Twoje dziecko zostało wysłane na kwarantannę? Ujawniamy, co robić i jakie prawa ci przysługują

dziecko zasiłek
pixabay.com/Adalhelma
Autor Natalia Niewczas20.11.2020

Jeśli dziecko miało bliski kontakt z osobą zarażoną nowym wirusem SARS-CoV-2 lub testy potwierdziły, że zachorowało na COVID-19, może zostać objęte kwarantanną bądź izolacją. Rodzicowi przysługuje wówczas prawo do zasiłku. Prawnemu opiekunowi należy się także wolne od pracy z tytułu opieki nad dzieckiem.

Dziecko również może zostać objęte obowiązkową kwarantanną bądź izolacją. Kwarantanna jest zalecana w sytuacji, gdy pociecha miała kontakt z osobą zakażoną nowym koronawirusem; izolacja natomiast, gdy testy potwierdziły u dziecka chorobę COVID-19. Niezależnie od wariantu, rodzic może ubiegać się wówczas o zasiłek opiekuńczy.

Ważna zapowiedź Ministra Zdrowia. 29 listopada będzie kluczowym dniem, co nas wtedy czeka?Ważna zapowiedź Ministra Zdrowia. 29 listopada będzie kluczowym dniem, co nas wtedy czeka?Czytaj dalej

Choć dzieci najczęściej przechodzą COVID-19 bezobjawowo, kwarantanna bądź izolacja może je obowiązywać

Choroba dziecka, choć młodsi pacjenci często przechodzą zakażenie wirusem SARS-CoV-2 bezobjawowo, może zacząć się od wystąpienia niepokojącychsymptomów, takich jak utrata węchu lub smaku, biegunka, gorączka czy kaszel. W tym przypadku należy skontaktować się z lekarzem POZ.

Lekarz rodzinny może wówczas skierować dziecko na test potwierdzający lub wykluczający obecność koronawirusa w organizmie, kwarantannę bądź izolację. Gdy pociecha zostanie wysłana na kwarantannę lub izolację, w myśl przepisów ustawy zasiłkowej jest chore - oznacza to, że rodzic może starać się o zasiłek opiekuńczy.

Warto pamiętać o tym, że ubezpieczonemu nie zawsze przysługuje prawo do świadczeń w razie choroby. Przypomina o tym portal twojezdrowie.rmf24.pl

- W przypadku gdy ubezpieczony dobrowolnie powstrzyma się od pracy i nie otrzyma zaświadczenia lekarskiego stwierdzającego niezdolność do pracy z tytułu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem ani decyzji inspektora sanitarnego o poddaniu członków rodziny kwarantannie, nie przysługuje mu prawo do świadczeń pieniężnych w razie choroby - czytamy w serwisie.

Zasiłek dla rodzica

Rodzic ma prawo ubiegać się o zasiłek podczas opieki nad przebywającym na kwarantannie bądź izolacji w domu dzieckiem do 14 roku życia, dzieckiem posiadającym orzeczenie o niepełnosprawności bądź innym członkiem rodziny.

Podstawą do uzyskania pomocy w tej formie jest oświadczenie ubezpieczonego o konieczności podjęcia opieki nad osobą przebywającą na kwarantannie bądź będącą w izolacji (dzieckiem lub innym członkiem rodziny). W oświadczeniu nie powinno zabraknąć kliku kluczowych elementów.

Dzisiaj grzeje: 1.Eksperci biją na alarm. Jeden nawyk sprawia, że jesteśmy mniej odporni na koronawirusa, teraz lepiej z niego zrezygnować
2.Nie żyje znany polski dziennikarz. Zmarł dzisiaj w nocy, wiadomość przekazał jego przyjaciel
3.Kiedy skończy się pandemia ? Znany immunolog podał konkretną datę

Wkrótce zamknięcie żłobków i przedszkoli? Ważna zapowiedź Ministra EdukacjiWkrótce zamknięcie żłobków i przedszkoli? Ważna zapowiedź Ministra EdukacjiCzytaj dalej

W oświadczeniu do pracodawcy należy uwzględnić imię, nazwisko oraz PESEL osoby ubezpieczonej, dane osoby na kwarantannie lub w izolacji, nad którą chcemy sprawować opiekę (imię, nazwisko, PESEL) oraz dane dotyczące rozpoczęcia kwarantanny bądź izolacji (dzień rozpoczęcia, dzień planowanego zakończenia).

Oświadczenie powinien wieńczyć podpis osoby ubezpieczonej. Warto pamiętać, że szczegółowe informacje w tej sprawie są dostępne między innymi na stronie gov.pl.

Z ostatniej chwili: Szef GIS podał się do dymisji. W oświadczeniu zdradził powód swojej decyzjiZ ostatniej chwili: Szef GIS podał się do dymisji. W oświadczeniu zdradził powód swojej decyzjiCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE W NASZYCH SERWISACH:

  1. Zapadła decyzja. Przedłużają kontrolę na granicy. Luzowanie obostrzeń za granicą nie wchodzi w grę
  2. Policja zabrała głos w sprawie 14-latka, który udostępnił post Strajku Kobiet. Matka obawia się o bezpieczeństwo syna
  3. Uwaga TVN: Dramatyczne nagranie ze szpitala w Poznaniu. Pacjent ujawnił drastyczne sceny
  4. 4-latek stracił oboje rodziców. Zabrała ich ta sama choroba
  5. Pielęgniarka wyznała porażającą prawdę. Jakie były ostatnie słowa zarażonych osób, które nie wierzyły w epidemię?
  6. Wpuścili kotkę do środka. Po kilku sekundach zorientowali się, jaki błąd popełnili
  7. Minister Edukacji właśnie przekazał, wszystko stanie się już wkrótce. Uczniów i nauczycieli czekają wielkie zmiany

Następny artykuł