Zmarł chwilę po narodzinach. Lekarze wyjawili przyczynę zgonu noworodka

Dziecko zmarło 16 dni po narodzinach
pixabay.com/congerdesign
Autor Barbara Bujar15.11.2020

16-dniowe dziecko zmarło w sobotę w krakowskiej Klinice Neonatologii. Wcześniej lekarze potwierdzili u niego zakażenie koronawirusem. To jednak nie ono zostało uznane za bezpośrednią przyczynę śmierci chłopca. Noworodek zmagał się także z innymi schorzeniami, między innymi wrodzoną cukrzycą. Sprawa będzie dokładnie wyjaśniana.

Problemy dziecka, które trafiło pod opiekę lekarzy z krakowskiej Kliniki Neonatologii, zaczęły się już w 13. dobie jego życia. Jak podaje Onet, chłopiec najpierw trafił na Szpitalny Oddział Ratunkowy Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego. Tam medycy przeprowadzili diagnostykę w kierunku COVID-19.

Przypuszczenia lekarzy zostały potwierdzone – testy wykazały u noworodka zakażenie koronawirusem. Podczas badań okazało się także, że dziecko zmaga się z wyjątkowo wysokim poziomem glukozy we krwi. Podjęto decyzję o przetransportowaniu go do Kliniki Neonatologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

Objawy raka płuc widoczne na twarzy. Jeden z najczęściej diagnozowanych nowotworówObjawy raka płuc widoczne na twarzy. Jeden z najczęściej diagnozowanych nowotworówCzytaj dalej

Nie żyje 16-dniowe dziecko. Lekarze ustalają przyczynę zgonu

Niestety, mimo działań podjętych przez krakowskich specjalistów stan chłopca cały czas się pogarszał – poziom cukru nie chciał spadać, a w jego mózgu powstał obrzęk. Mały pacjent zmarł, gdy miał zaledwie 16 dni.

O przyczynach śmierci dziecka opowiedział w rozmowie z PAP prof. Ryszard Lauterbach, p.o. kierownika Kliniki Neonatologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Jak stwierdził, do zgonu najprawdopodobniej doprowadziły problemy z wyrównaniem poziomu glukozy we krwi chłopca. Wszystko zostanie jednak wyjaśnione podczas badań genetycznych i metabolicznych.

- Dziecko miało olbrzymi obrzęk mózgu i ekstremalnie wysokie poziomy glukozy, mimo podawania insuliny. Nie wykluczamy, że przyczyną tego było jakieś zaburzenie genetyczne, prowadzące do tak wysokich poziomów glukozy - być może wrodzona cukrzyca o bardzo silnej ekspresji. Śmierć nastąpiła nagle – przekazał prof. Lauterbach.

Nie da się pominąć też faktu, że chłopiec był zakażony koronawirusem SARS-CoV-2. Zdaniem specjalisty to jednak nie mogło bezpośrednio doprowadzić do jego śmierci. U donoszonych noworodków o prawidłowej wadze choroba ma przebiegać bowiem w łagodny sposób.

W wyniku potwierdzenia COVID-19 dziecko z Kliniki Neonatologii w Krakowie zostało wpisane do dobowych statystyk. Jak dowiaduje się Onet z raportu służb sanitarnych, w sobotę w Małopolsce zmarło 83 pacjentów, w tym 16-dniowy chłopiec.

Dzisiaj grzeje: 1.23 listopada Polaków obejmie nowe obostrzenie. Dotknie tysiące osób nie tylko z naszego kraju
2.TVP: wybuch w szpitalu covidowym. Co najmniej 10 osób nie żyje, zagraniczna tragedia
3.Przez 26 dni sam walczył z koronawirusem. Zdradził swój sekret, jak wrócił do zdrowia

Lekarz wyjawił główny czynnik ryzyka przy koronawirusie. Wcale nie chodzi o wiekLekarz wyjawił główny czynnik ryzyka przy koronawirusie. Wcale nie chodzi o wiekCzytaj dalej

Wśród ofiar śmiertelny, które w Małopolsce odnotowano w sobotę, u 53 potwierdzono schorzenia współistniejące. Od początku pandemii w województwie zmarło już 1 195 osób. W Polsce została przekroczona granica 10 tysięcy zgonów.

- Liczba zakażonych koronawirusem: 691 118/10 045 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe) – przekazało MZ w sobotę

Lekarze biją na alarm. Atakuje kobiety po 40. roku życia, jednym sposobem sprawdzisz, czy chodzi o ciebieLekarze biją na alarm. Atakuje kobiety po 40. roku życia, jednym sposobem sprawdzisz, czy chodzi o ciebieCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Polak mieszkający w Szwecji zdradził zaskakującą prawdę na temat skandynawskiego kraju. Nie zmieniło się od wiosny
  2. Nowatorski projekt rosyjskiej armii. Nowy myśliwiec będzie mógł latać w kosmosie?
  3. Nieprzyjemna dolegliwość, którą może powodować noszenie maseczki. Eksperci o syndromie MADE
  4. Media obiegła smutna wiadomość. Nie żyje polska aktorka
  5. Awaria w elektrowni atomowej na Białorusi. Litwini masowo kupują jod, czy grozi nam drugi Czarnobyl?
  6. Gdyby nie pies, cała rodzina by zginęła. Obudził ich w ostatniej chwili
  7. Masz dziecko? Czas jest tylko do końca listopada, możesz dostać dodatek do 500 plus

Następny artykuł