epidemia w Polsce
pixabay.com/Alexas_Fotos
Autor Natalia Niewczas - 14 Października 2020

Prof. Simon radzi, jak przetrwać kolejną falę epidemii. 3 zasady, które są według niego absolutną podstawą

Zdaniem wielu naukowców epidemia miała przybrać jesienią na sile. Sądząc po ostatnich, publikowanych przez Ministerstwo Zdrowia statystykach dotyczących liczby dziennych zakażeń i zgonów, przewidywania uczonych w przypadku Polski już można uznać za trafne. Jeden z polskich profesorów postanowił udzielić rodakom kilku cennych wskazówek, które pomogą przetrwać trudny, jesienno-zimowy okres.

W ostatnich tygodniach epidemia rozwijała się niezwykle dynamicznie. W środę 14 października resort zdrowia poinformował o rekordowej liczbie 6526 potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem. O spodziewanym wzroście zachorowań na jesieni jakiś czas temu wspominał między innymi profesor Krzysztof Simon, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Lekarz przedstawił rodakom 3 zasady, które pozwolą na przetrwanie kolejnej fali zachorowań. Aż dwie z nich mają związek ze szczepieniami.

Od jutra wchodzą nowe obostrzenia w sklepach. Właściciele nie kryją oburzeniaOd jutra wchodzą nowe obostrzenia w sklepach. Właściciele nie kryją oburzeniaCzytaj dalej

Dla wielu Polaków epidemia to egzamin z odpowiedzialności

Strategia na przetrwanie epidemii w sezonie jesienno-zimowym, którą zaproponował profesor Simon, w dużej mierze opiera się na szczepionkach. Lekarz jest zdania, że w obliczu obecnej sytuacji epidemiologicznej kluczowe znaczenie ma bowiem przyjęcie szczepionki przeciw grypie. Jak zaznacza uczony, jego rada ma związek z potencjalnymi powikłaniami wynikającymi z jednoczesnego zakażenia wirusem grypy i wirusem SARS-CoV-2. Jego zdaniem szczepienie jest szczególnie ważne w przypadku osób po 60 roku życia oraz pacjentów obciążonych chorobami przewlekłymi.

- Nie wierzę, aby zaczęło masowo dochodzić do superinfekcji, czyli jednoczesnego zakażenia koronawirusem i grypą. Mogę sobie natomiast wyobrazić ciężkie powikłania u pacjenta, który najpierw chorował na COVID-19, a potem zakaził się grypą. Ze względu na uszkodzenie miąższu płucnego, może to mieć opłakane skutki, zwłaszcza dla osób z grupy ryzyka - wyjaśnia profesor Simon.

Według doniesień portalu portal.abczdrowie.pl w przetrwaniu epidemii pomocne będzie także zachowanie dystansu względem popularnych w ostatnim czasie ruchów antyszczepionkowych. Profesor jest zdania, że w dobie epidemii propagowane przez antyszczepionkowców treści mogą być bowiem szczególnie szkodliwe dla społeczeństwa.

Epidemia stanowi potencjalne zagrożenie dla zdrowia i życia - o tym, co podkreśla profesor, nie powinni zapominać zwłaszcza ludzie młodzi. Trzecia z przedstawionych przez uczonego zasad dotyczy szerzenia odpowiedzialności społecznej, w tym sumiennego przestrzegania podstawowych zasad bezpieczeństwa.

Dzisiaj grzeje: 1.Koronawirus może przenosić się w nowy sposób. Zmieniono wytyczne
2.Listonosz porzuci przesyłkę, ale wtedy zapłacisz ty. A grozi ci nawet sąd
3.Nowy objaw koronawirusa. Dotyka wyłącznie mężczyzn, chodzi o miejsca intymne

Artur Barciś w swoim stylu apeluje do Polaków. Artur Barciś w swoim stylu apeluje do Polaków. "Ostatni wiersz o covidzie" hitem internetu (VIDEO)Czytaj dalej

- To jest zadanie przede wszystkim dla młodych, którzy powinni przestać myśleć tylko o sobie. Należy przestrzegać zasad i nosić maseczki ze względu na osoby z grupy ryzyka. W zeszły tygodniu w naszym szpitalu zmarło dwóch pacjentów. Były to osoby starsze i obciążone różnymi chorobami, ale mogłyby żyć dłużej, gdyby nie zakaziły się koronawirusem. Dla nich zapalenie płuc było wyrokiem śmierci. Powinniśmy przejawiać większą solidarność społeczną - apeluje lekarz.

Polsantews: Szumowski leży w szpitalu pod tlenem. Co dzieje się z byłym Ministrem Zdrowia?Polsantews: Szumowski leży w szpitalu pod tlenem. Co dzieje się z byłym Ministrem Zdrowia?Czytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Stało się, wprowadzają lockdown, ma trwać 4 tygodnie. Władze europejskiego kraju podjęły decyzję
  2. LOT stawia na rewolucję i samoloty, których wszyscy się boją. Pasażerowie są przerażeni, ale czy słusznie?
  3. Lekarze biją na alarm. Potrzebne są natychmiastowe kroki
  4. Śmierć dwóch nauczycieli wstrząsnęła Polską. Pedagodzy obawiają się o swoje życie
  5. Zarażona kobieta uciekła ze szpitala. Wysłano za nią policję
  6. Niespodziewany zwrot akcji u Martyniuków, padły ostateczne słowa. Czy w sławnej willi z piękną kuchnią nastanie spokój?

Następny artykuł