Dziś wchodzą w życie nowe obostrzenia. Co się zmieni?

Epidemia: aktualizacja listy powiatów
pixabay.com/Engin_Akyurt
Autor Barbara Bujar03.10.2020

Epidemia koronawirusa nie odpuszcza. Ministerstwo Zdrowia codziennie informuje o wysokim przyroście zachorowań. W związku z tym podjęto kolejne decyzje. Od soboty 3 października zacznie obowiązywać zaktualizowana lista powiatów i miast na prawach powiatu, które objęte zostaną dodatkowymi obostrzeniami. Nowy wykaz znacznie się poszerzył. W strefie czerwonej znalazło się aż 17 obszarów, a w strefie żółtej - 34. Rząd tradycyjnie sporządził też listę powiatów zagrożonych.

Epidemia koronawirusa w Polsce przybiera na sile. Z raportów Ministerstwa Zdrowia wynika, że na terenie naszego kraju przybywa coraz więcej chorych. W piątek 2 października resort poinformował o kolejnym rekordzie zakażeń. W ciągu jednej doby testy potwierdziły obecność koronawirusa o 2 292 osób. Zmarło także kolejnych 29 osób.

- Mamy 2292 nowe i potwierdzone przypadki zakażenia koronawirusem (...) Z powodu COVID-19 zmarła 1 osoba (...) powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 26 osób - informowało MZ na Twitterze.

Groźna bakteria wykryta w popularnym pasztecie. GIS ostrzega, pod żadnym pozorem go nie spożywajcieGroźna bakteria wykryta w popularnym pasztecie. GIS ostrzega, pod żadnym pozorem go nie spożywajcieCzytaj dalej

Epidemia w Polsce. Rząd poszerza listę powiatów

Sytuacja w kraju nie jest optymistyczna. W obliczu wysokich przyrostów dobowych rząd po raz kolejny postanowił zaktualizować listę powiatów i miast na prawach powiatu, w których obowiązywać będą dodatkowe obostrzenia. Wykaz wchodzi w życie już 3 października. Znajduje się na nim 17 obszarów strefy czerwonej oraz 34 strefy żółtej. 17 powiatów zostało natomiast uznane za zagrożone.

Jak donosi Wirtualna Polska, w zasadach panujących w strefie czerwonej nie doszło do wielkich zmian. Mieszkańcy wskazanych terenów nadal będą musieli pamiętać o zakrywaniu nosa i ust w każdej przestrzeni użytku publicznego, zakazie organizacji kongresów, targów i wydarzeń kulturalnych oraz przestrzeganiu wyznaczonych limitów podczas wesel, wizyty w restauracjach czy na siłowniach. Zmiany nastąpiły jednak w strefie żółtej.

Mieszkańcy powiatów oznaczonych żółtą strefą wciąż będą musieli przestrzegać wyznaczonych limitów. Przypomnijmy, że na weselach ograniczenie to wynosi 100 osób. W innych sytuacjach będzie jednak inaczej niż do tej pory. Przykładem mogą być sale kinowe, których maksymalne zapełnienie zostało zmniejszone do 25 procent publiczności. Taki sam limit obowiązuje na stadionach podczas wydarzeń sportowych. Na siłowniach będzie mogła przebywać jedna osoba na 7 metrów kwadratowych, natomiast podczas targów i kongresów - jedna osoba na cztery metry kwadratowe. Rząd zastanawia się także nad wprowadzeniem obowiązku zasłaniania nosa i ust nawet na ulicach. To jednak wejdzie w życie dopiero po przygotowaniu rozporządzenia.

Od soboty 3 października powyższe zasady obowiązywać będą mieszkańców kilkudziesięciu powiatów i miast na prawach powiatu. 17 z nich znalazło się w strefie czerwonej. Należą do nich powiaty: aleksandrowski i żniński (woj. kujawsko-pomorskie), białostocki (woj. podlaskie), działdowski (woj. warmińsko-mazurskie), gostyński, krotoszyński i międzychodzki (woj. wielkopolskie), głubczycki (woj. opolskie), kartuski i miasto na prawach powiatu Sopot (woj. pomorskie), kłobucki (woj. śląskie), limanowski, myślenicki, nowotarski i tatrzański woj. małopolskie), łęczyński (woj. lubelskie), otwocki (woj. mazowieckie).

Dzisiaj grzeje: 1. Fani pogrążyli się w żałobie. Nie żyje aktorka "M jak miłość"
2.Emeryci z rocznika 1953 wcale nie dostaną tyle pieniędzy? Skomplikowana sprawa pokrzywdzonych seniorów
3. Umarła w szpitalu, wcześniej zdążyła jednak wszystko nagrać. To, jak ją tam potraktowali, woła o pomstę do nieba

Z kolei strefą żółtą objęto powiaty: bartoszycki, iławski i nidzicki (woj. warmińsko-mazurskie), bełchatowski, piotrkowski i wieluński (woj. łódzkie), brzeski i oleski (woj. opolskie), bytowski, gdański, kościerski, nowodworski, miasto na prawach powiatu Gdańsk, miasto na prawach powiatu Gdynia, pucki, słupski i wejherowski (woj. pomorskie), dębicki, miasto na prawach powiatu Rzeszów i mielecki (woj. podkarpackie), janowski (woj. lubelskie), kielecki i miasto na prawach powiatu Kielce (woj. świętokrzyskie), nowosądecki, miasto na prawach powiatu Nowy Sącz, suski i wadowicki (woj. małopolskie), Szczecin (woj. zachodniomorskie), ostrowski i wolsztyński (woj. wielkopolskie), przasnyski i żyrardowski (woj. mazowieckie), trzebnicki (woj. dolnośląskie) oraz wysokomazowiecki (woj. podlaskie).

Na liście zagrożonej znalazły się między innymi takiej miasta jak: Włocławek, Gorzów Wielkopolski, Zielona Góra, Warszawa, Suwałki, Słupsk i Mysłowice.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wielka panika w PKP. Polacy muszą wiedzieć. Służby biją na alarm
  2. Masz bankot 10 zł? Koniecznie przeszukaj portfel, może być wart prawdziwą fortunę
  3. Dziś wchodzi w życie nowy zakaz. Wielu Polaków może być niezadowolonych
  4. Lekarze się kłócili, a dzieci umierały. Jedyną nadzieją okazał się szpital prywatny
  5. Ministerstwo Zdrowia opublikowało ważne nagranie. Wiele osób nie może powstrzymać się od łez [WIDEO]
  6. Są małżeństwem już 70 lat, codziennie karmi ukochaną żonę. W końcu zdobył się na największe poświęcenie

Następny artykuł