Eksperci alarmują. Problem dotyczy nawet co dziesiątego dziecka w Polsce, trzeba działać

dziecko: przemoc w czasie pandemii
unsplash Ratiu Bia
Autor Klaudia Gaicka13.11.2020

Problem ten dotyczy co dziesiątego dziecka w Polsce. Dla wielu te statystyki są wręcz nieprawdopodobne. Ciężko uwierzyć w to, co często dzieje się tuż pod naszym okiem. Eksperci nie mają złudzeń i apelują, gdy widzisz, reaguj.

Problem przemocy może dotyczyć nawet co dziesiątego dziecka w Polsce. Statystyki dotyczące tego rodzaju przestępstw są przytłaczające. Niestety, lecz wiele wskazuje na to, że czas pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 tylko pogorszył ten straszny problem.

Kiedy uczniowie wrócą do szkoły? Jest zapowiedź Ministra Edukacji, padł konkretny termin i warunkiKiedy uczniowie wrócą do szkoły? Jest zapowiedź Ministra Edukacji, padł konkretny termin i warunkiCzytaj dalej

Problem przemocy dotyka nawet co dziesiąte dziecko w Polsce. Statystyki są przerażające

Jak podaje portal Interia.pl, na początku pandemii w kraju co dziesiąte dziecko w Polsce doświadczyło przemocy ze strony bliskiego dorosłego. Do takich wniosków doszli badacze z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. Pracownicy fundacji obawiają się, że kolejny lockdown może znów wpłynąć na spotęgowanie problemu. Aby temu przeciwdziałać, rozpoczęto kampanię “Pandemia przemocy”.

Statystyki ukazane przez fundacje są straszne. Według nich do połowy marca do czerwca 2020 roku w Polsce 27 proc. dzieci i młodzieży doświadczyło krzywdzenia, a co dziesiąte dziecko padło ofiarą przemocy ze strony bliskiej osoby dorosłej.

- Nie ma na świecie bardziej bezbronnej istoty niż dziecko krzywdzone przez najbliższych - mówi Jolanta Zmarzlik, specjalistka ds. ochrony dzieci przed krzywdzeniem FDDS.

Wśród haseł najnowszej kampanii, mającej pomóc dzieciom, które są ofiarami przemocy, może znaleźć również te powiązane bezpośrednio z pandemią. Oto przykłady: „Zakrywaj usta! Ale nie milcz, gdy widzisz przemoc!", „Myj ręce! Ale nie umywaj ich od odpowiedzialności, gdy jesteś świadkiem przemocy!", „Zachowaj dystans! Ale bądź blisko, kiedy ktoś Cię potrzebuje!", „Chroń starszych! Ale nie ignoruj przemocy wobec najmłodszych!".

- W Polsce temat krzywdzenia dzieci wciąż budzi kontrowersje. Powodów jest wiele. Często jako dorośli bardziej ufamy dorosłym. Boimy się też "donoszenia" [...] Jeśli mamy podejrzenia, że w naszym otoczeniu jest krzywdzone dziecko, zadzwońmy do lokalnego Ośrodka Interwencji Społecznej. Wówczas na pewno interwencja zostanie podjęta - mówi Jolanta Zmarzlik.

Gdzie najłatwiej zarazić się koronawirusem? Naukowcy już wiedzą, tych miejsc lepiej unikaćGdzie najłatwiej zarazić się koronawirusem? Naukowcy już wiedzą, tych miejsc lepiej unikaćCzytaj dalej

Dzisiaj grzeje: 1.Awaria w elektrowni atomowej na Białorusi. Litwini masowo kupują jod, czy grozi nam drugi Czarnobyl?
2.Owczarek własnym ciałem bronił pana przed włamywaczami. Zapłacił wysoką cenę
3.Wiadomość, na którą czekali Polacy. Premier Morawiecki przekazał ważną decyzję

Warto podkreślić, że nie oznacza to od razu nałożenia na rodzinę drastycznych kar. Zdaniem ekspertki, czas pandemii, kiedy jesteśmy wręcz zachęcani do izolacji, potęguje problem przemocy domowej. Apeluje do nas, abyśmy reagowali, jeżeli jesteśmy świadkami agresywnych zachowań względem dzieci.

- Pamiętajmy o tym, żeby nie rzucać się z krytyką w stronę opiekuna, bo to tylko utrudni wyjście z niełatwej sytuacji. - Rodzic w takich chwilach działa w potężnych emocjach. Warto wówczas zwrócić się do niego z propozycją pomocy: "Widzę, że jest trudno. Jak mogłabym pomóc?" - tłumaczy.

Magda Gessler ostro zaatakowała Edytę Górniak. Poszło o słowa piosenkarki na temat koronawirusaMagda Gessler ostro zaatakowała Edytę Górniak. Poszło o słowa piosenkarki na temat koronawirusaCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Dokładnie 5 grudnia wejdzie w życie długo wyczekiwany projekt. Kierowcy mają powody do radości
  2. Kierowcy się doczekali. Na tę zmianę czekali wszyscy, Ministerstwo Cyfryzacji wyjaśnia
  3. 5 skutecznych sposobów na zwiększenie odporności organizmu. Warto o nich pamiętać szczególnie w sezonie jesienno-zimowym
  4. Ciężarna szukała pomocy w sklepie. Odmówiono jej przez jedno z obostrzeń
  5. Jeden z najczęstszych objawów COVID-19. Nawet po wyzdrowieniu może się utrzymywać przez długie miesiące
  6. Tragiczna wiadomość z samego rana. Nie żyje legenda Juventusu i AS Romy, kochali go fani na całym świecie
  7. Maciej z Warszawy dosłownie szedł jak burza. W Milionerach znów padnie pytanie za milion złotych

Następny artykuł