Elektrolity: ważne dla zdrowia
fot. pixabay.com
Autor Damian Witoń - 12 Marca 2020

Twój organizm potrzebuje elektrolitów. Dowiedz się, po czym poznać ich niedobór oraz jak go uzupełnić

Elektrolity odgrywają bardzo ważną rolę w organizmie człowieka. Powinniśmy zadbać o to, aby mieć ich odpowiednią ilość, ponieważ zarówno niedobór jak i nadmiar będą niekorzystnie wpływały na nasze zdrowie.

Elektrolity są wodnymi roztworami jonów niektórych pierwiastków chemicznych. Odgrywają ważną rolę w procesie przewodzenia impulsów elektrycznych do komórek nerwowych. Ich niedobór może mieć nieprzyjemne konsekwencje, dlatego warto wiedzieć, jak możemy go rozpoznać i uzupełnić.

Pacjentom w dramatycznym stanie podano jeden lek. Ich stan poprawił się w 24h, nowa nadzieja w walce z koronawirusemPacjentom w dramatycznym stanie podano jeden lek. Ich stan poprawił się w 24h, nowa nadzieja w walce z koronawirusemCzytaj dalej

Elektrolity są bardzo potrzebne naszemu organizmowi. Warto wiedzieć, jak uzupełnić ich poziom

Do najważniejszych elektrolitów zaliczyć możemy sód, potas, wapń oraz magnez. Niedobór któregokolwiek z nich, będzie negatywnie wpływał na funkcjonowanie naszego organizmu, ponieważ zaburzy zdolność komórek do przewodzenia impulsów elektrycznych. Zależnie od rodzaju danego elektrolitu, niedostateczny jego poziom w ciele człowieka objawiać się będzie nieco inaczej.

Sód odpowiedzialny jest za utrzymywanie właściwej objętości płynów oraz ciśnienia krwi. Powinno go być w niej około 135 do 145 mmol na litr cieczy. Mniejsza ilość może wskazywać na niedoczynność kory nadnerczy, niedoczynność tarczycy, marskość wątroby przewlekłą niewydolność serca, a także niewydolność nerek. Może być również powikłaniem ciężkich wymiotów lub biegunki. Do objawów niedoboru sodu zaliczamy między innymi nudności, bóle głowy, drażliwość, zaburzenia snu, osłabienie mięśni oraz ich drżenie. Z kolei jego nadmiar skutkował będzie najprawdopodobniej wzmożonym napięciem mięśni, zaburzeniami orientacji i obrzękiem kończyn dolnych.

Potas odgrywa ważną rolę przy przewodnictwie nerwowym i kurczliwości mięśni. Za normę uznaje się zawartość tego związku we krwi na poziomie od 3,5 do 5,1 mmol/l. Jeżeli wynik będzie niższy, pojawią się konsekwencje w postaci kołatania serca, zaparć, skurczów mięśni i nadciśnienia. Jak podaje portal zdrowie.radiozet.pl, niedobór potasu może być wynikiem błędów dietetycznych, konsekwencją biegunek i wymiotów, a także sygnalizować poważne choroby, takie jak anoreksja, zespół Cushinga czy choroby nerek. Nadmiar z kolei występuje przy cukrzycy typu 1, niewydolności nerek oraz zbyt małej ilości aldosteronu w organizmie. Rozpoznamy go na przykład po wystąpieniu zaburzeń rytmu serca lub porażeniu mięśni.

Wapń również jest bardzo ważny dla zdrowia człowieka. Pełni funkcję budulca kości, bierze udział w procesie krzepnięcia krwi, a także odpowiada za przewodnictwo nerwowe i skurcz mięśni. Powinien występować w ilości od 2,25 do 2,75 mmol/l. Jego niedobór często bywa konsekwencją błędów dietetycznych. Może również ostrzegać o chorobach jelit i wątroby. Objawia się poprzez światłowstręt, bóle w klatce piersiowej oraz bóle brzucha. Jeżeli mamy natomiast w organizmie za dużo wapnia, grozi nam oddawanie zbyt dużych ilości moczu, kamica nerek oraz nadciśnienie tętnicze. Niedobór tego elektrolitu towarzyszy często niedoczynności przytarczyc, a także niektórym chorobom nowotworowym.

Istotnym elektrolitem jest również magnez. Norma we krwi wynosi dla niego od 0,65 do 1,2 mmol/l. Niedobór często jest konsekwencją złej diety. Może również brać się z upośledzonej zdolności wchłaniania przewodu pokarmowego, nadmiaru witaminy D oraz sygnalizować choroby nerek i trzustki. Objawia się przeważnie kołataniem serca, nadciśnieniem, drżeniem kończyn i języka, a także zaburzeniami nastroju o charakterze nerwicowym. Nadmiar magnezu może być z kolei wykrywany przy chorobie Addisona, nadczynności przytarczyc, a także chorobach jelit. Objawia się poprzez zaparcia, niskie ciśnienie krwi i osłabienie mięśni.

Dzisiaj grzeje: 1. Wiosna prawdopodobnie nie powstrzyma epidemii koronawirusa. Ekspert nie pozostawia złudzeń

2. Druzgocące słowa Jackowskiego dla wszystkich Polaków. Zobaczył tragedię, która ma nastać lada dzień

W przypadku występowania objawów niedoboru lub nadmiaru któregokolwiek z elektrolitów należy skontaktować się z lekarzem. Rozwiązaniem problemu może być odpowiednio dobrana suplementacja. Warto stosować ją także podczas upałów, wzmożonego wysiłku fizycznego, biegunek oraz wymiotów, ponieważ w takich okolicznościach tracimy ich najwięcej.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Sanepid pilnie apeluje do wszystkich Polaków robiących zakupy. Niebezpieczeństwo jest szczególne
  2. Tata zarażonej koronawirusem dziewczynki złamał kwarantannę. Powód nie mieści się w głowie
  3. Objawy mogące świadczyć o nowotworze u dziecka. Nie wolno ich lekceważyć
  4. Media dotarły do szczegółów wypadku Małgorzaty Kożuchowskiej. Prawdopodobną przyczyną nieuleczalna choroba
  5. Choroby, które sieją największe spustoszenie. Odpowiadają za śmierć ponad połowy Polaków
  6. Szukają szczepionki na wirusa z Wuhan. Ochotnikom oferują równowartość 17 tys. zł

Następny artykuł