Dziecko przez grypę straciło wzrok
unsplash_Caleb Woods
Autor Aneta Młodawska - 13 Marca 2020

4-latka straciła wzrok. Wszystko przez powszechną chorobę

Dziecko jest szczególnie narażone na grypę. Jest to zakaźna choroba wirusowa, która rozprzestrzenia się drogą kropelkową. Warto wiedzieć, że układ immunologiczny kilkulatka nie pracuje jeszcze tak sprawnie, jak u człowieka dorosłego. Niestety, w przypadku pewnej 4-latki grypa doprowadziła do utraty wzroku.

Dziecko należy do grupy wysokiego ryzyka zachorowań na grypę. Zdarza się, że najmłodsi przechodzą ją ciężej niż dorośli, ponieważ ich układ odpornościowy nie jest jeszcze w pełni rozwinięty. U dzieci może więc pojawić się apatia, senność, drgawki, dreszcze, a nawet sięgająca 40 stopni Celsjusza gorączka.

Okres największej zachorowalności na grypę przypada na jesień i zimę. Do zakażenia dochodzi zazwyczaj drogą kropelkową. By doszło do zakażenia wystarczy, że dziecko przebywa przez chwilę w towarzystwie chorej osoby.

Produkty, które wywołują wzdęcia. Lista zdumiewa, o większości z nich prawie nikt nie ma pojęciaProdukty, które wywołują wzdęcia. Lista zdumiewa, o większości z nich prawie nikt nie ma pojęciaCzytaj dalej

Dziecko przez grypę straciło wzrok. Rodzice dziewczynki apelują, by szczepić swoje pociechy

Początek grypy u najmłodszych jest nagły i ostry. Nierzadko pojawia się wysoka gorączka, a dziecko dotknięte chorobą źle się czuje, jest osłabione i senne. Do charakterystycznych objawów grypy należą bóle mięśniowe, bóle kości, dreszcze, bóle głowy, ból gardła, suchy kaszel I brak apetytu. W przypadku 4-latki ze stanu Iowa w USA grypa doprowadziła do tragedii. Jak podaje portal popularne.pl, Jade DeLucia mieszka wraz z rodzicami w mieście o nazwie Parkersburg. Dziewczynka zaczęła chorować tuż przed Bożym Narodzeniem, jednak jej rodzice nie dostrzegali zagrożenia, dopóki u 4-latki nie pojawiła się wysoka gorączka.

Jak powiedziała w rozmowie z CNN Amanda Phillips, mama dziewczynki, na początku choroba wyglądała na zwykłe przeziębienie. Dziewczynka biegała i bawiła się ze swoją siostrą, dlatego rodzice nie niepokoili się stanem jej zdrowia. Dopiero jakiś czas później okazało się, że mała Jade musi walczyć o życie. Przetransportowano ją bowiem medycznym helikopterem ze szpitala w Waterloo do oddalonego o 130 kilometrów miasta Iowa City.

Na miejscu przeprowadzono szereg badań. Niestety pomimo natychmiastowej interwencji lekarzy u dziewczynki stwierdzono poważne powikłania. Grypa typu B doprowadziła do encefalopatii, czyli znacznego uszkodzenia w mózgu. Mama dziewczynki doskonale pamięta moment, w którym usłyszała od lekarzy, że jej dziecko może się nigdy nie obudzić. Jeśli jednak się obudzi, może już nigdy nie być taka sama.

Rodzice Jade czuli się bezradni. Na szczęście po niespełna tygodniu dziewczynka wybudziła się ze śpiączki. Choć dopisywał jej dobry nastrój, szybko okazało się, że zdarzyło się, że 4-latka przez grypę straciła wzrok. Niestety grypa wpłynęła na tę część mózgu, która odpowiada za wzrok. Lekarze nie potrafili ocenić, czy dziewczynka ma szansę na odzyskanie wzroku. Co się jakiś czas później okazało, na rodziców 4-latki czekało kolejne zaskoczenie.

Dzisiaj grzeje: 1. Pacjentom w dramatycznym stanie podano jeden lek. Ich stan poprawił się w 24h, nowa nadzieja w walce z koronawirusem

2. Oficjalnie: 7 nowych przypadków zachorowań na koronawirusa w Polsce. Nowe miasto na mapie zakażeń

Kilka tygodni po powrocie Jade do domu rodzice dostrzegli, że ich córka zaczyna stopniowo poruszać się bez dotykania ścian. Mama 4-latki wspomina, że gdy spytała ją o to, gdzie znajduje się jej wujek, Jade potrafiła wskazać na niego ręką. Rodzice dziewczynki natychmiast zawieźli ją do szpitala, gdzie lekarze potwierdzili, że Jade znów widzi.

Dziewczynkę czekają obecnie spotkania ze specjalistami. Choć dziewczynka nadal ma kłopoty z pewnymi czynnościami, jej mama nie traci nadziei na pełny powrót jej córki do zdrowia. Kobieta jednocześnie apeluje, by rodzice koniecznie szczepili swoje dzieci przeciw grypie.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Niemal nikt nie wie, że każda kasa w Lidlu ma ukrytą funkcję. Mało kto jej używa i bardzo źle
  2. Lekarz oszacował, ile miesięcy będzie trwać wirus w Polsce. „Musimy szykować siły”
  3. Objawy mogące świadczyć o nowotworze u dziecka. Nie wolno ich lekceważyć
  4. Media dotarły do szczegółów wypadku Małgorzaty Kożuchowskiej. Prawdopodobną przyczyną nieuleczalna choroba
  5. Choroby, które sieją największe spustoszenie. Odpowiadają za śmierć ponad połowy Polaków
  6. Polska zamknie granice? Sztab kryzysowy w trakcie narady

Następny artykuł