kiedy skończy się epidemia
fot. https://pixabay.com/ klimkin
Autor Natalia Niewczas - 4 Września 2020

Ile jeszcze potrwa epidemia koronawirusa? Eksperci podają konkretne terminy, jedna rzecz może skutecznie je skrócić

Epidemia mogłaby się już skończyć - ot, tak po prostu. Podobne zdanie podziela z pewnością wiele osób. Powody są różne, a sama sprawa, niestety, nie taka prosta. Przewidywania ekspertów nie są bowiem szczególnie optymistyczne.

Epidemia męczy Polaków od marca 2020 roku, pierwsze przypadki zachorowań na koronawirusa pojawiły się jednak w Chinach w grudniu 2019 roku. Niezależnie od rozpatrywanego miejsca i daty, niebezpieczny patogen nie zamierza odpuszczać. Pytani o przyszłość kryzysu naukowcy w większości zgadzają się co do jednego: tragiczny rozdział w historii ludzkości może zakończyć tylko jedna rzecz.

Zauważyła u synka dziwną wysypkę. Szybka reakcja matki uratowała dziecku życieZauważyła u synka dziwną wysypkę. Szybka reakcja matki uratowała dziecku życieCzytaj dalej

Epidemia nie da przegnać się tak łatwo


Epidemia dobiegnie końca w przeciągu najbliższych dwóch lat - jeszcze w sierpniu 2020 roku taki scenariusz przedstawiał szef Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus. Polscy eksperci komentują - wielu z nich największe nadzieje pokłada w wynalezieniu skutecznej szczepionki.


- Pandemia zacznie się kończyć wówczas, gdy na rynek zostanie wprowadzona skuteczna szczepionka i specyficzne leki na koronawirusa. W przeciwnym razie COVID-19 musiałoby przechorować w granicach ok. 80% populacji, by zacząć myśleć o jakiejkolwiek odporności zbiorowej - wyjaśnia Tomasz Dzieciątkowski, specjalista z dziedziny wirusologii.

Jak podaje portal medonet.pl, z tym że skuteczna szczepionka stanowi kluczowe zagadnienie, zgadza się również profesor Robert Flisiak. Ocenia, że jeżeli skuteczne remedium trafiłoby do Polski na początku 2021 roku, epidemia mogłaby odpuścić już pod koniec tego samego roku. Analogicznie, zdaniem profesora, przedłużenie się oczekiwania na szczepionkę oznacza dłuższą walkę z koronawirusem, być może nawet kilkuletnią.


Jednocześnie profesor Flisiak zwraca uwagę na jedną niezwykle istotną rzecz. Ludzie zbyt łatwo zapominają bowiem, że rozmaite patogeny wciąż mogą doprowadzać do wybuchów pandemii w przyszłości. Każda epidemia będzie stanowiła ogromne wyzwanie dla medycyny i całej ludzkości. Nie oznacza to jednocześnie, że należy nieustannie obawiać się takiej ewentualności - profesor radzi, by po prostu odpowiednio się na nią przygotować.

Dzisiaj grzeje: 1.Andrzej Duda zarażony koronawirusem? Niepokojące doniesienia na temat prezydenta
2.Będziemy musieli zapłacić srogą karę. Wszystko przez nieodpowiedzialne podejście


- Pamiętajmy, że nawet gdy wyeliminujemy problem tej epidemii, to kolejne patogeny mogą stać się problemem w przyszłości. Dlatego doświadczenia nabyte z SARS-CoV-2 należy wykorzystać w przygotowaniach do kolejnych, nieuchronnych epidemii - podkreśla uczony.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Polsat przekazał najgorsze wiadomości, sprawdził się najczarniejszy scenariusz. Nie żyje, nic nie mogli zrobić
  2. Pociągiem jechało 30 osób. Nagle doszło do zderzenia. Śmierć na miejscu
  3. Rewolucyjna zmiana weszła właśnie w życie. Dotyczy całej Polski
  4. Pacjent czołgał się z bólu. Oburzające oświadczenie szpitala
  5. Lekarze nie wierzyli własnym oczom. Z ciała kobiety wydobyto ponad metrowego węża [WIDEO]
  6. Liść laurowy, chrzan czy koper? Zdradzamy, co najlepiej dodać do kiszonych ogórków, łatwo o wielki błąd

Następny artykuł