dziecko straciło 11 zębów
fot. https://pixabay.com/ jarmoluk
Autor Natalia Niewczas - 14 Września 2020

Gdy dentysta ujrzał zęby 3-latka wryło go w ziemię. Natychmiast zadał matce jedno, arcyważne pytanie

Dziecko trafiło do stomatologicznego gabinetu - niestety nie w porę. Stan uzębienia chłopca wprost przeraził dentystę. Lekarz od razu wiedział, co spowodowało tak znaczące uszkodzenia. Słusznie zapytał matkę o dietę pociechy.

Dziecko okazało się przypadkiem niemal beznadziejnym - to niezwykle duże, acz niechlubne osiągnięcie, kiedy ma się zaledwie trzy lata. W 2016 roku chłopiec z Nowej Zelandii usiadł na fotelu dentystycznym z kompletem właściwego dla wieku uzębienia; wyszedł bez znacznej jego ilości. Stomatolog słusznie dopatrywał się przyczyny zaistniałych problemów w diecie 3-latka. Zapytał jego opiekunkę o to, czy pozwala maluchowi na spożywanie pewnego niezwykle popularnego napoju.

Jest oficjalny komunikat Ministerstwa. Ważne zmiany w obostrzeniach już od 19 wrześniaJest oficjalny komunikat Ministerstwa. Ważne zmiany w obostrzeniach już od 19 wrześniaCzytaj dalej

Dziecko potrzebowało usunięcia aż 11 zębów

Dziecko opuściło gabinet stomatologiczny bez 11 zębów. Choć trudno w to uwierzyć, chłopiec miał tylko 3 lata. Powodem usunięcia tak znaczącej ilości uzębienia było, jak słusznie domyślał się lekarz, nadmierne spożycie cukru. Doktor Robert Beaglehole apeluje do rodziców z całego świata i ostrzega: to może dotyczyć każdego malucha.

Według doniesień portalu webniusy.com doktor Robert Beaglehole w ciągu roku wyrwał niemal 60 dziecięcych zębów. Statystyka poraża, lecz lekarz nie składa broni. Za każdym razem wytrwale przypomina i uświadamia rodziców. Jego zdaniem do tak znaczących ubytków przyczynia się przede wszystkim nadmierne spożycie cukru, w tym napojów gazowanych.

Doktor Robert Beaglehole słusznie dopatruje się przyczyny psucia dziecięcych zębów w słodzonych napojach. Choć napoje wyglądają niepozornie, wprost obfitują w bezwartościowy cukier. Ich nadmierne spożywanie grozi rozwinięciem próchnicy, od której już prosta droga do pilnej potrzeby leczenia kanałowego.

Dzisiaj grzeje: 1. Nie żyje 5-letnia Lilianka z Troszyna. Wszyscy myśleli, że ma zwykłą "jelitówkę", prawda okazała się jednak straszniejsza
2.Nad bankami i ich klientami zbierają się ciemne chmury. Prezes PKO BP właśnie potwierdził, będzie jeszcze gorzej

Zdaniem stomatologa Roberta Beaglehole znacznie zdrowszą (nie tylko ze względu na stan uzębienia) alternatywą jest podawanie pociechom wody lub mleka. Warto dodać, że zagrożenie ubytkami związane z nadmiernym spożyciem słodzonych i gazowanych napojów dotyczy w równym stopniu dorosłych. Zawarty w napojach cukier nie tylko zrujnuje uzębienie, ale przyczyni się do rozwoju otyłości, stanów zapalnych czy miażdżycy.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Postanowione, od dziś część uczniów przechodzi na nauczanie zdalne. Sanepid już podjął decyzję
  2. Jest potwierdzenie, pilny zakaz. Od 8 rano w poniedziałek
  3. Objawy niedoboru potasu. Bez niego nasz organizm nie może sobie poradzić
  4. Rząd rozdaje pieniądze poszkodowanym przez koronawirusa. Można dostać nawet 7 tysięcy euro, o co chodzi?
  5. Kolejna szkoła zamknięta. Koronawirus wykryty u nauczycielki, setki osób poddano kwarantannie
  6. Poszedł do restauracji jednego z największych gwiazdorów kina. Kwota na rachunku może zwalić z nóg, jak jedna pensja

Następny artykuł