E-papierosy: nowy sposób używania
fot unsplash.com/Marcelo Leal
Autor Karol Zaborowski - 27 Listopada 2019

Nowa metoda odurzania się zbiera śmiertelne żniwo. Lekarze są przerażeni

E-papierosy miały stanowić zdrowszy zamiennik dla tradycyjnego tytoniu. Niestety ich użytkownicy znaleźli dla tych urządzeń zupełnie inne zastosowanie, które zbiera już swoje śmiertelnie żniwo. Specjaliści są przerażeni.

E-papierosy zyskały uznanie zwłaszcza wśród młodzieży, choć pierwotnie miały nam zastąpić tradycyjne palenie tytoniu. Teraz korzystają z nich również osoby, które nie są uzależnione od nikotyny, ponieważ olejki stosowane do e-papierosów nie muszą jej zawierać. Niestety teraz używa się ich również do innych używek.

25 listopada GIS zorganizował specjalną konferencję prasową poświęconą właśnie e-papierosom. Niektórzy ze specjalistów podejrzewają, że mogą być one bardziej szkodliwe od palenia tytoniu, jednak jak na razie są na rynku zbyt krótko, aby ocenić ich długotrwały wpływ na organizm człowieka. Jednak uwagę zebranych przykuło inne zjawisko, które już teraz zbiera śmiertelne żniwo.

Olgierd Łukaszewicz o polskiej służbie zdrowia. Jego rodzina czekała 14 godzin na lekarzaOlgierd Łukaszewicz o polskiej służbie zdrowia. Jego rodzina czekała 14 godzin na lekarzaCzytaj dalej

E-papierosy mogą być śmiertelnie niebezpieczne

Człowiek od wieków szukał wszelkich możliwych sposobów do odurzania się. Wraz z rozwojem nauki powstały zupełnie nowe i o wiele groźniejsze używki, które mogą uzależnić niezwykle szybko. Już jakiś czas temu w mediach pojawiły się informacje o przypadkach zgonów wśród użytkowników e-papierosów.

Jak można się dowiedzieć, osoby te używały olejków, które w swoim składzie posiadały THC, czyli substancję obecną w marihuanie. Niestety podobne eksperymenty z używkami przeprowadzane są również w Polsce i nie kończą się na konopi indyjskiej.

Jak podaje portal 5mnutdlazdrowia.pl, Dr hab. n.med. Jarosław Pinkas podczas konferencji zwrócił uwagę na fakt, że e-papierosy są używane do zażywania również innych narkotyków. W literaturze naukowej zostały opisane przypadki, gdy przy użyciu tych urządzeń ludzie inhalowali się mefedronem, kokainą, MDMA, CHB, a także heroiną.

Dr Pinkas podkreślił również, że w Polsce odnotowano już pierwsze śmiertelne przypadki zażywania fentanylu, czyli bardzo silnego leku przeciwbólowego właśnie przy użyciu e-papierosów. Specjaliści są przerażeni kolejnymi informacjami, które napływają nie tylko z naszego kraju, ale i z całego świata. Takie używanie e-papierosów jest niezwykle niebezpieczne dla zdrowia i życia.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Sepsa wciąż zbiera żniwo. W piątek 15 listopada odszedł Tadeusz K.
  2. 5 najczęściej przeoczanych chorób. Na diagnozę można czekać nawet latami
  3. NFZ zapowiada poważne zmiany. Ponad 50 porodówek zostanie zamkniętych?
  4. Popularne słodyczne wycofane ze sklepów. Producent nie informował o silnym alergenie

Następny artykuł