Prof. Horban uważa, że epidemia SARS-CoV-2 wróci jesienią
unsplash.com/ Alin Luna
Autor - 12 Czerwca 2020

Profesor Horban ostrzega. Epidemia powróci jesienią, musimy być dobrze przygotowani

Epidemia koronawirusa nadal trwa. W Polsce wzrosła zarówno liczba potwierdzonych przypadków zakażenia, jak i zgonów spowodowanych wirusem z Wuhan. Prof. Horban uważa, że powinniśmy się przygotować na kolejną falę zakażeń, która nastąpi prawdopodobnie jesienią.

Epidemia COVID-19 spowodowała śmierć wielu osób z całego świata, m.in. z USA, Wielkiej Brytanii i Włoch. Niestety koronawirus wciąż się rozprzestrzenia, o czym świadczy nieustannie rosnąca liczba zachorowań. W Polsce potwierdzono dotychczas ponad 24 826 przypadków zarażenia wirusem SARS-CoV-2.

W związku z licznymi pytaniami odnośnie rozwoju epidemii, Profesor Horban wyjaśnił, czy grozi nam kolejna fala zakażeń. Jego zdaniem problem powróci jeszcze w tym roku.

Odczuwała paraliżujący ból głowy. Wszyscy sądzili, że to przez stresOdczuwała paraliżujący ból głowy. Wszyscy sądzili, że to przez stresCzytaj dalej

Prof. Horban uważa, że epidemia SARS-CoV-2 wróci jesienią i powinniśmy się na nią przygotować

Wirus SARS-CoV-2, który prowadzi do choroby COVID-19 wciąż się rozprzestrzenia, a liczba potwierdzonych zakażeń przekroczyła już 6,5 miliona. Choć niektórzy mają nadzieję, że epidemia zostanie wkrótce zażegnana, problem może powrócić już za kilka miesięcy.

Jak podaje portal zdrowie.radiozet.pl, profesor Horban apeluje, by odpowiednio przygotować się do jesiennej epidemii. Konsultant krajowy w dziedzinie chorób zakaźnych apeluje, by przygotować się do kolejnej fali zakażeń, testując pacjentów zgłaszających się do szpitali, personel medyczny i osoby z wysokiego ryzyka. Profesor zachęca też do szczepień przeciw grypie.

- Musimy przygotować się na jesień. Teraz ta nasza epidemia to jest naprawdę piękna rzecz - 200, 400 czy 500 przypadków w skali 40 mln kraju to jest naprawdę niewiele. Tysiąc osób, które zmarło, to naprawdę jest niewiele. Także jesteśmy w znakomitej sytuacji - stwierdził prof. Horban w czasie posiedzenia komisji zdrowia poświęconej sytuacji epidemii.

Profesor Horban stwierdził, że na przygotowanie się do czekającej nas fali zakażeń mamy jedynie dwa miesiące. Według specjalisty należy jeszcze dużo zmienić.

- To czas, który jest przed nami. Mamy dwa miesiące, by to sprawnie zaczęło działać nie tylko w Warszawie, ale w innych szpitalach, bo tam mówiąc szczerze, jeszcze to nie działa - powiedział konsultant krajowy.

Profesor Horban zauważył, że pacjenci zgłaszający się do szpitala i personel medyczny powinni być poddawani badaniom na wykrycie koronawirusa. Specjalista podkreślił ponadto, że w nadchodzącym sezonie istotne będą szczepienia przeciw grypie. Choć ta szczepionka nie chroni przed zakażeniem koronawirusem, to chroni przed grypą.

Dzisiaj grzeje: 1. Policjant zgwałcił 6-latkę. Matka dziewczynki wiedziała o wszystkim

2. Najbardziej awaryjne czy najwięcej spalające. Lista samochodów z problematycznymi silnikami

- Na jesieni będziemy mieli następne pytanie: ile jest koronawirusa w grypie, ile jest grypy w grypie, ponieważ będziemy znowu mieli zakażenia grypopodobne - dodał prof. Horban.

Zdaniem profesora szczepić powinien się każdy, bo wyszczepialność w Polsce wynosi ok. 4 procent.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Koronawirus na Komunii. Sanepid pilnie poszukuje uczestników mszy
  2. Andrzej Duda grzmiał o "komuchach" i atakował sędziów. Na wiecu usłyszał pytanie, po którym puściły mu nerwy
  3. Dlaczego w Afryce zarejestrowano tak mało przypadków koronawirusa? Według specjalistów, temperatura wcale nie jest kluczowa
  4. Walczyła na pierwszej linii frontu z koronawirusem. Nie żyje pielęgniarka
  5. Najczęściej ignorowane objawy raka. Lekceważenie ich może kosztować życie
  6. Marcin Gortat wyjawił swoje plany na oczach całej Polski. W TVN powiedział co będzie robił na emeryturze

Następny artykuł