Dziecko również może dopaść wirus
unsplash_Marcos Paulo Prado
Autor - 15 Marca 2020

Dzieci przechodzą koronawirusa inaczej niż dorośli. Dokładnie się im przyjrzyj, objawy, które powinny cię zaniepokoić

Dziecko, jak wynika z badań, jest najmniej narażone na zakażenie koronawirusem. Niemniej jednak przypadki zakażenia zdarzają się także wśród najmłodszych. Warto zatem wiedzieć, jak uchronić dziecko przed chorobą i jakie symptomy świadczą o zakażeniu.

Dziecko przebywa w środowisku, gdzie może być najwięcej drobnoustrojów. Zabawa cudzymi zabawkami czy kontakt z chorymi dziećmi mogą stanowić przyczynę zakażenia u najmłodszych. Warto zatem zastosować się do kilku zasad, dzięki którym ryzyko zachorowania będzie mniejsze.

Przypomnijmy, że Wirus SARS-CoV-2 z chińskiego Wuhanu pojawił się już w około 135 krajach. Potwierdzono już ponad 145 tysięcy przypadków zakażenia, z czego ponad 5 tysięcy osób zmarło. W Polsce pierwszy przypadek koronawirusa potwierdzono 4 marca.

Lekarka z dużego polskiego miasta ujawnia straszną prawdę. Chorych może być znacznie więcej, po prostu ich nie diagnozująLekarka z dużego polskiego miasta ujawnia straszną prawdę. Chorych może być znacznie więcej, po prostu ich nie diagnozująCzytaj dalej

Dziecko również może dopaść wirus. Warto wiedzieć, jak je chronić

Dzieci są mniej niż dorośli narażone na zakażenie koronawirusem. Wśród chorych na COVID-19 jest ich bowiem najmniej. Według statystyk odsetek zakażonych wśród najmłodszych wynosi 1 procent. Niemniej jednak warto wiedzieć, jakie objawy choroby COVID-19 występują u dzieci. Liczba potwierdzonych przypadków zachorowań szybko wzrasta. Do tej pory w Polsce potwierdzono zakażenie koronawirusem u 111 osób. Niestety trzech pacjentów nie udało się uratować. W trosce o zdrowie Polaków rząd zdecydował niedawno o zamknięciu placówek oświatowych.

Dotychczasowe badania pokazują, że u dzieci odnotowano stosunkowo mało przypadków zachorowań na COVID-19. Niemniej jednak wciąż mogą one zarazić się wirusem. Najmłodsze dziecko, które zapadło na chorobę, miało zaledwie miesiąc. Objawy u najmłodszych wydają się łagodniejsze i według Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorób, są to najczęściej gorączka, katar, kaszel, wymioty i biegunka.

Jak podaje portal edziecko.pl, jedno z najnowszych badań wykazało, że dzieci są prawdopodobnie mniej podatne na zakażenie niż dorośli. Gdy zaś dochodzi u nich do zakażenia, mogą wykazywać łagodniejsze objawy. Według naukowców symptomy mogą wyglądać podobnie do tych, które towarzyszą grypie i przeziębieniu. Koronawirus może bowiem wywoływać kaszel i gorączkę. Warto pamiętać, iż kobiety w ciąży są bardziej podatne na zarażenie, jednak nie ma dowodów na to, że wirus przenosi się na dziecko podczas ciąży.

By skutecznie chronić się przed koronawirusem, należy przede wszystkim zachować spokój i stosować się do zasad, które publikuje m.in. Ministerstwo Zdrowia czy Główny Inspektorat Sanitarny. Warto przede wszystkim często myć ręce. Zalecane jest, aby używać wody i mydła lub środków na bazie alkoholu. Gdy kichamy lub kaszlemy, należy ponadto zakrywać usta lub nos zgiętym łokciem lub chusteczką, którą trzeba natychmiast wyrzucić do zamkniętego kosza. Nie powinno się zakrywać nosa i ust dłońmi, gdyż w ten sposób zarazki przenoszą się na przedmioty i osoby, których dotykamy.

Dzisiaj grzeje: 1. Pacjentom w dramatycznym stanie podano jeden lek. Ich stan poprawił się w 24h, nowa nadzieja w walce z koronawirusem

2. Chiny mają propozycję dla Polski, chodzi o koronawirusa. Niebywałe, może okazać się kluczowa w walce z epidemią

Pamiętajmy o zachowywaniu bezpiecznej odległości wynoszącej minimum 1 metr. Jest to konieczne szczególnie wtedy, gdy znajdujemy się obok ludzi, którzy wykazują niepokojące symptomy. Unikajmy ponadto dotykania oczu, nosa i ust. Jak przypomina Ministerstwo, dłońmi dotykamy m.in. powierzchni, które mogą być skażone wirusem. Jeśli następnie dotkniemy oczu, nosa lub ust, możemy przenieść wirusa na siebie.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Decyzja rządu z ostatniej chwili: handel w niedzielę zostanie częściowo przywrócony
  2. Polizała deskę w publicznej toalecie. Blogerka uznała, że jest „zbyt piękna i bogata”, by się zarazić
  3. Objawy mogące świadczyć o nowotworze u dziecka. Nie wolno ich lekceważyć
  4. Media dotarły do szczegółów wypadku Małgorzaty Kożuchowskiej. Prawdopodobną przyczyną nieuleczalna choroba
  5. Choroby, które sieją największe spustoszenie. Odpowiadają za śmierć ponad połowy Polaków
  6. Fatalne wieści dla wielu Polaków, ich pensja będzie zupełnie inna. Już oficjalnie wiadomo, jest oświadczenie rządu

Następny artykuł