epidemia, maseczki
Fot. pixabay.com/ coyot
Autor Klaudia Gaicka - 15 Maja 2020

Przepis dotyczący noszenia maseczek przestanie niedługo obowiązywać? Wiceminister zabrał głos

Epidemia doskwiera każdemu z nas. O samych maseczkach wielu Polaków wypowiada się krytycznie, jednak obowiązek wciąż trwa. Jeszcze do niedawna, władze nie zabierały głosu co do ewentualnego jego zniesienia. W ostatnich dniach, Wiceminister Zdrowia zabrał głos.

Epidemia oddziałuje na życie każdego z nas. Co prawda z każdym luzowaniem obostrzeń jest coraz lepiej, jednak nasz podstawowy ogranicznik wciąż jak do tej pory nie był komentowany przez władze. Chodzi oczywiście o przymus noszenia maseczek. Mimo że sporo Polaków go ignoruje, główne zalecenia wciąż go dotyczą. Wokół maseczek narosło wiele, również kontrowersyjnych opinii. Dotykają one przede wszystkim domniemanej szkodliwości oraz rzekomego braku udowodnionego działania.

Media obiegła straszna wiadomość. W USA zmarł polski lekarzMedia obiegła straszna wiadomość. W USA zmarł polski lekarzCzytaj dalej

Epidemia, a maseczki

Maseczki towarzyszą nam już blisko miesiąc. Obowiązek ich noszenia został nałożony na społeczeństwo 16 kwietnia, jednak wielu z nas już wcześniej się na to zdecydowało. Wielu rodaków zgłaszało od początku niedogodności związane z tym obostrzeniem. Ludzie skarżyli się, że utrudniają one swobodne oddychanie, powodują duszności i nie przylegają do twarzy, tak jak to zakłada producent.

Jak podaje portal Popularne.pl, Sławomir Gadomski, Wiceminister Zdrowia skomentował ostatnio ten temat. W swoim oświadczeniu zaznaczył, że maseczki odgrywają kluczową rolę w walce z SARS-CoV-2.

- Noszenie maseczek zabezpiecza przede wszystkim osoby z kontaktu: nie mnie, jako tego, który ma maseczkę, tylko osoby, które mogę zakazić. Nie zmieniamy swojego stanowiska, będziemy to kontrolować. – oświadczył.

Wiceminister wypowiedział się również odnośnie możliwego luzowania tej męczącej restrykcji. Jego zdaniem istnieje taka ewentualność, jednak musiałaby przebiegać pod ścisłą kontrolą oraz być wprowadzona w odpowiednich regionach i czasie.

- Widzimy, że są regiony w Polsce, w których być może jesteśmy w stanie poluzować w pewnym sensie te obowiązki. Jeżeli dzisiaj z 265 przypadków (zakażeń koronawirusem – przyp. red.) 209 dotyczy województwa śląskiego, kilkanaście dolnośląskiego, czy małopolskiego, to rozważamy i (…) robimy pewną analizę stopnia współczynnika R, czyli tego współczynnika zarażalności i gęstości zaludnienia w poszczególnych regionach. – wyjaśnił Gadomski.

Wiceminister Zdrowia zapowiedział jednak, że na przestrzeni 1-2 tygodni może zostać przedstawiony plan wyłączania pewnych obszarów nakazu zakrywania twarzy.

Dzisiaj grzeje: 1. Na pogrzebie Kacperka panowała cisza. Mama chłopca nie wytrzymała

2. Zdejmiemy maseczki. Szumowski powiedział, kiedy nadejdzie czas

– W ciągu może tygodnia, dwóch, zaproponujemy taki model związany z noszeniem maseczek, być może wyłączający pewne regiony, powiaty, województwa z tego obowiązku w przestrzeni otwartej. Raczej nie mówimy o tym, żeby zrezygnować z tego obowiązku w przestrzeniach zamkniętych. – podsumował.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Dlaczego pomidory pękają na krzaku? Zła oznaka, wysyłają ważny sygnał, musisz działać z rozmysłem
  2. Nie żyje polski muzyk, miał koronawirusa. Był naszą dumą narodową
  3. Normy przekroczone ponad 40 razy. Rakotwórcza substancja w kaszach jaglanych
  4. Jeden z pierwszych objawów raka płuc. Wystarczy spojrzeć na swoje palce
  5. Przez tydzień piła koktajl z kurkumy. Efekty okazały się powalające
  6. Premier obiecał Polakom wzrost jedno z zasiłków. Dostaniesz niemal o połowę więcej

Następny artykuł