eksperyment ujawnił prawdę o wielu ludziach
Fot. pixabay.com/ MIYA ABRAMOVICH
Autor Klaudia Gaicka - 18 Czerwca 2020

Przerażające rezultaty eksperymentu. Artystka pozwalała ludziom robić ze sobą wszystko przez 6 godzin

Eksperyment „Rhythm O”, choć wykonany został już blisko 50 lat temu, wciąż wzbudza ogromne kontrowersje. Najwięcej przerażenia budzi to, co ujawnił na temat ludzkiej natury. Artystka dobrze podsumowała cały performance.

Eksperyment o nazwie „Rhythm O” będący autorstwa młodej serbskiej artystki, Mariny Abramović wzbudził wiele kontrowersji. Ten swoistego rodzaju peroformance był ostatnim z cyklu 11 doświadczeń zatytułowanych „Rhythm”. Całość realizowana była przez artystkę w latach 1973 – 1974. Performance ten był częścią cyklu określanego również jako „sceny z ciałem”.

Ministerstwo Zdrowia ujawniło plan dla uczniów na następny rok. Wielu rodziców jest oburzonychMinisterstwo Zdrowia ujawniło plan dla uczniów na następny rok. Wielu rodziców jest oburzonychCzytaj dalej

Eksperyment „Rhythm O” okradł artystkę z godności i zranił jej ciało

Założenia eksperymentu były na pozór proste. Przez 6 godzin artystka stała nieruchomo w Studio Morra w Neapolu i pozwalała widzom na robienie wszystkiego ze sobą i swoim ciałem.

– Tutaj leżą 72 przedmioty, które mogą być użyte wobec mojego ciała w dowolny sposób. Ja jestem przedmiotem. Biorę pełną odpowiedzialność za wszystko, co zostanie mi uczynione. Czas 6 godzin. – było napisane w wiadomości obok artystki.

Jak podaje portal Webniusy.pl, przedmioty zostały podzielone. Na stole znalazły się zarówno te dające przyjemność jak kwiaty, wino, pióra, czy kawałki chleba, jak i przedmioty mogące zranić lub zabić. W grupie niebezpiecznych przedmiotów można były odnotować między innymi noże, tasaki, żyletki i atrapę pistoletu.

Z początku niewiele się działo. Jedynie fotograf zbliżał się do artystki, aby ją sfotografować. Po tym, jak minęła pierwsza godzina, ludzie stopniowo zaczynali nabierać odwagi. Ktoś przyniósł kwiat, ktoś inny podniósł ręce, a ktoś nawet pocałował artystkę.

Po tym wszyscy nabrali odwagi. Artystka została przeniesiona na stół, a mężczyźni zaczęli dotykać jej intymnych miejsc. Dość wymowny jest również czyn jednej z osób, która rozchyla nogi artystki i wbija pomiędzy nie nóż (całe szczęście w stół).

Dzisiaj grzeje: 1. Goście programu TVP nie wierzyli własnym uszom. Zaskakujące słowa dziennikarza stacji

2. Możesz dostać nawet 31 tys. zł. Najpierw musisz jednak złożyć wniosek

Z biegiem czasu, ludzie sięgają po coraz niebezpieczniejsze przedmioty. Ubranie artystki zostaje pocięte żyletkami. Rozcięciu ulega również szyja Mariny, z której ktoś zaczyna pić krew.
Ktoś wkłada jej pistolet w rękę, później kieruje go tak, aby celowała w samą siebie. Inny biorący udział oblewa ją wodą. Znalazło się również kilku obrońców kobiety, którzy dawali jej kwiaty i okrywali ciało, jednak gdy eksperyment minął artystka stała naga, poraniona i odarta z godności.

– To ujawnia coś strasznego o ludziach. Pokazuje, jak szybko ktoś może się zmienić i porzucić człowieczeństwo jeśli mu na to pozwolisz. Ktoś, kto nie walczy staje się w oczach innych przedmiotem. To dowód na to, że część ludzi skrywa w sobie bardzo ciemne oblicze, które łatwo z „normalnego” staje się potwornym – podsumowała artystka.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Ogromna powódź w Warszawie. Auta dosłownie utonęły na ulicy. Sytuacja jest dramatyczna
  2. 1 lipca będzie przełomową datą. Zapadła decyzja, wielu przeżyje potężne rozczarowanie
  3. Światowe media obiegła tragiczna wiadomość. Nie żyje 16-letnia mistrzyni
  4. Pierwsze objawy raka kości. Absolutnie nie należy ich lekceważyć
  5. Kobieta była pewna, że jest w ciąży. Okazało się, że cierpi na poważną chorobę
  6. Kolejna kuriozalna manipulacja TVP Info. Stwierdzenie, jakie padło w jednym z artykułów zwala z nóg, chodzi o Rafała Trzaskowskiego

Następny artykuł