e-recepta ma wady
pixabay_moakets
Autor Klaudia Gaicka - 21 Lipca 2020

Poważny problem z realizacją e-recepty. Lekarze o nim nie wspominają

E-recepta ma kilka wad, o których lepiej wiedzieć. Okazuje się, że bez tej wiedzy możemy bardzo się zdziwić, kiedy farmaceuta odmówi nam sprzedaży niektórych opakowań leków zawartych w recepcie. W innym wypadku również niepożądanym może nam kazać od razu wykupić np. roczny zapas.

E-recepta miała być sporym ułatwieniem. W praktyce okazało się jednak, że wiąże się z kilkoma dodatkowymi utrudnieniami, które wcześniej nie uprzykrzały życia pacjentom. Portal Onet.pl wyjawia historię kobiety, która dokładnie opisuje, co spotkało ją w aptece. Wielu z nas byłoby bardzo zaskoczonym na jej miejscu.

Media obiegła tragiczna wiadomość. Nie żyje bohater powstania warszawskiegoMedia obiegła tragiczna wiadomość. Nie żyje bohater powstania warszawskiegoCzytaj dalej

E-recepta nie jest bez wad

Kobieta miała wydaną e-receptę na osiem opakowań leku. Kiedy przyszła do apteki, farmaceutka poinformowała ją, że może jej sprzedać tylko sześć z nich.

- Gdy przyszłam do apteki zrealizować e-receptę i wyraziłam zdziwienie, że nie mogę wykupić wszystkich opakowań przypisanego mi leku, farmaceutka tylko ze zrozumieniem pokiwała głową. - Chociaż tak jak u pani, recepta ma termin ważności do przyszłego roku, to jej realizację należy zacząć w ciągu 30 dni od wystawienia. Lekarze o tym nie mówią, wystawiając e-receptę i pacjenci mają problem - powiedziała dla Onet.

Ustalenia dotyczące e-recept mówią o tym, że jeżeli realizujemy je po upływie terminu, to farmaceuta ma obowiązek skontrolować dawkowanie leku i odliczyć liczbę opakowań, które teoretycznie powinny być już przez nas zużyte.

Niestety, nic nie dadzą próby wytłumaczenia, że miało się jeszcze zapas leku w domu. Pomimo tego, farmaceuta nie może nam sprzedać wystawionej początkowo liczby opakowań.

Co ważne, nasza e-recepta powinna mieć określone dawkowanie. Tylko w takim wypadku może wykupywać ją kilka razy. Na podobnych zasadach, na których działał kiedyś tzw. odpis apteczny. To szczególnie ważne w przypadku recept wystawianych na dłuższy czas, np. pół roku. Rzadko kto chce od razu wykupywać tak duży zapas.

Dodatkowo musisz wiedzieć, że jeżeli w jednym miejscu zaczniesz realizować e-receptę, jest ona automatycznie do niego przypisywana. Nie ma możliwości kupowania leków z tej samej e-recepty w różnych aptekach. Pomimo niedogodności, lepiej się przyzwyczajać, ponieważ e-recepty nie znikną.

Dzisiaj grzeje: 1. Zmarła kilka dni po pobiciu przez męża. Tym co zrobił chwalił się kolegom

2. Ojciec i syn rażeni piorunem w Małopolsce. Uciekając przed burzą, podjęli jedną z najgorszych decyzji

- Na dziś mamy wystawionych ponad 52 mln e-recept dla blisko 10 mln pacjentów. Wszystkich lekarzy, którzy wystawili elektroniczną receptę, jest już ponad 60 tysięcy [...] E-recepta to ułatwienie procesu leczenia - umożliwia sprawdzenie, czy pacjent zrealizował receptę, a także kontrolowanie historii przepisywanych pacjentowi leków – wyjaśnia rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Ręce opadają, ludzie oburzeni. Wszystko w centrum Warszawy, na środku popularnego miejsca
  2. Co się z nim dzieje? Tymoteusz Szydło zapadł się pod ziemię miesiące temu;
  3. Maseczki mogą zniknąć z przestrzeni publicznej? Ważne słowa Ministra Zdrowia
  4. Chcą znaleźć w Polsce azyl. Uciekli wraz z chorym na autyzm synem
  5. Rząd luzuje kolejne obostrzenia dotyczące epidemii. Profesor Simon ostrzega
  6. Dotarli do rodziny, która brała udział w programie "Nasz nowy dom". Poznali wszystkie tajemnice

Następny artykuł