Poważny przypadek zakażenia koronawirusem. Chodzi o noworodka ze Słupska

Dziecko z koronawirusem
unsplash.com/Omar Lopez
Autor Barbara Bujar18.11.2020

Dziecko zakażone koronawirusem – przerażająca diagnoza padła w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Słupsku. Chłopiec przyszedł na świat zaledwie 24 dni wcześniej. W związku z COVID-19 został odizolowany od matki i trafił na salę izolacyjną na oddziale neonatologicznym. W placówce wszyscy z całych sił walczą o zdrowie maluszka, który z dnia na dzień czuje się coraz lepiej.

Walka o życie dziecka toczyła się w słupskiej placówce medycznej już od momentu porodu. Chłopiec przyszedł na świat jako wcześniak – mama urodziła go w 30. tygodniu ciąży. Jak ustaliła Wirtualna Polska, zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 wykryto u niego po ponad trzech tygodniach.

Polski lekarz szczerze o pracy w Niemczech. Mówi o pensji, emeryturze i warunkachPolski lekarz szczerze o pracy w Niemczech. Mówi o pensji, emeryturze i warunkachCzytaj dalej

Niedługo po narodzinach dziecka padła okropna diagnoza. Noworodek zakaził się koronawirusem

- Urodził się przez cięcie cesarskie. Był wcześniakiem z pewnymi problemami. Miał wywiad okołoporodowy mocno obciążony. Początkowo przebywał w inkubatorze – mówiła w rozmowie z gp24.pl dr Magdalena Kukulska.

Po trzytygodniowym pobycie w inkubatorze noworodek w końcu trafił na salę do swojej mamy. Niestety, kobieta nie zdążyła nacieszyć się jego obecnością. W 24. dobie życia dziecka lekarze potwierdzili u niego COVID-19. Chłopiec znów został odizolowany.

- Przebywał w sali izolacyjnej na oddziale neonatologicznym. Wtedy pojawiły się pierwsze objawy zakażenia. Były to zaburzenia oddychania i wymagał wsparcia oddechowego - tłumaczyła neonatolog ze słupskiej placówki w wp.pl

W szpitalu od razu rozpoczęto badania pozostałych pacjentów. Szczególnie zagrożona była matka dziecka, która podczas wspólnych chwil na sali była blisko niego. Na szczęście ani ona, ani inne kobiety z dziećmi nie otrzymały pozytywnego wyniku na obecność patogenu.

Przebadano wszystkich pacjentów

- W związku z ogniskami zakażeń w szpitalu, przebadaliśmy wszystkich pacjentów; zarówno dzieci, jak i matki. U wszystkich wyniki wyszły ujemne, z wyjątkiem tego maleństwa – przekazała.

Potwierdzenie COVID-19 u noworodka to pierwszy taki przypadek w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Słupsku. Wszyscy z personelu dbają o to, by chłopiec szybko wrócił do zdrowia i w końcu mógł być blisko swojej mamy. Po 10 dniach od postawienia diagnozy mogą śmiało powiedzieć, że wszystko przebiega po ich myśli, a mały pacjent czuje się coraz lepiej.

- Stan chłopca jest dobry, jest żywotny, chętnie je i przybiera na wadze. Jest naprawdę mega dzielny. W tej chwili klinicznie jest bezobjawowy. W piątek będziemy mogli wypisać go do domu – dobrą informacją podzieliła się dr Kukulska.

Dzisiaj grzeje: 1.Media obiegła smutna wiadomość. Nie żyje legendarny muzyk, hitów jego zespołu słuchali chyba wszyscy
2.Przyjaciel Świerzyńskiego przerwał ciszę. Ujawnił całą prawdę, którą wszyscy mieli przemilczeć
3.Ministerstwo Zdrowie przekazało wstrząsającą wiadomość. Najnowsza liczba zgonów wbija w fotel, absolutny rekord

Kolęda w czasie koronawirusa. Pierwsze diecezje wydają oświadczeniaKolęda w czasie koronawirusa. Pierwsze diecezje wydają oświadczeniaCzytaj dalej

Jak przekazała słupska neonatolog, porody w czasie epidemii koronawirusa nie należą do najłatwiejszych. Medycy starają się zapewnić matce i dziecku odpowiednie warunki bezpieczeństwa, jednak czasem zdarza się, że jedno z nich jest chore. W tym celu w placówce prowadzone są regularne badania.

- Statystycznie 6 proc. dzieci od mam z wynikiem dodatnim rodzi się także z potwierdzonym zakażeniem. My nie mieliśmy jeszcze takiego przypadku. Wszystkim takim maluszkom robimy dwukrotne wymazy, aby mieć pewność – dodała lekarka cytowana przez WP Wiadomości.

Szczepienia przeciwko koronawirusowi mogą rozpocząć się już w grudniu. Rząd niedługo przedstawi szczegółowy programSzczepienia przeciwko koronawirusowi mogą rozpocząć się już w grudniu. Rząd niedługo przedstawi szczegółowy programCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Zdjęcie skandalicznej ceremonii obiegło cały świat. Nie mieści się w głowie. W ich egzotycznej kulturze to norma
  2. Dinozaury mogły jednak wcale nie wyginąć, gdyby nie asteroida. Wyjątkowe odkrycie archeologów
  3. Uwaga TVN: Dramatyczne nagranie ze szpitala w Poznaniu. Pacjent ujawnił drastyczne sceny
  4. 4-latek stracił oboje rodziców. Zabrała ich ta sama choroba
  5. Pielęgniarka wyznała porażającą prawdę. Jakie były ostatnie słowa zarażonych osób, które nie wierzyły w epidemię?
  6. Chcą wprowadzić barbarzyński zakaz w Chinach. Chodzi o spacery z psami, tak źle jeszcze nie było
  7. Salony fryzjerskie i kosmetyczne zostaną zamknięte? Najnowsze wiadomości, dla wielu zamknięcie oznaczałoby bankructwo

Następny artykuł