Dzień Kobiet: badania polecane kobietom
pixabay_FreePhotos
Autor Damian Witoń - 8 Marca 2020

Dzień Kobiet to idealny czas, aby przypomnieć Paniom o badaniach profilaktycznych. Naprawdę warto je wykonywać

Dzień Kobiet to moment, w którym warto przypomnieć wszystkim Paniom o badaniach profilaktycznych, jakie są im zalecane. Skuteczność leczenia wielu chorób jest bowiem uzależniona w dużym stopniu od szybkości ich wykrycia.

Dzień Kobiet stanowi idealną okazję, aby poruszyć kwestię badań, które wszystkie Panie powinny wykonywać regularnie. I chociaż dziś obdarowywane są one licznymi prezentami, takimi jak kwiaty, czekoladki czy perfumy, to żaden z nich nie może równać się chyba ze zdrowiem, któremu z pewnością przysłużyć może się profilaktyka.

Ministerstwo Zdrowia: potwierdzono kolejne przypadki zakażenia w PolsceMinisterstwo Zdrowia: potwierdzono kolejne przypadki zakażenia w PolsceCzytaj dalej

Dzień Kobiet jest idealną okolicznością do zwrócenia uwagi Pań na badania profilaktyczne. Wczesne wykrycie niektórych chorób ułatwia ich leczenie

Niektóre badania należy wykonywać regularnie niezależnie od wieku. Inne zalecane są głównie kobietom, które przeżyły już określoną liczbę lat. Profilaktyka chorób ma ogromne znaczenie, ponieważ ich wczesne wykrycie zwiększa znacząco szanse na wyleczenie. Warto zatem systematycznie odwiedzać lekarza.

Do badań zalecanych Paniom w każdym wieku zaliczyć możemy, chociażby morfologię, OB, stężenie glukozy we krwi oraz ogólne moczu. Po skierowania na nie należy udać się do lekarza rodzinnego. Dobrym pomysłem jest także regularne mierzenie ciśnienia swojej krwi, którego dokonać możemy własnoręcznie w domowym zaciszu, jeżeli tylko posiadamy odpowiedni sprzęt. Warto także odwiedzać dentystę. Zaleca się odwiedzenie go przynajmniej raz na pół roku. Osoby, które na swoim ciele mają dużą liczbę znamion, powinny również badać się u dermatologa.

Przy wejściu w dorosłe życie niezwykle pomocny dla kobiet może okazać się ginekolog. Prawdopodobnie zaleci on zaszczepienie się przeciwko wirusowi HPV, który zwiększa ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy oraz wirusowemu zapaleniu wątroby typu B. Panie, które ukończyły 20 rok życia, powinny poddawać się regularnym badaniom cytologicznym oraz piersi. Dobrym pomysłem jest również wykonanie USG jamy brzusznej, które zaleca się raz na 3 lata oraz RTG klatki piersiowej, szczególnie istotne dla palaczek.

Po 30 roku należy dalej poddawać się powyższym badaniom, a także dołączyć do nich wizyty kontrolne u okulisty. W przypadku problemów z krążeniem występujących w rodzinie warto również raz w roku wykonać lipidogram.

Kobiety w wieku przekraczającym 40 lat powinny badać się nieco częściej. Zaleca im się wykonanie przynajmniej jednej cytologii oraz badania ginekologicznego w roku. Przezpochwowe USG narządów rodnych dobrze jest przejść raz na dwa lata. Istotne jest również samobadanie piersi w poszukiwaniu guzków, które kobieta w tym wieku powinna wykonywać nie rzadziej, niż raz w miesiącu, a także skontrolowanie poziomu hormonów tarczycy. Nie można zapominać też o USG piersi, zalecanym raz na dwa lata oraz mammografii. Jak podaje portal medonet.pl, między 40 a 50 rokiem życia warto wykonać badanie densystometryczne sprawdzające kości w ramach profilaktyki osteoporozy.

Dzisiaj grzeje: 1. Dziennikarz TVP ma problemy ze zdrowiem. Trafił do szpitala

2. Uwielbiana aktorka zrobiła niemożliwą rzecz na pogrzebie Królikowskiego. Nigdy nie widzieliśmy podobnego zachowania

Ukończenie 50 roku życia zbiega się często z wejściem w okres menopauzy. Przyczynia się ona do obniżenia poziomu hormonów, co ma wiele konsekwencji dla zdrowia. Dlatego warto w tym okresie życia dopisać do swojego grafika wizyty u endokrynologa. Nie należy oczywiście rezygnować również z badań, które wykonywało się wcześniej. Panie po 50 roku życia raz do roku powinny poddawać się cytologii, badaniu ginekologicznemu, EKG oraz USG narządów rodnych. Raz na miesiąc zaleca im się wykonanie samobadania piersi. Dobrze jest również poddać się kolonoskopii raz na pięć lat, ponieważ może ona wykryć rozwój raka jelita grubego.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Powód jest spektakularny. Włożyła kawałek cebuli do skarpetki i poszła spać, ogrom korzyści ją zdumiał
  2. Mąż całymi dniami siedział w garażu. Jego żona słyszała tylko hałasy, w końcu poznała prawdę
  3. Produkt, którego lepiej nie włączać do swojej diety. Profesor z Harvardu nazwał go czystą trucizną
  4. Lekarka zaatakowana przez więźnia. Napastnik miał przy sobie nóż
  5. Wyrzucanie pestek arbuza to duży błąd. Są one bowiem źródłem wielu cennych dla zdrowia składników
  6. Dziś uważaj za kółkiem. Policja wlepi mandat na 500 zł, a nawet odbierze prawko

Następny artykuł