Ministerstwo Zdrowia opublikowało nowe wytyczne dotyczące porodów rodzinnych
unsplash_ freestocks
Autor - 12 Maja 2020

Nowe wytyczne Ministerstwa Zdrowia na czas epidemii. Dotyczą wielu polskich rodzin

Epidemia koronawirusa sprawiła, że Polacy w mniejszym stopniu korzystają z usług różnych instytucji. Niemniej jednak szpitale muszą działać, a porody muszą być przyjmowane. W związku z licznymi wątpliwościami Ministerstwo Zdrowia opublikowało nowe wytyczne dotyczące porodów rodzinnych.

Epidemia koronawirusa sprawiła, że w szpitalach wprowadzono nowe wytyczne. Dotyczą one m.in. porodów rodzinnych, dlatego wiele przyszłych mam zastanawia się, czy będą zmuszone do urodzenia dziecka w samotności, bez wsparcia partnera lub innej zaufanej osoby.

W związku z licznymi wątpliwościami Ministerstwo Zdrowia opublikowało nowe wytyczne dotyczące porodów rodzinnych. Choć wprawdzie nie są one w Polsce zakazane, nie każdy lekarz lub szpital może na taki poród zezwolić.

Watykan po latach ujawnił wstrząsającą prawdę. Jakie były skutki drugiego zamachu na życie Jana Pawła II?Watykan po latach ujawnił wstrząsającą prawdę. Jakie były skutki drugiego zamachu na życie Jana Pawła II?Czytaj dalej

Ministerstwo Zdrowia opublikowało nowe wytyczne

Jak podaje portal zdrowie.radiozet.pl, na stronie Ministerstwa Zdrowia opublikowano zalecenia Konsultanta Krajowego w dziedzinie Położnictwa i Ginekologii oraz Konsultanta Krajowego w dziedzinie Perinatologii dotyczące porodów rodzinnych, z których wynika, że porody rodzinne nie są w Polsce zakazane, jednak nie każdy lekarz lub szpital może na taki poród zezwolić.

W zaleceniach można przeczytać, że decyzję dotyczącą obecności osoby towarzyszącej przy porodzie podejmuje kierownik podmiotu udzielającego świadczeń zdrowotnych, np. dyrektor szpitala, lub upoważniony przez niego lekarz.

Konsultanci krajowi w dziedzinie położnictwa i ginekologii mają na uwadze zdrowie kobiet rodzących i personelu medycznego, dlatego wydali kilka zaleceń. Według nich konieczne jest wypełnienie przez pacjentkę i osobę towarzyszącą w trakcie porodu w momencie przyjmowania do szpitala ankiety epidemiologicznej.

Niezbędne jest również, aby osoba towarzysząca przez cały czas pobytu w szpitalu nosiła maskę i rękawiczki i ewentualnie była przebrana w strój umożliwiający ochronę epidemiologiczną. Ponadto osoba towarzysząca powinna mieć aktualny wynik testu PCR w kierunku COVID-19 z okresu nie dłuższego niż maksymalnie 5 dni przed porodem.

Dzisiaj grzeje: 1. Wielka gwiazda Królowych Życia wykonała test na koronawirusa. Znamy wyniki"

2. Lidl wprowadza rewolucyjną zmianę dla klientów. Wchodzi w życie już 24 maja

Rodząca w towarzystwie osoby bliskiej powinna przebywać w pojedynczej indywidualnej sali porodowej wyposażonej w oddzielny węzeł sanitarny.

Z kolei osoba towarzysząca może zostać wpuszczona w momencie rozpoczętego porodu i powinna opuścić oddział w ciągu 2 godzin po porodzie. Osoby pozostające w kwarantannie lub w trakcie izolacji nie mogą uczestniczyć w porodzie i wchodzić na teren szpitala.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Nagły niesamowity pomysł Lidla. Cudowna, wielka zmiana, zakupy będą wyglądały inaczej
  2. Nowe 500 plus, zmiany w wysokościach i terminach. Musisz spełnić tylko jeden warunek
  3. Niebezpieczny nowotwór atakujący głównie ludzi młodych. Warto znać jego objawy
  4. Urodziła dziecko, które było w "ciąży". Dzień po porodzie lekarze przeprowadzili cesarskie cięcie
  5. Tadeusz Rydzyk krytykuje obostrzenia dotyczące kościołów. "Dla nas katolików ważniejsze jest zdrowie ducha"
  6. Ile zarabia kasjer w Lidlu w dobie koronawirusa? Zarobki mogą wprawić w osłupienie

Następny artykuł