Dziecko przyszło na świat z niezwykle rzadką chorobą
fshoq.com
Autor Karol Zaborowski - 7 Października 2019

Dziecko urodziło się z niezwykle rzadką chorobą. Ma tylko 10 procent szans na przeżycie

Dziecko rodzące się z poważną wadą wrodzoną często nie ma zbyt wielkich szans na długie życie. Ten maluch urodził się z chorobą, której przeżywalność wśród dzieci wynosi zaledwie 10 procent. Dla rodziców musi to być prawdziwy koszmar.

Dziecko w czasie ciąży przechodzi niewyobrażalne zmiany, bo przecież na początku składa się zaledwie z kilku komórek, a po 9 miesiącach na świat przychodzi w pełni ukształtowany nowy człowiek. Na tej drodze niekiedy dochodzi jednak do pewnych zaburzeń, które sprawiają, że dziecko nie rzowija się do końca tak jak powinno. Mogą to być zarówno niewielkie zmiany, jak i bardzo poważne choroby, które wprost zagrażają życiu maleństwa.

Jak podaje portal WP.pl, kilka dni temu w Indiach na świat przyszło dziecko z niezwykle rzadką chorobą o nazwie ektopia serca. Polega ona na niewłaściwym umiejscowieniu serca, które znajduje się w części lub w całości poza obrębem klatki piersiowej dziecka. Innymi słowy, dzieci z tą wadą wrodzoną rodzą się z sercem na zewnątrz swojego ciała. Maluch urodził się w stanie Haryana w północnych Indiach.

Dziecko z sercem na wierzchu

Jest to niezwykle rzadka wada, której częstość wystepowania to 5,5 do 8 na 1 mln żywych urodzeń. Często doprowadza również do poronienia, ponieważ pojawia się już we wczesnych fazach rozwoju dziecka podczas ciąży. Dzięki temu można ją dosyć często diagnozować, ale niestety nie we wszystkich zakątkach świata ludzie mają dostęp do odpowiednich badań. Do tej pory w Polsce urodziło się tylko jedno dziecko z tą chorobą.

Niestety rokowania dla dzieci, które urodziły się z ektopią serca, nie są zbyt optymistyczne, ponieważ szanse na przeżycie w takim wypadku wynosi jedynie 10 procent. Samo leczenie zależy od tego, gdzie dokładnie położone jest serce, ponieważ nie zawsze znajduje się w okolicy mostka. Najmniejsze szanse na przeżycie mają dzieci, których serca położone są przy szyi, ale zdarza się, że narząd jest znacznie niżej, bo na granicy klatki piersiowej i brzucha.

Chłopiec, który niedawno przyszedł na świat ma dzięki temu trochę większe szanse na przeżycie, ponieważ jego serce znajduje się dosyć blisko miejsca, gdzie faktycznie powinno być. Mimo to nadal potrzebuje pilnego leczenia, które jest dodatkowo bardzo długotrwałe.

W takim wypadku, jeżeli dziecko urodzi się żywe, niezbędne są liczne operacje, które mają na celu umieszczenie serca na prawidłowym miejscu oraz wyleczenie pozostałych wad, które bardzo często towarzyszą ektopii. Jest to niezbędne, aby dziecko mogło wieść w miarę normalne życie, jednak bardzo rzadko udaje się im zapewnić pełną sprawność.

Następny artykuł