Niepokojące słowa eksperta. "Jesteśmy dopiero przed epidemią"

Epidemia wpływa m.in. na sportowców. Piłkarze wciąż czekają na powrót do treningów
unsplash_Martin Sanchez
Autor 06.05.2020

Epidemia koronawirusa rozprzestrzenia się w bardzo szybkim tempie, o czym świadczą codziennie rosnące liczby. W Polsce potwierdzono dotąd ponad 14,4 tys. przypadków zarażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Niestety prognozy dotyczące przyszłości epidemii nie są zbyt optymistyczne.

Epidemia koronawirusa w dalszym ciągu utrzymuje się w Polsce. Choć sytuacja w kraju wciąż jest poważna, wielu ludzi nie traktuje zagrożenia poważnie. Dr Paweł Grzesiowski uważa, że Polska dopiero wchodzi w okres epidemii.

Nie zapominajmy, że epidemia wpływa także na życie sportowców. We wtorek piłkarze z klubów PKO Ekstraklasy mieli wrócić do treningów w grupach, jednak zamierzenia te nie doszły do skutku.

Chiny odpowiadają USA na zarzuty dotyczące epidemii koronawirusa. Padły bardzo mocne słowaChiny odpowiadają USA na zarzuty dotyczące epidemii koronawirusa. Padły bardzo mocne słowaCzytaj dalej

Epidemia zdaniem eksperta jeszcze się nie zaczęła. Według niego piłkarze nie powinni narażać się na zakażenie

We wtorek piłkarze klubów PKO Ekstraklasy mieli wrócić do treningów w grupach, jednak plany te się nie powiodły. Po południu Ekstraklasa S.A. i PZPN ogłosiły, że dojdzie do tego najpóźniej 6 maja, gdy znane będą wyniki badań wszystkich piłkarzy. Zgodnie z planem rozgrywki PKO Ekstraklasy mają zostać wznowione 29 maja.

- To absolutnie jasne, że musimy uruchamiać gospodarkę i różne dziedziny życia, w tym sport. Tylko nie róbmy ludziom wody z mózgu, mówiąc, że to nie zwiększy liczby zakażeń. W przypadku sportu wystarczyłoby powiedzieć, że jesteśmy na to przygotowani - informuje Grzesiowski.

Ekspert obawia się, że wznowienie meczów może przyczynić się do zakażeń wśród piłkarzy. W takim przypadku cała drużyna zostanie wyłączona z rozgrywek.

- To są młodzi ludzie, w ich przypadku liczymy się z tym, że nie będzie ciężkich przypadków. Ale nawet najlepszy zawodnik może złapać wirusa i będzie izolowany, a cała drużyna pójdzie na kwarantannę na dwa tygodnie. - przestrzega ekspert - Boję się, że ludzie myślą, że jest już po epidemii. Pojawiają się nierozważne głosy, że jest już po wszystkim. A tak naprawdę jesteśmy dopiero przed epidemią. - dodaje.

Jak podaje portal sportowefakty.wp.pl, wszystkie kluby PKO Ekstraklasy w poniedziałek poddały się przesiewowym testom serologicznym. Badanie polega na zbadaniu surowicy krwi w kierunku trzech przeciwciał, jednak jest to mniej precyzyjne, niż wymazy pobierane z nosogardzieli.

- Na chwilę obecną te testy mówią tylko o tym, czy we krwi jest białko, które łączy się z wirusem. A takie osoby stanowią prawdopodobnie około 1-1,5 procent polskiej populacji. Błąd, czyli niepewność tej metody testów przesiewowych serologicznych jest, jak deklarują ich producenci, ok. 2-procentowy. Jesteśmy zatem na granicy czułości tej metody. Ktoś, kto ją doradził, nie zastanowił się nad tym, że Polska dopiero wchodzi w okres epidemii, a więc testy wykażą to, co wiemy - głównie wyniki ujemne. Moim zdaniem to działanie, którego efekty oddziałują wyłącznie na psychologię - mówi dr Paweł Grzesiowski.

Dzisiaj grzeje: 1.Nie żyje pielęgniarka zarażona koronawirusem. Koledzy z pracy nazywają ją bohaterką

2. Informacja tak bolesna, że nie powiedzieli nawet mamie Kacperka. Nagły zwrot akcji w poszukiwaniach

Immunolog uważa, że przeprowadzenie testów przesiewowych serologicznych nie było przemyślane. Nie mogą one wykazać, czy pacjent choruje na COVID-19.

- One wskazują tylko, że we krwi jest ślad po kontakcie z wirusem danej osoby. Ale nie wiemy, czy ta osoba jest zdrowa oraz czy jest już uodporniona na koronawirusa - mówi.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Spis najlepszych dni w 2020 roku na sianie ogórków. Zbiory będą niesłychane, "we wtorek pełen worek"
  2. Ministerstwo Zdrowia podało nowe wytyczne. Chcesz wybrać się do dentysty? Musisz spełniać jeden warunek
  3. Meghan Markle zmieniła się nie do poznania. Widzowie byli zaskoczeni, gdy zobaczyli twarz żony księcia Harry'ego
  4. Najnowsze ustalenia dotyczące koronawirusa. Dotarł do Europy znacznie wcześniej niż zakładano
  5. Niepokojące wyznania lekarki na temat polskiej służby zdrowia. Rażące niedopatrzenia i procedury, które nie mają sensu
  6. Sejm podjął decyzję ws. głosowania korespondencyjnego. Co teraz?

Następny artykuł