Epidemia koronawirusa w Polsce przynisła mniej zgonów, niż było ich w poprzednich latach
pixabay.com/arembowski
Autor Barbara Bujar - 9 Czerwca 2020

Zaskakujące informacje. W czasie epidemii liczba zgonów w Polsce spadała

Epidemia koronawirusa przyniosła ogromną ilość zgonów. Okazuje się jednak, że w tym samym okresie w latach poprzednich śmiertelność polskiego społeczeństwa była większa. Potwierdzają to wyniki specjalnej analizy, przeprowadzonej przez Polski Instytut Ekonomiczny.

Epidemia koronawirusa od kilku miesięcy jest bez wątpienia najczęściej poruszanym tematem. Dużo mówi się o tym, ile osób w jej trakcje zmarło. Codziennie nowa podawana liczba zgonów przeraża wielu z nas. Okazuje się jednak, że wcale nie jest ona większa od tej z lat poprzednich. Badacze Polskiego Instytutu Ekonomicznego podjęli próbę porównania okresu od marca do połowy maja z kilku poprzednich lat. Wyniki analizy są zaskakujące.

Nastolatka wzięła udział w popularnym wyzwaniu. Trafiła do szpitala z połamanymi kośćmiNastolatka wzięła udział w popularnym wyzwaniu. Trafiła do szpitala z połamanymi kośćmiCzytaj dalej

Epidemia nie przyniosła większej ilości zgonów

Jak podaje portal businessinsider.com.pl, analitycy PIE sprawdzili ilość zgonów w naszym kraju od 2011 roku. Pod uwagę wzięli jedynie okres od marca do połowy maja. Na podstawie wyszukanych informacji, stworzyli specjalną analizę.

Śmiertelność w poprzednich latach wahała się między 74 491 a 87 259 zgonami. Porównując otrzymane liczby z ilością osób zmarłych w tym roku (80 324), badacze doszli do wniosku, że w trakcie epidemii śmiertelność wcale nie wzrosła.

- W badanym okresie zaobserwowana liczba zgonów była równa oczekiwanej, cztery oszacowania wskazują na występowanie zaniżonej śmiertelności, a jedno na występowanie nadmiernej śmiertelności – podają analitycy.

Według nich liczbę zgonów w Polsce w czasie epidemii można określić nawet jako niższą o ok. 1-2 tys. Co daje od 100 do 200 zgonów mniej tygodniowo. W innych krajach europejskich sytuacja może wyglądać zupełnie inaczej. W niektórych liczbę zgonów szacuje się na wyższą o nawet 75 proc.

Dzisiaj grzeje: 1. Andrzej Duda zapowiedział swoje 500+. Kto dokładnie będzie mógł skorzystać z bonu turystycznego?

2. Już jutro Lidl będzie rozdawał złoty trunek za darmo. Tylko pod jednym warunkiem

Dziennik Gazeta Prawna podaje, że w Polsce nie ma nadmiernego niedoszacowania liczby zgonów związanych z COVID-19. Wiąże się to z tym, że rząd wprowadził w naszym kraju liczne obostrzenia, w tym ograniczenia wychodzenia z domu, zanim liczba zgonów spowodowanych koronawirusem znacznie wzrosła. Obywatele nie mogli więc w dużej mierze umierać na inne choroby lub przez powikłania po planowych operacjach.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Ogromna zmiana w wypłacie pieniędzy. Przy bankomacie możecie się zdziwić. Klienci są już wściekli
  2. Pilna konferencja Mateusza Morawieckiego. Ogłosił ogromny sukces w walce z poważnym niebezpieczeństwem
  3. Niszczycielski żywioł przeszedł przez Polskę. Nie obyło się bez rannych
  4. Sok z brzozy staje się coraz popularniejszy. Jego właściwości są niesamowite
  5. Prawie 3 tysiące zachorowań od początku roku. Niebezpieczna choroba, o której wiele osób zapomniało
  6. Robert Lewandowski zarabia krocie w internecie. Za jeden wpis może kupić mieszkanie

Następny artykuł