Epidemia: sposób na zatrzymanie drugiej fali zachorowań
pixabay.com/Anestiev
Autor Barbara Bujar - 3 Sierpnia 2020

Co może powstrzymać drugą falę epidemii? Naukowcy podali odpowiedź

Epidemia koronawirusa nie daje za wygraną i w dalszym ciągu sieje popłoch na całym świecie. Choć w niektórych państwach sytuacja jest już w miarę opanowana, nowe przypadki zachorowań nawet tam pojawiają się codziennie. Eksperci twierdzą, że jesienią sytuacja wielu krajów może się znów pogorszyć i przewidują drugą falę zachorowań. Naukowcy mają jednak pomysł, jak ją powstrzymać.

Epidemia koronawirusa trwa od wielu miesięcy. Choć władze poszczególnych państw powoli starają się łagodzić obostrzenia, wiele wskazuje na to, że prędzej czy później będą musiały wprowadzić je na nowo. Eksperci od jakiegoś czasu przewidują bowiem drugą falę zachorowań. Ich zdaniem ma być ona dużo poważniejsza ze względu na połączenie się wirusa SARS-CoV-2 z wirusem grypy. Taka wizja budzi ogromny niepokój. Naukowcy mają jednak na to sposób.

Ogromne zmiany wejdą w życie już w tym tygodniu. Szumowski zapowiedział nowe zasady i kontroleOgromne zmiany wejdą w życie już w tym tygodniu. Szumowski zapowiedział nowe zasady i kontroleCzytaj dalej

Sposób, by epidemia przebiegła łagodniej. Naukowcy mówią o superroznosicielach

Jak informuje Radio Zet, druga fala zachorowań zbliża się wielkimi krokami, a gdy już nastąpi, może mieć bardzo poważne konsekwencje. Aby ich uniknąć, warto zwrócić uwagę na tzw. superroznosicieli, czyli ludzi, którzy przyczyniają się do rozprzestrzeniania wirusa w dużo większym stopniu niż inni. Według naukowców z amerykańskiego Massachusetts Institute of Technology taka osoba może zarazić 6 albo nawet więcej kolejnych osób. Do superzakażeń najczęściej ma dochodzić podczas wyjazdów lub imprez okolicznościowych, takich jak wesela.

Aby stwierdzić, czy w danym kraju istnieje superroznosicielstwo, warto skupić się na współczynniku reprodukcji, czyli często przywoływanym czynniku R. Dzięki niemu można określić średnią liczbę osób, którym każda zakażona osoba przekazuje wirusa. Takim sposobem można dojść do tego, czy w danym państwie istnieją superrzoznosiciele, którzy charakteryzują się dużo większą siła zarażania niż inni.

Choć naukowcom do tej pory nie udało się wyjaśnić, dlaczego niektórzy mają tak dużą zdolność zarażania, uważają, że ich wytypowanie może być kluczem to uniknięcia konsekwencji drugiej fali epidemii. Ich zdaniem najlepszym sposobem mogłoby być przede wszystkim ograniczenie zbiorowisk, w których najczęściej dochodzi do superzakażeń. Portal wymienia takie przykłady jak wesela, uroczystości religijne, spotkania w barach czy imprezy. Dodatkowo podaje, że ryzyko zakażenia jest dużo większe, gdy ludzie krzyczą albo śpiewają.

Dzisiaj grzeje: 1. Za monetę o wartości 5 zł możesz dostać fortunę. Musisz zwrócić uwagę na jeden szczegół
2.Zaskakujące zastosowanie soku z ziemniaka. Fenomenalne efekty, które można dzięki niemu zyskać, przechodzą ludzkie pojęcie
3. Kolejny cios w finanse Polaków. Abonament RTV nie tylko zostaje, będzie jeszcze wyższy

Unikanie ryzykownych sytuacji i dużych zgromadzeń może być więc potrzebnym rozwiązaniem. Takie działanie jest wskazane nie tylko na początku epidemii, ale także w momencie, gdy stwierdzonych zachorowań jest już bardzo dużo.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Uwaga: zmiany w kodeksie pracy. Jest potwierdzenie rządu, czeka nas prawdziwa rewolucja
  2. Wypadek z udziałem autobusu w Warszawie. Są ranni
  3. Kontrole trwają i mogą spotkać każdego. Abonament RTV własnie został podwyższony
  4. Pilna akcja ratunkowa na wodzie. Nagle załamała się pogoda, dzieci nie mogły wrócić na brzeg
  5. Wszyscy czekali, Morawiecki w końcu przemówił w Polsacie nt. Szumowskiego. Rozwiał wątpliwości co do przyszłości ministra
  6. Podczas transmisji na żywo widz zauważył podejrzany szczegół na szyi dziennikarki. Interweniował, okazało się, że pilnie potrzebuje operacji
  7. Wielki powrót zakażeń? Jest na to sposób. 5 złotych rad lekarza, który kierował szpitalem w Wuhan

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykuł