wirusolog o pandemii
fot. https://pixabay.com/ Ri_Ya
Autor Natalia Niewczas - 1 Sierpnia 2020

Wirusolog o przebiegu epidemii. Podał możliwy scenariusz

Epidemia dotarła do Polski w marcu 2020 roku. Od tamtej pory obywatele naszego kraju z niepokojem obserwują dynamiczny rozwój sytuacji sanitarno-epidemiologicznej. Koronawirus targał naszymi emocjami - raz wzbudzał lęk, a innym razem pozwalał na chwilę oddechu. Niestety końca całego zamieszania wciąż nie widać.

Epidemia, mimo wdrażania licznych środków bezpieczeństwa, nie daje się ustabilizować. Jej dalszy rozwój pozostaje dla ekspertów z całego świata wielką zagadką. Podczas gdy jedni zakładają nadejście drugiej fali zachorowań, inni wykluczają sezonowość wirusa.

Premier Morawiecki mówi o powrocie obowiązkowej kwarantanny. Kiedy możemy się jej spodziewać?Premier Morawiecki mówi o powrocie obowiązkowej kwarantanny. Kiedy możemy się jej spodziewać?Czytaj dalej


Epidemia pod znakiem zapytania


Scenariuszy dalszego przebiegu epidemii jest mnóstwo. O jednym z nich postanowił opowiedzieć dr Tomasz Dzieciątkowski, wirusolog z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jak podaje portal medonet.pl, dr Tomasz Dzieciątkowski o możliwym spadku zachorowań na COVID-19 w najbliższym czasie wypowiada się bardzo ostrożnie.


- Nie liczyłbym w najbliższym czasie na spadek liczby zakażeń. Trudno powiedzieć, czy liczba zakażeń będzie rosła w najbliższym czasie - ocenia wirusolog.

Dzisiaj grzeje: 1. Polskę obiegły tragiczne informacje. Nie żyje słynny dziennikarz
2.Dramatyczna sytuacja na Ukrainie. Za naszą wschodnią granicą padają rekordy zachorowań
3. Klienci aż czterech banków muszą zabezpieczyć gotówkę. W weekend mogą nie dostać się do kont

Według dr Tomasza Dzieciątkowskiego jest możliwe, że trwająca obecnie pandemia koronawirusa będzie tak zwaną epidemią “pełzającą”, czyli taką, która utrzymuje się na stałym poziomie. Wirusolog przewiduje jednocześnie, że wzrost zachorowań będziemy obserwować wraz z nadejściem jesieni. Oczywiście to wciąż tylko jeden z wielu prawdopodobnych scenariuszy.


Dr Tomasz Dzieciątkowski porusza również temat obowiązkowego zasłaniania nosa i ust. Tłumaczy, że nie ma znaczenia, czy zakryjemy twarz z użyciem maseczki czy przyłbicy - najważniejsze jest to, by okrycie spełniło swoje zadanie, czyli ograniczało rozprzestrzenianie się niebezpiecznych patogenów.


Sytuacja epidemiologiczna w Polsce jest poważna. W piątek 31 lipca Ministerstwo Zdrowia poinformowało o ponad 600 nowych przypadkach zarażenia koronawirusem. Chorych przybywa, a dalszy rozwój pandemii, mimo wysiłków specjalistów z całego świata, wciąż pozostaje zagadką.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Kolejna tragedia, śmierć przyszła niespodziewanie. Nie żyje Hanna Kurowska
  2. Koronawirus w pociągu i autobusie. Sanepid pilnie poszukuje pasażerów
  3. Jacek Kurski ma powody do złości, Sekielski mocno o kulisach jego ślubu. "Ja mam żonę i nie zamierzam się rozwodzić"
  4. Pilna akcja ratunkowa na wodzie. Nagle załamała się pogoda, dzieci nie mogły wrócić na brzeg
  5. Wszyscy czekali, Morawiecki w końcu przemówił w Polsacie nt. Szumowskiego. Rozwiał wątpliwości co do przyszłości ministra
  6. Podczas transmisji na żywo widz zauważył podejrzany szczegół na szyi dziennikarki. Interweniował, okazało się, że pilnie potrzebuje operacji
  7. 17-latek ożenił się z 51-latką. Jak wyglądają i jak im się wiedzie 18 lat później?

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykuł