Dwulatka musiała przejść operację. Wszystko przez jeden przedmiot

Dziecko z baterią w przełyku przeszło operację
pixabay.com/marionbrun
Autor Barbara Bujar13.01.2021

Zespół chirurgów z Bristol Royal Hospital przeprowadził operację dziecka, które połknęło baterię guzikową. Przedmiot utknął w przełyku dziewczynki i spowodował między innymi problemy z oddychaniem. To kolejny przypadek, kiedy dziecko trafia do szpitala po połknięciu drobnego przedmiotu. Lekarze apelują.

Media obiegła kolejna historia o dziecku, które trafiło na stół operacyjny po połknięciu drobnego przedmiotu. Tym razem w przełyku dwuletniej dziewczynki o imieniu Sofia-Grace lekarze znaleźli baterię guzikową.

Dziecko połknęło baterię. Lekarze apelują do rodziców

Jak podaje WP Parenting, dwuletnia Sofia-Grace trafiła do szpitala po tym, jak jej tata zauważył, że ma problemy z podstawowymi czynnościami. Dziewczynka męczyła się podczas oddychania, miała także trudności podczas spożywania posiłków.

Lekarze z Bristol Royal Hospital, którzy zajęli się dwulatką, od razu wysłali ją na podstawowe badania, w tym na wykonanie zdjęcia rentgenowskiego. To nie pozostawiło żadnych złudzeń – w przełyku dziewczynki znajdowało się ciało obce rozmiarami przypominające pięciozłotówkę.

Dziecko natychmiast znalazło się na stole operacyjnym. Przedmiotu nie udało się bowiem wyciągnąć w inny sposób. Dopiero podczas zabiegu okazało się, że ciałem obcym widocznym na zdjęciu RTG była bateria guzikowa.

Wiemy, jakie są potencjalne działania niepożądane szczepionki od Moderny. Firma opublikowała oficjalne informacjeWiemy, jakie są potencjalne działania niepożądane szczepionki od Moderny. Firma opublikowała oficjalne informacjeCzytaj dalej

Choć niebezpieczeństwo minęło, dziewczynka jeszcze długo musiała dochodzić do siebie. Lekarze umieścili w jej gardle specjalną rurkę ułatwiającą jej przełykanie. Zalecili także specjalną dietę. Dzięki szybkiej reakcji ojca i natychmiastowej pomocy medycznej z dnia na dzień wraca do zdrowia.

- Sofia jest teraz na diecie purée i ma się bardzo dobrze. Jej stan poprawia się z tygodnia na tydzień dzięki regularnym ćwiczeniom, które rozciągają jej przełyk – powiedział tata dwulatki Calham, który nie ma pojęcia, kiedy jego córka połknęła baterię.

Do podobnych przypadków dochodzi bardzo często. Dzieci z reguły połykają przedmioty, gdy przebywają same. To niestety prowadzi do nieświadomości rodziców i zwiększonego zagrożenia dla zdrowia i życia ich pociech. Baterie i magnesy są szczególnie niebezpieczne.

- Nie zostawiaj magnesów, baterii guzikowych, lub przedmiotów zawierających baterie na wierzchu. Zawsze trzymaj je poza zasięgiem dzieci – powiedział rzecznik Bristol Royal Hospital cytowany przez WP Parenting.

Rzecznik szpitala dodał, że dzieci po połknięciu baterii i innych drobnych przedmiotów mogą nie wykazywać żadnych objawów. Należy jednak pamiętać o tym, że im dłużej ciało obce znajduje się w organizmie człowieka, tym większe jest ryzyko powikłań zdrowotnych.

- Im więcej magnesów zostało połkniętych, tym większe ryzyko poważnych powikłań. Z kolei bateria litowa może utknąć w przełyku i spowodować poważne oparzenia tkanek. W przypadku jakichkolwiek obaw, że dziecko połknęło baterię lub magnes, natychmiast zadzwoń pod numer alarmowy lub udaj się na pogotowie ratunkowe – zaapelował.

Artykuły polecane przez redakcję Pacjenci.pl:

Następny artykuł