Epidemia spowodowała konieczność zamknięcia granic. Od dziś jednak granice Polski są już otwarte dla państw UE
unsplash.com/ Macau Photo Agency
Autor - 13 Czerwca 2020

Moment, na który czekali wszyscy. Polska otwiera granice

Epidemia koronawirusa sprawiła, że od 15 marca do Polski mogli wjechać tylko Polacy oraz cudzoziemcy, którzy są związani z krajem. Od dziś jednak przestały obowiązywać kontrole graniczne z krajami UE. Nie obowiązują już kontrole sanitarne, zniesiony został ponadto obowiązek przechodzenia dwutygodniowej kwarantanny.

Epidemia koronawirusa spowodowała konieczność zamknięcia granic. Od 15 marca podróżowanie było znacznie utrudnione. Polacy wracający do kraju byli zmuszeni do dwutygodniowej kwarantanny, aby uniknąć kontaktów z ludźmi i ich potencjalnego zarażania.

Jeśli zaś chodzi o cudzoziemców, do Polski mogły wjechać tylko osoby, które legalnie tu pracują bądź przebywają na stałe, a także małżonkowie Polaków. Choć rozwiązanie to było dosyć radykalne, w dużym stopniu zapobiegło szybkiemu rozprzestrzenianiu się epidemii. Od dziś jednak przestały obowiązywać kontrole sanitarne, a także nakaz przechodzenia dwutygodniowej kwarantanny po przyjeździe do kraju.

MZ ukrywa dokumenty zakupu respiratorów? Nieudana kontrola posłów KOMZ ukrywa dokumenty zakupu respiratorów? Nieudana kontrola posłów KOCzytaj dalej

Epidemia koronawirusa spowodowała konieczność zamknięcia granic. Od dziś jednak granice Polski są już otwarte dla państw UE

– Od północy na granicy wewnętrznej – z krajami UE – zniesione zostały kontrole graniczne. Oznacza to, że nie obowiązują już również kontrole sanitarne ani obowiązek kwarantanny – podkreśliła rzecznik prasowa Komendanta Głównego Straży Granicznej por. Agnieszka Golias.

Jak podaje portal tvp.info, od dziś nie obowiązują już kontrole graniczne na granicach z Niemcami, Czechami i Słowacją. Ograniczenia zostały również zniesione na przejściach lotniczych i morskich.

– Zniesienie kontroli granicznej na granicy wewnętrznej to także zniesienie kontroli sanitarnej i brak obowiązku kwarantanny. Wracamy do stanu sprzed 15 marca, czyli do swobodnego podróżowania – powiedziała por. Agnieszka Golias.

Rzecznik zaznacza jednocześnie, by wybierając się za granicę, uwzględnić obostrzenia obowiązujące w kraju, do którego wyruszamy. Ponadto obostrzenia, w tym ograniczenia dotyczące wjazdu cudzoziemców do Polski oraz kwarantanna, wciąż obowiązują na granicy zewnętrznej UE, czyli na granicy z Rosją, Białorusią i Ukrainą.

Dzisiaj grzeje: 1. Policjant zgwałcił 6-latkę. Matka dziewczynki wiedziała o wszystkim

2. Aż 3 banki ostrzegają klientów przez trudnościami z dostępem do pieniędzy. Lepiej przygotuj gotówkę

W opublikowanym w piątek rozporządzeniu Rady Ministrów zaznaczono, że granicę zewnętrzną na kierunku do Polski mogą przekroczyć m.in. obywatele RP, a także cudzoziemcy, którzy są małżonkami lub dziećmi obywateli polskich, lub pozostają pod ich stałą opieką.

Wjazd jest również możliwy m.in. dla cudzoziemców posiadających Kartę Polaka, osób posiadających stopień dyplomatyczny i członków ich rodzin, a także dla osób wykonujących m.in. przejazdy służbowe. Przez granicę zewnętrzną mogą również wjechać do Polski uczniowie i studenci pobierający tu naukę.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Mężczyzna wyszedł z domu na spacer. Już do niego nie wróci. Tragedia
  2. Nagła, gigantyczna awantura w programie na żywo, prowadząca nie wytrzymała. Aż trudno uwierzyć
  3. Dlaczego w Afryce zarejestrowano tak mało przypadków koronawirusa? Według specjalistów, temperatura wcale nie jest kluczowa
  4. Walczyła na pierwszej linii frontu z koronawirusem. Nie żyje pielęgniarka
  5. Najczęściej ignorowane objawy raka. Lekceważenie ich może kosztować życie
  6. Ujawniono zarobki piłkarzy na Instagramie. Nie możemy uwierzyć w miejsce Roberta Lewandowskiego

Następny artykuł