Dziecko podczas drugiej doby życia może zachowywać się niepokojąco
fot. wikimedia.org/Melimama
Autor Karol Zaborowski - 10 Listopada 2019

Lekarze praktycznie nie uprzedają przyszłych mam. Każdego noworodka dotyka "syndrom drugiej doby"

Dziecko podczas ciąży ma zapewnione wszystko, co potrzebuje do życia. Dodatkowo będąc wewnątrz swojej mamy, słyszy jej bicie serca. Moment porodu dla noworodka to nie lada szok. W końcu znajduje się w zupełnie nowym środowisku.

Dziecko tuż po porodzie jest dosłownie bombardowane przez nowe bodźce. Mimo to pierwsza doba jego życia jest raczej spokojna, przez co rodzice, a zwłaszcza mama mają chwilę na odpoczynek i wczucie się w swoją nową rolę. Problem pojawia się podczas drugiej doby, kiedy to dziecko często nie chce być odstawiane od piersi, cały czas płacze i pręży się.

Jest to zupełnie normalne i nie oznacza, że z maluchem coś jest nie tak. Stan ten jest nazywany syndromem drugiej doby i stano dla rodziców nie lada wyzwanie. Niestety często nie mają pojęcia, że zaledwie w przeciągu dnia zachowanie ich dziecka zmieni się o 180 stopni.

Kolejny popularny lek wycofany z aptek. W nim również wykryto rakotwórczą substancjęKolejny popularny lek wycofany z aptek. W nim również wykryto rakotwórczą substancjęCzytaj dalej

Dlaczego dziecko przechodzi przez syndrom drugiej doby?

Powód takiego zachowania jest dosyć prosty. Przez 9 miesięcy trwania ciąży, dziecko będąc w macicy, miało spokój i wszystko, co mu potrzebne. Nie musi się przejmować nadmiernym światłem, chłodem, czy nieznanymi hałasami. Cały czas słyszy kojący dźwięk bicia serca swojej mamy i tego, jak pracuje jej organizm.

W momencie narodzin wchodzi w zupełnie nowe otoczenie, które pełne jest odczuć, których do tej pory nie znało. Gdyby mogło, to najchętniej bez wątpienia wróciłoby do swojej mamy, gdzie było mu ciepło i przyjemnie. Niestety nie jest to możliwe, a nowy świat wciąż stanowi dla niego zagadkę.

Z tego też względu malec uspokaja się praktycznie tylko, gdy jest przy swojej mamy i może doświadczyć, choć części bodźców, które zna. Dla rodziców może to stanowić nie lada przeprawę, zwłaszcza gdy nie są przygotowani na to, co ich czeka. Niestety jak podaje portal Mamadu.pl, lekarze praktycznie nigdy nie informują przyszłych rodziców, że dziecko może zachowywać się w ten sposób.

Rodzi to wiele problemów, a także zmartwień. Bo przecież malec po narodzinach tak się nie zachowywał. Pokazuje to, jak ważny jest odpowiedni przepływ informacji pomiędzy lekarzem i pacjentem. Na szczęście są sposoby, które powinny uspokoić maluszka podczas niespokojnej, drugiej doby swojego życia. Dobrym pomysłem będzie owinięcie go w kocyk i położenie na piersi mamy, tak aby mógł słyszeć bicie jej serca.

Dziecko będzie też domagało się podstawienia do piersi, ponieważ ssanie je uspokaja. Jednak nie można cały czas go karmić. Dlatego też można dać mu do ssania opuszkę swojego palca, aby dziecko mogło na spokojnie oswoić się z nowym światem.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Nieludzka patologia w służbie zdrowia. Lekarze nie wyślą pacjentów na badania, powód jest absurdalny
  2. Przez 5 dni jadła tylko zupki chińskie. Rzeczy, które stały się z jej ciałem są straszne, każdy powinien wziąć je sobie do serca
  3. Kolor wosku z uszu świadczy o zdrowiu. Widząc jeden z nich natychmiast udaj się do lekarza, możesz być śmiertelnie chory

Następny artykuł