Przyznano nagrodę za "Biologiczną Bzdurę Roku". Na podium stanęła między innymi Edyta Górniak

Edyta Górniak: bzdura roku
Fot. TRICOLORS/EAST NEWS WARSZAWA. 24.07.2020 Nagranie programu Jaka to melodia? n/z: GORNIAK EDYTA
Autor Klaudia Gaicka13.01.2021

Na podium Biologicznej Bzdury Roku znalazła się między innymi Edyta Górniak. Zajęła trzecie miejsce za wypowiedź o maseczkach i ludzkiej wymianie gazowej. Wyższe stopnie na podium działaczka Lewicy oraz Kaja Godek.

Piosenkarka Edyta Górniak słynie ze swoich niepoprawnych i niepopartych żadnymi faktami naukowymi opinii. Tym razem jednak to nie ona uzyskała tytuł Biologicznej Bzdury Roku.

Na podium Biologicznej Bzdury Roku między innymi Edyta Górniak. Zajęła trzecie miejsce

W plebiscycie zwyciężyła Kaja Godek, która stwierdziła, że nie ma czegoś takiego, jak orientacja seksualna. Na działaczkę zagłosowano 3518 razy, czyli oddano na nią aż 26,7 proc. głosów.

Drugie miejsce zajęła posłanka lewicy Joanna Scheuring-Wielgus (2759 głosów, 21 proc.). Stwierdziła ona, że o życiu możemy mówić, kiedy płodowi zaczyna bić serce.

- W rzeczywistości nowe życie w biologii rozwoju i pokoleniowości (o której była mowa w wywiadzie) zaczyna się od pierwszego podziału komórkowego zarodka. Ewolucyjnie natomiast życie (na Ziemi) zaczęło się kilka miliardów lat temu. Systematycznie i ekologicznie niejedno życie nie ma nawet serca. Medycznie-prawnie u osób/osobników, które wykształciły już serce, jego bicie lub zatrzymanie się nie przeświadcza o życiu i śmierci, a cytologicznie rzecz biorąc, niektóre komórki mogą być żywe, jakiś czas po śmierci, czy hodowane w warunkach in vitro. W każdym możliwym kontekście wypowiedź ta jest błędna merytorycznie, a odnosząc ją do wywiadu, była także erystyką i niekonsekwencją semantyczną - napisano w wyjaśnieniu nominacji.

Lekarze zbadali zmarłych na COVID-19 pacjentów. Odkryli, że wirus niszczy nie tylko na płucaLekarze zbadali zmarłych na COVID-19 pacjentów. Odkryli, że wirus niszczy nie tylko na płucaCzytaj dalej

W końcu trzecie miejsce zajęła Edyta Górniak (2256 głosów, 17,1 proc.). Jak podaje portal Plejada.pl, piosenkarka stwierdziła, że pospolite maseczki blokują wymianę O2 i CO2:

- Jedni lekarze powiedzą, że maseczki chronią przed wszystkim, a drudzy, co te maseczki faktycznie robią, co to znaczy wdychać z powrotem CO2, który wydychamy. Wdychamy tlen, wydychamy CO2 i powinniśmy wdychać z powrotem tlen, a nie ten sam CO2, czyli wdychać własne spaliny - oświadczyła Edyta Górniak.

W wyjaśnieniu nominacji wytłumaczono podstawowe zasady ludzkiej wymiany gazowej. Maseczki, z których większość z nas korzysta, nie zatrzymują O2, czy CO2.

- Ponadto tlenu we wdychanym powietrzu jest około 21 proc., z czego większą część wydychamy z powrotem, bo nie jest nam potrzebna - z perspektywy oddychania człowieka tlenu mamy pod dostatkiem i w nadwyżce, więc sugerowanie niedotlenienia jest także od tej strony nieuzasadnione - napisano.

W zestawieniu znalazły się też inne znane celebrytki. Mowa między innymi o Violi Kołakowskiej, Magdzie Gessler, czy Annie Lewandowskiej.

Artykuły polecane przez redakcję Pacjenci.pl:

Następny artykuł