Sytuacja epidemiologiczna w Polsce zaczyna się stabilizować. Dr Grzesiowski wskazuje jeden poważny problem

epidemia w Polsce
unsplash.com/ Ashkan Forouzani
Autor Natalia Niewczas12.11.2020

W marcu 2020 epidemia koronawirusa dotarła do Polski. To jednak dopiero jesienią jeden za drugim padały niechlubne rekordy dobowej liczby zakażeń koronawirusem. Po trudnych tygodniach intensywnego przyrostu zachorowań, w naszym kraju obserwujemy ich lekki spadek.

Od kilku dni epidemia w Polsce nieco wyhamowała. “Nieco”, bo obserwowany spadek liczby zachorowań wciąż nie pozwala na zniesienie czerwonej strefy czy swobodnie przemierzanie ulic miast bez maseczki. Zdaniem polskiego wirusologa rzeczywiście możemy mieć jednak do czynienia z początkami pewnej stabilizacji.

Polsat: 26-latka oskarżona o morderstwo dwójki dzieci. Podczas zatrzymania mówiła o sprzedaży organówPolsat: 26-latka oskarżona o morderstwo dwójki dzieci. Podczas zatrzymania mówiła o sprzedaży organówCzytaj dalej

Dr Grzesiowski: epidemia w Polsce zaczyna się stabilizować

Wieści dotyczące epidemii, jakie przekazał polski wirusolog i immunolog dr Paweł Grzesiowski, mogą napawać optymizmem. Zdaniem wirusologa epidemia w Polsce zaczyna się stabilizować.

- (...) według moich wyliczeń mamy w Polsce trend stabilizacji zachorowań na koronawirusa. Utrzymuje się od 9 dni i nie jest zależny od liczby wykonywanych testów - mówi wirusolog.


Jak podaje portal portal.abczdrowie.pl, zdaniem eksperta do stabilizacji epidemii w Polsce przyczyniły się działania mające na celu ograniczenie mobilności obywateli oraz samych kontaktów międzyludzkich. Wirusolog wyszczególnił tutaj objęcie całego kraju umowną czerwoną strefą oraz zamknięcie placówek edukacyjnych, które jego zdaniem są prawdziwą “wylęgarnią wirusa”.

Jednocześnie specjalista przekazuje, że w obecnej sytuacji, jak sądzi, nie ma potrzeby wprowadzania całkowitego lockdownu. Nie oznacza to jednak, że pora na wiwaty. Dr Grzesiowski zwraca bowiem uwagę na pewien niezwykle istotny problem.

Wirusologa niepokoi rosnąca liczba pacjentów wymagających hospitalizacji. Jak przekazuje, codziennie do polskich szpitali trafia od 300 do 500 pacjentów zakażonych koronawirusem.

Liczba dostępnego medycznego sprzętu nie wzrasta wraz z przyjmowanymi na oddział pacjentami. Nie przybywa również samego personelu medycznego - w czasach epidemii medycy sami często przechodzą zakażenie wirusem SARS-CoV-2.

Dzisiaj grzeje: 1.Rada Koalicji Zjednoczonej Prawicy podjęła decyzję. Dotyczy twardego lockdownu w Polsce
2.Po wizycie u fryzjera jej york nie dawał jej spokoju. Gdyby nie on, już by nie żyła
3.Lekarka zmarła dwa dni po porodzie. Niepokojące objawy dawały o sobie znać kilka tygodni przed tragedi

Do złudzenia przypominają COVID-19. Jest ich więcej niż mogłoby się wydawaćDo złudzenia przypominają COVID-19. Jest ich więcej niż mogłoby się wydawaćCzytaj dalej

Dr Paweł Grzesiowski zwraca uwagę na to, iż z powodu braku personelu medycznego oraz specjalistycznego sprzętu, pacjenci zakażeni koronawirusem trafiają do “zwykłych” placówek, czyli tych, które nie są zakaźne.

- (...) tam napotykają na barierę, bo nie ma dokąd ich odesłać, tam też brakuje sprzętu, ludzi i miejsca - tłumaczy wirusolog.

Lekarz przyjął rosyjską szczepionkę przeciwko koronawirusowi. Został zakażonyLekarz przyjął rosyjską szczepionkę przeciwko koronawirusowi. Został zakażonyCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Za niecałe 2 miesiące wchodzi w życie nowa opłata. Wysokość rachunków po prostu nas dobije
  2. Sony wydało oficjalne oświadczenie na temat PlayStation 5. Dotyczy również Polski, duże zaskoczenie
  3. 5 skutecznych sposobów na zwiększenie odporności organizmu. Warto o nich pamiętać szczególnie w sezonie jesienno-zimowym
  4. Ciężarna szukała pomocy w sklepie. Odmówiono jej przez jedno z obostrzeń
  5. Jeden z najczęstszych objawów COVID-19. Nawet po wyzdrowieniu może się utrzymywać przez długie miesiące
  6. Rosjanie ufundowali Robertowi Lewandowskiemu prezent. Umieścili go w samym centrum Warszawy, jest wielki
  7. Właściciel mieszkania spalonego podczas marszu zabrał głos. Mocne słowa w kierunku narodowców

Następny artykuł