorem
2.Tysiące Polaków wciąż ją ma w swoich szufladach. Nie wyrzucaj jej, możesz dostać niezłe pieniądze
3. Pięć szpitali odmówiło przyjęcia pacjenta. Gehenna 77-latka trwała dwa dni

- Światowe ośrodki raczej się z nich wycofują albo w ogóle się ich nie podejmują. W Polsce w rozbudzonej nadziejami opinii publicznej często wywołują złudne skojarzenie o wręcz magicznej mocy sprawczej jako zabiegi odwracające w pełni proces chorobowy - tłumaczyła Dorota Gałczyńska-Zych.

Słowa dyrektor Szpitala Bielańskiego nie znajdują jednak swego potwierdzenia w statystykach. Dane wykazują, że interwencje polskiego zespołu specjalistów zakończyły się sukcesem w ok. 90% przypadków.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Dramatyczne sceny w górach. Niestety spadł w przepaść. Wiadomości ze świata
  2. Uwaga na nowe metody oszustów. Kobieta wysłała niewinnego SMS-a i straciła fortunę
  3. Media obiegła smutna wiadomość. Nie żyje gwiazda kultowego horroru
  4. Specjaliści biją na alarm. Mówią o "czerwonej lampce" dla ministerstwa zdrowia
  5. Objawy bywają niezwykle mylące. Coraz więcej osób umiera na niewydolność serca
  6. Rosół gotujesz pod pokrywką? 1 detal całkowicie zmienia smak

<>

Następny artykuł