Epidemia według eksperta wymknęła się spod kontroli
pixabay.com/mariohagen
Autor Barbara Bujar - 8 Października 2020

Zatrważające słowa wirusologa. Jaka może być realna liczba nowych zakażeń koronawirusem?

Epidemia koronawirusa nadal trwa. Testy codziennie potwierdzają tysiące nowych zakażeń. Choć dane już wydają się niepokojące, eksperci twierdzą, że może być jeszcze gorzej. Według jednego z epidemiologów rzeczywista ilość nowych przypadków jest najprawdopodobniej dużo wyższa od tych, które resort zawiera w swoich raportach. To kolejny problem po niewystarczającej licznie łóżek szpitalnych.

Epidemia koronawirusa w Polsce przybrała w ostatnich dniach całkiem inny charakter. Oddziały ratunkowe są zablokowane, karetki krążą z pacjentami od szpitala do szpitala, coraz więcej powiatów znajduje się w żółtej i czerwonej strefie, a liczba nowych zakażań co chwilę wzrasta. Według ekspertów sytuacja wymknęła się spod kontroli. O swoich obserwacjach opowiedział w rozmowie dla Onetu dr Jakub Zieliński z Zespołu Modelu Epidemiologicznego ICM UW.

Pierwsze objawy guza mózgu. Łatwo pomylić je z innymi chorobami, błąd może kosztować bardzo wielePierwsze objawy guza mózgu. Łatwo pomylić je z innymi chorobami, błąd może kosztować bardzo wieleCzytaj dalej

Epidemia oczami ekspertów. Liczba zakażeń może być o wiele wyższa

Ilość nowych potwierdzonych przypadków koronawirusa charakteryzuje się w ostatnim czasie wyraźną tendencją wzrostową. Jeszcze niedawno Ministerstwo Zdrowia informowało o kilkuset zakażonych pacjentach, dziś liczba ta przekracza kilka tysięcy. W czwartek, 8 października, padł nowy rekord. Tylko w ciągu ostatniej doby testy potwierdziły obecność patogenu u 4 280 osób. Jednocześnie zmarło 76 osób. U 68 z nich wykryto choroby współistniejące.

Obecna sytuacja bardzo mocno odbija się na funkcjonowaniu służby zdrowia. Media codziennie donoszą o incydentach, podczas których pacjenci kilka godzin czekają w karetce, by móc dostać się do szpitala. Według ekspertów, w tym Jakuba Zielińskiego, z biegiem czasu może być jeszcze gorzej. Mężczyzna twierdzi, że raporty Ministerstwa Zdrowia nie zawierają pełnych informacji. W jego opinii chorych jest znacznie więcej, tylko nie wszystkim wykonuje się testy.

- Rośnie też odsetek pozytywnych próbek, co oznacza, że liczba chorych rośnie szybciej niż liczba wykonywanych testów. Niestety tak to teraz wygląda, że trochę tracimy kontrolę nad epidemią. Dziennie stwierdzamy ponad 2 tys. nowych przypadków, ale to oznacza, że faktycznie jest ich ponad 20 tys., a to z kolei oznacza, że za miesiąc będzie ich 80 tys. - mówił Zieliński cytowany przez popularne.pl

Według specjalisty sytuacja po prostu wymknęła się spod kontroli, a jednym z czynników, który za to odpowiada, był powrót dzieci do szkół. Zdaniem specjalisty to, że dzieci nie mają żadnych objawów, niczego nie oznacza. Uczniowie przychodzą do domów i tam zarażają swoich bliskich.

- Dzieci zakażają rodziców i dziadków. I nagle gdzieś indziej ten wirus wybucha i nikt nie wiąże tego z tym, że zakażenie mogło wyjść ze szkoły - stwierdził.

Bez stanowczych działań rządu koronawirus wciąż będzie zbierał żniwo. W końcu odbije się to także na liczbie zgonów, która według epidemiologa w grudniu może sięgać już tysiąca dziennie. Jego zdanie podziela między innymi dr Paweł Grzesiowski, który w "Faktach po faktach" odniósł się do brakujących łóżek w szpitalach.

Dzisiaj grzeje: 1.Nowe zakazy i ogromne kary już od soboty. Minister Zdrowia przedstawił program, wielu Polaków oburzonych
2.Pilny komunikat Biedronki. Sieć wprowadza ogromne zmiany, sklepy będą czynne w zupełnie innych godzinach
3.Dwa scenariusze końca pandemii. Polski ekspert podaje konkretne daty

- Dziś przed programem sprawdziłem: mamy już tylko jedno łóżko na Mazowszu, w szpitalu w Płocku, który deklaruje, że może przyjąć pacjenta na oddziale zakaźnym. To jest katastrofa. (…) Jeżeli zaczną umierać pacjenci, którzy nie doczekają do respiratorów, to będzie to odpowiedzialność wyłącznie rządzących - ostrzegał.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Polsat donosi. Gowin się wygadał. Wiemy, co z podróżowaniem po Polsce 1 listopada
  2. Biedronka wprowadza ogromne zmiany. Nowe godziny otwarcia zaskoczą wielu klientów
  3. Ekspert alarmuje. Koronawirus przenosi się inaczej niż 3 miesiące temu
  4. Leki, których może zaraz zabraknąć. Naczelna Izba Aptekarska alarmuje
  5. Nowa prognoza epidemii dla Polski. "Można odwołać Boże Narodzenie z rodziną"
  6. Najgorszy, niewybaczalny błąd podczas pieczenia ciast. Nigdy nie wyjdą dobre, a wiele osób nagminnie go powtarza

Następny artykuł