Dziecko urodziło się bez nosa
youtube.com/Lord Spoda
Autor Barbara Bujar - 11 Lipca 2020

Dziecko urodziło się bez nosa. Niezwykle rzadki przypadek

Dziecko, które przyszło na świat w 2013 roku, zaskoczyło nawet lekarzy. Tessa Evans urodziła się bez nosa i od razu po porodzie wymagała wykonania specjalnego zabiegu. Jej wada świadczy o poważnej chorobie, z którą dziewczynka musi sobie radzić. Dziś ma siedem lat, a jej mama mocno się stara, by mogła żyć tak jak jej rówieśnicy.

Dziecko urodziło się bez nosa.Tessa Evans przyszła na świat w 2013 roku. Jak podaje portal WP Parenting, jej mama dowiedziała się o poważnej wadzie już w 20. tygodniu ciąży. Mimo obaw, które jej towarzyszyły, bardzo czekała na moment, w którym jej córeczka przyjdzie na świat. Tuż po porodzie było jej jednak bardzo trudno. Choroba, z którą urodziło się jej dziecko, była przerażająca i bardzo rzadka. Mała Tessa urodziła się bez nosa.

Wczesne objawy raka płuc. Gdy się pojawią, nie ma czasu do straceniaWczesne objawy raka płuc. Gdy się pojawią, nie ma czasu do straceniaCzytaj dalej

Dziecko urodziło się bez nosa. Taki przypadek zdarza się niezwykle rzadko

Stanem zdrowotnym dziewczynki zaskoczeni byli nawet lekarze. Od razu po porodzie musieli podjąć się wykonania zabiegu, który umożliwił jej swobodne oddychanie. Brak nosa skutecznie jej to utrudniał. O pierwszych chwilach dziecka opowiedziała jego mama Grainne, którą cytuje WP Parenting.

- Dzisiaj, jedyne co pamiętam z tamtego dnia to szok. Tuż po porodzie lekarze musieli wykonać jej tracheotomię, by Tessa mogła swobodnie oddychać. Ze względu na to musiała być karmiona przez rurkę – wspominała.

Choroba, która jest odpowiedzialna za nietypowy wygląd Tessy, to arhinia. Jest niezwykle rzadka, ponieważ występuje raz na 197 milionów przypadków. Schorzenie polega na wrodzonym braku nosa, a w jego miejscu pojawiają się dołki, które nie mają żadnego połączenia z przewodami oddechowymi. Według lekarzy to bardzo niebezpieczne, szczególnie jeśli chodzi o rozwój małego dziecka. Brak nosa wiąże się bowiem z brakiem węchu, dzięki któremu poznaje się także świat. W związku z niecodziennym wyglądem dziewczynka przeszła specjalną operację. Jeśli się uda, czeka ją jeszcze jedna. Ta natomiast jest bardzo kosztowna.

Dzisiaj grzeje: 1. Wiemy co od września czeka polskich uczniów. Minister Edukacji zabrał głos

2. NFZ z ważnym apelem do pacjentów. Dotyczy rejestracji do lekarzy, weszły kolejne zmiany

Dzięki przeprowadzeniu specjalnego zabiegu, w miejsce nozdrzy wszczepione zostały dziewczynce niewielkie implanty, które pozwoliły jej twarzy nabrać kształtu zbliżonego do wyglądu jej rówieśników. Kiedy Tessa urośnie, lekarze wymienią je na większe. Starania lekarzy wpłynęły częściowo na wygląd dziecka, jednak nie to jest największym marzeniem jej rodziców. Oboje chcą, aby ich córka żyła normalnie, tak jak jej rówieśnicy.

Liczą na to, że uda im się doprowadzić do operacji, podczas której z tkanek twarzy można byłoby uformować nos dziewczynki. Po takim zabiegu konieczne byłoby także wycieniowanie go przez tatuażystę, aby uzyskał naturalny wygląd. Operacja jest jednak kosztowna i musi odbyć się zanim Tessa przestanie rosnąć.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wybuch gazu w Grójcu. Trwa akcja ratunkowa, strażacy ewakuują budynek
  2. Pamiętacie kochającą mamę 15 dzieci, która miała je stracić, bo była zbyt biedna? Zapadł zaskakujący wyrok, nikt się nie spodziewał;
  3. Wiedza, która może uratować życie. Jak odróżnić zwykły pieprzyk od śmiertelnie niebezpiecznego czerniaka?
  4. Pierwsze objawy raka krtani. Niezwykle łatwo pomylić je z innymi chorobami
  5. Ministerstwo Zdrowia komentuje słowa Dudy. Mocne słowa o szczepionkach
  6. Nie żyje gwiazda świata sportu. Jeszcze niedawno oglądało ją wielu Polaków, ogromna tragedia

Następny artykuł