Poseł PiS informuje, że blokada Śląska to jeden ze scenariuszy rozważanych przez rząd
PHOTO: JAN BIELECKI/EAST NEWS WARSZAWA 25.01.2012 POSIEDZENIE KOMISJI ZDROWIA N/Z: BOLESLAW PIECHA
Autor - 13 Maja 2020

Śląsk zostanie odcięty od reszty Polski? Polityk PiS "Rozważamy taki scenariusz"

Epidemia koronawirusa na Śląsku przybiera na sile. W ubiegły wtorek padł tam rekord zakażeń. W związku z tym Bolesław Piecha, poseł PiS mówi, że region ten może być zablokowany.

Epidemia koronawirusa na Śląsku nie daje wygraną. W wtorek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o kolejnych zakażeniach wirusem SARS-CoV-2. Najwięcej nowych przypadków zdiagnozowano w województwie śląskim.

Bolesław Piecha, poseł PiS ze Śląska i były minister zdrowia nie ukrywa, że blokada tego regionu to jeden z trzech scenariuszy rozważanych przez rząd.

Brzydki zapach z ust może wskazywać na wiele chorób. Lepiej go nie lekceważyćBrzydki zapach z ust może wskazywać na wiele chorób. Lepiej go nie lekceważyćCzytaj dalej

Poseł PiS informuje, że blokada Śląska to jeden ze scenariuszy rozważanych przez rząd


Na Śląsku odnotowano najwięcej zachorowań na koronawirusa w kraju, a liczba zakażonych w ostatnich dniach gwałtownie wzrosła. Jak podaje portal wiadomosci.onet.pl, tylko we wtorek w woj. śląskim potwierdzono 492 zakażenia koronawirusem z 595 w całej Polsce.

Łącznie w regionie odnotowano już ponad 4 tys. przypadków zakażenia, z czego ponad 1 tys. wśród górników. Choć w innych częściach kraju codzienna liczba nowych zachorowań spada, na Śląsku w ostatnich dniach zdecydowanie ich przybywa. Bolesław Piecha w rozmowie z "Dziennikiem Zachodnim" informuje, że opcja zamknięcia regionu "leży na stole" w rządowych dyskusjach.

– Bardzo wysoka zakaźność i dalsza transmisja wirusa to jedno. Ale żeby wariant z blokadą został wprowadzony, musielibyśmy notować również znaczące liczby zgonów. Tego na razie, na szczęście, nie ma. – uspokaja poseł.

Polityk dodaje, że wprowadzenie blokady województwa byłoby skomplikowane ze względu na jego zróżnicowanie pod względem zachorowań. Najwięcej zakażeń jest bowiem w centralnej części województwa, metropolitalnej części i w Rybniku.

– Trudno byłoby wytłumaczyć w Częstochowie czy Bielsku, że i tam konieczna jest izolacja. Odgrodzenie części województwa? Też trudne, bo przecież całe województwo ma swoją administrację. Nie wspominam o gospodarczych czy społecznych skutkach takiego rozwiązania – tłumaczy polityk.

Dzisiaj grzeje: 1. Nie żyje bohaterka Powstania Warszawskiego. Nim odeszła podzieliła się ważnym wyznaniem na temat tamtych czasów

2. Z ostatniej chwili: Komisja Europejska podjęła decyzję w sprawie otwierania granic

W związku z rosnącą liczbą zakażeń w woj. śląskim trwa przeprowadzanie przesiewowych testów wśród górników. Do tej pory wymaz pobrano od ok. 12 tys. górników z pięciu śląskich kopalń.

– Średnio około 17 proc. osób, które przebadano wśród górników, to są osoby, u których stwierdzono koronawirusa. Na szczęście zdecydowana większość górników przechodzi to zarażenie w sposób albo bezobjawowy, albo z bardzo niewielkimi objawami – mówił wicepremier Jacek Sasin.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Jak powstają kebaby? TVN ujawnił okropną prawdę
  2. Przełomowa decyzja ministra edukacji. Część uczniów może wrócić do szkół, znamy szczegóły
  3. Niebezpieczny nowotwór atakujący głównie ludzi młodych. Warto znać jego objawy
  4. Urodziła dziecko, które było w "ciąży". Dzień po porodzie lekarze przeprowadzili cesarskie cięcie
  5. Tadeusz Rydzyk krytykuje obostrzenia dotyczące kościołów. "Dla nas katolików ważniejsze jest zdrowie ducha"
  6. Morawiecki o trzecim etapie znoszenia obostrzeń. Jest ważna deklaracja dotycząca Śląska

Następny artykuł