chłopiec zatruł się rośliną
fot. https://unsplash.com/ Paige Cody
Autor Natalia Niewczas - 29 Lipca 2020

Jedno ziarenko może zabić. 4-latek trafił do szpitala z silnym zatruciem

Dziecko wylądowało w szpitalu po zatruciu zdobiącą niejeden ogródek rośliną. Krzew złotokapu zwyczajnego może być niebezpieczny dla zdrowia i życia człowieka. Nie tylko dlatego zawsze warto zachować szczególną ostrożność podczas zabawy z maluchem na zewnątrz.

Dziecko, zwłaszcza w okresie letnim, często korzysta z pięknej pogody, bawiąc się na zewnątrz. Niestety na osiedlach, a nawet w przydomowych ogródkach, czai się wiele zagrażających jego życiu i zdrowiu niebezpieczeństw. To, co ma być elementem dziecięcej zabawy, czasem może prowadzić do tragedii.

Ministerstwo Zdrowia nie ma dobrych wieści. Apeluje do właścicieli sklepówMinisterstwo Zdrowia nie ma dobrych wieści. Apeluje do właścicieli sklepówCzytaj dalej


Dziecko zjadło trującą roślinę


Dziecko trafiło do szpitala w Krakowie z objawami silnego zatrucia. Jak okazało się później, chłopiec zjadł nasiona złotokapu. To jeden z najpospolitszych, często występujących w Europie trujących krzewów. Jego przyjemny dla oka słoneczny, żółty kolor nie powinien usypiać naszej czujności - niewłaściwe obcowanie z tą rośliną może skończyć się tragicznie.


Według doniesień portalu parenting.pl czteroletni maluch bawił się na dworze w należącym do przedszkola ogródku. To właśnie tam znalazł krzew trującego złotokapu. Być może przyciągnął go zachęcający, jaskrawy kolor rośliny - chłopiec zerwał ziarenka z krzewu i po powrocie do domu pochwalił się zdobyczą przed dziadkiem. Na szczęście czterolatek wspomniał o tym, że zjadł kilka ziarenek. Czujny mężczyzna od razu zareagował.


Chłopiec już podczas drogi do szpitala zaczął wymiotować. Na szczęście szybko trafił na Szpitalny Oddział Ratunkowy, gdzie pracownicy szpitala udzielili mu niezbędnej pomocy. Historia tego dziecka skończyła się szczęśliwie, lecz niebezpieczeństwo związane z występowaniem w naszym kraju toksycznych roślin nadal istnieje.

Dzisiaj grzeje: 1. Podjęto natychmiastową decyzję o zamknięciu. Zagrożenie dla Polaków jest zbyt duże
2. Fatalne, nagłe doniesienia na antenie RMF. Badania przesiewowe potwierdziły najgorsze, od jutra do środy planują przebadać 1, 4 tys. osób
3. Na wakacyjnym bonie 500 plus można nieźle zarobić? Trzeba jednak poczekać 3 tygodnie


Lekarze ostrzegają - zatrucie toksyczną rośliną to realne zagrożenie zdrowia i życia. W najgorszym wypadku zatrucie może doprowadzić nawet do śmierci. Szczególnie narażone na negatywne powikłania zatruć są dzieci. Spragnione przygód maluchy badają świat z pomocą wszystkich zmysłów, przy czym chętnie próbują nowych smaków, co może okazać się szczególnie niebezpieczne. Złotokap to nie jedyna trująca roślina, jaką może spotkać buszujące w ogrodzie dziecko. Duże zagrożenie stanowią również tak zwane “wilcze jagody” lub “psia pietruszka” (szczwół plamisty).


Każde podejrzenie wystąpienia zatrucia należy zgłosić pod numerem alarmowym. Trujące rośliny rosną przecież nie tylko w ogrodach, ale i na łąkach czy w lasach, czyli w miejscach chętnie odwiedzanych przez nas szczególnie latem.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Nie żyje 2-letnia córeczka znanego sportowca. Miała raka mózgu i kręgosłupa
  2. Pilna wiadomość dla milionów rodziców. Chodzi o pójście dzieci do szkół
  3. Spędził godziny, aby przeanalizować Wiadomości TVP. Zadziwiające wnioski mówią wszystko;
  4. Pilna akcja ratunkowa na wodzie. Nagle załamała się pogoda, dzieci nie mogły wrócić na brzeg
  5. Wszyscy czekali, Morawiecki w końcu przemówił w Polsacie nt. Szumowskiego. Rozwiał wątpliwości co do przyszłości ministra
  6. Podczas transmisji na żywo widz zauważył podejrzany szczegół na szyi dziennikarki. Interweniował, okazało się, że pilnie potrzebuje operacji
  7. 17-latek ożenił się z 51-latką. Jak wyglądają i jak im się wiedzie 18 lat później?

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykuł