epidemia nie dla wszystkich
Fot. pixabay.com
Autor Klaudia Gaicka - 7 Czerwca 2020

Ważne ostrzeżenie eksperta. Dr Sutkowski "Zachowujemy się jak bardzo niegrzeczne dzieci"

Epidemia wcale nie maleje. Wciąż znajdujemy się na płaskowyżu zachorowań. Sporo ludzi zaczyna otwarcie ignorować zalecenia, przez co sytuacja robi się niebezpieczna. Jakby tego było mało, eksperci wciąż alarmują o możliwości pojawienia się drugiej fali.

Epidemia męczy wszystkich obywateli już dłuższy czas, nic więc dziwnego, że powoli sporo z nich zaczyna ją wypierać. Tragedia staje się dopiero wtedy, gdy koronawirus SARS-CoV-2 dotyka kogoś z naszej rodziny. Eksperci ostrzegają przed tak emocjonalnym podejściem do pandemii. Należy zachowywać zdrowy rozsądek i dbać o bezpieczeństwo.

Andrzej Duda ma wielki plan. Zapowiada poważne zmiany w służbie zdrowiaAndrzej Duda ma wielki plan. Zapowiada poważne zmiany w służbie zdrowiaCzytaj dalej

Epidemia według specjalisty przerosła Polaków

Głos w tej sprawie zabrał Dr Michał Sutkowski. W rozmowie WP abcZdrowie ostrzegł przed konsekwencjami działań społeczeństwa polskiego. Nie wiadomo, jak skończy się bagatelizowanie zaleconego dystansu społecznego i noszenia maseczek. Przypominamy, że obowiązek ten dotyczy już tylko zamkniętych pomieszczeń.

– Mam wrażenie, że nasze społeczeństwo zachowuje się, jakby już odwołano pandemię. Być może jest to wynik jakichś błędów w komunikacji między rządzącymi a obywatelami, trudno mi powiedzieć, ale wydaje mi się, że jest bardzo źle. Może to wynikać z niskiego zaufania do poziomu ekspertyz, ale na jakiej podstawie osoby, które nie mają kompetencji, oceniają badania i zalecenia opracowane przez specjalistów? – słusznie zastanawia się doktor.

Lekarz przyrównał sytuację, kiedy połowa pasażerów nie ma maseczek, do sytuacji, w której połowa kierowców przejeżdżałaby na czerwonym świetle. Jest przerażony tym, jak coraz więcej osób traktuje zalecenia.

– Odłóżmy prywatne emocje od spraw zdrowia publicznego, które zdecydowanie powinno być najważniejsze – apeluje lekarz.

Prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych zwrócił uwagę, że liczba zarażonych nie maleje, a utrzymuje się na stałym poziomie. Co więcej, coraz więcej ekspertów alarmuje o tym, że jesienią czeka nas druga fala zakażeń.

Dzisiaj grzeje: 1. Przez 5 dni piła sok z selera. Efekty okazały się zaskakujące

2. 80 tys. Polaków skazanych na niższe wynagrodzenie. Nawet 10% mniej przez 3 miesiące i żadnej premii

– Uważam, że nam jako tkance społecznej ten lockdown bardzo zaszkodził w sensie emocjonalnym. Widać bardzo dużo agresji. Zaczynamy się zachowywać, jak bardzo niegrzeczne dzieci, co więcej jesteśmy z tego dumni, a wynika to z faktu, że mamy bardzo niski poziom zaufania społecznego do siebie, do władzy. Nie możemy sobie pozwolić, żeby wagrywała narracja ludzi, którzy uważają, że pandemii nie ma albo, że nikt nie ma prawa nam zwracać uwagi, jak mamy żyć – wytłumaczył Michał Sutkowski.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. "Polskę czeka ogromna katastrofa". Słowa znanego eksperta budzą grozę
  2. Tragiczne zjawisko wraca do Polski? Nie żyje 20-letnia dziewczyna, jej kolega walczy o życie
  3. Stan przedzawałowy. Jak go rozpoznać i co robić, gdy wystąpi?
  4. Glejak to niezwykle groźny nowotwór. Niestety nie jest łatwy do wykrycia, gdyż objawy są niespecyficzne
  5. Pasożyty, którymi możemy się zarazić poprzez jedzenie. Mogą być bardzo niebezpieczne
  6. Union Berlin - Schalke Gelsenkirchen. Polak bohaterem Berlina, niezwykłe parady, pękamy z dumy

Następny artykuł