Premier Słowenii Janez Janša ogłosił koniec epidemii koronawirusa
unsplash_ Alin Luna
Autor - 15 Maja 2020

Przełom na skalę Europy. Słowenia ogłosiła koniec epidemii

Epidemia SARS-CoV-2 nadal szerzy się w Europie. Mimo to premier Słowenii Janez Janša ogłosił, że jego krajowi udało się opanować koronawirusa i ogłosił koniec stanu epidemii.

Epidemia koronawirusa wciąż szerzy się na świecie. Dotychczas odnotowano ponad 4,5 mln przypadków zachorowań na COVID-19 w 213 krajach, w tym ponad 304 tys. zgonów.

W Słowenii potwierdzono dotąd ponad 1,4 tys. przypadków zarażenia koronawirusem SARS-CoV-2. W ciągu ostatniego tygodnia w dwumilionowym kraju wykryto jedynie 15 nowych przypadków zakażeń, a w szpitalach pozostało już tylko 36 spośród 1 465 zakażonych osób.

Koronawirus w TVP. Jest oficjalne potwierdzenieKoronawirus w TVP. Jest oficjalne potwierdzenieCzytaj dalej

Premier Słowenii Janez Janša ogłosił koniec epidemii koronawirusa

Janez Janša powiedział, że Słowenia poradziła sobie z epidemią najlepiej w całej Unii i jest w najlepszej sytuacji sanitarnej. W związku z tym premier Słowenii ogłosił koniec epidemii koronawirusa i od piątku podróżni z UE mogą odwiedzać ten kraj bez konieczności odbywania kwarantanny.

Jak podaje portal wiadomosci.onet.pl, Słowenia wprowadziła obostrzenia w związku z pandemią koronawirusa w połowie marca. 20 kwietnia zaczęto łagodzić restrykcje, w związku z czym działa już część sklepów, barów i restauracji. Niemniej jednak mieszkańcy Słowenii wciąż muszą nosić maski na twarzach w miejscach publicznych i zachowywać co najmniej 1,5 m dystansu.

Premier Janša stwierdził, że Słowenia poradziła sobie z epidemią najlepiej w całej Unii. W ciągu ostatniego tygodnia w dwumilionowym kraju wykryto bowiem jedynie 15 nowych przypadków zakażeń.

Mimo ogłoszenia końca epidemii w kraju nadal będzie obowiązywać nakaz noszenia masek w miejscach publicznych i zakaz zgromadzeń. Od piątku otwarte zostały granice kraju dla podróżnych z państw Unii Europejskiej. Mieszkańcy pozostałych krajów muszą odbyć 14-dniową kwarantannę. Centra handlowe i hotele zostały otwarte już wcześniej.

Ogłoszenie końca epidemii może oznaczać, że uchwalony przez rząd program pomocy dla gospodarki przestanie obowiązywać z końcem obecnego miesiąca.

Dzisiaj grzeje: 1. Jej objawy były książkowe. Lekarze nie mogli postawić diagnozy przez ponad dekadę
2. Ostatnia szansa na dodatkowe 1400 zł. Zostało mało czasu, spiesz się

Warto przypomnieć, że kilka dni temu tysiące rowerzystów pojawiło się w centrum słoweńskiej stolicy, aby wyraził niezadowolenie z rządów premiera Janeza Janšy i nałożonych ograniczeń.

Uczestnicy protestu oskarżali rząd o korupcję przy zakupie masek i wentylatorów, o których w zeszłym miesiącu donosiła tamtejsza telewizja. Rząd zaprzecza wszelkim oskarżeniom.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. [Na żywo] Tęcza się pali, setki policjantów na ulicach. Pilnują każdego pomnika. Narodowcy przed chwilą spalili tęczę
  2. Podwyżki dla posłów, ale nie dla Polaków? Rząd zdecydował, wszystko jest już jasne
  3. Krzysztof Jackowski podzielił się kolejną wizją. Jasnowidz ostrzega przed wielkim zagrożeniem dla Polski
  4. Koronawirus na weselu. Aż 600 osób objętych kwarantanną, jest mocny komentarz Inspektora Sanitarnego
  5. Każdego roku zabija miliony osób na całym świecie. Objawy choroby wieńcowej powinien znać każdy
  6. Kasia Cichopek kręci swoją zgrabną nóżką. Przebojowe nagranie zamieściła na TikToku

Następny artykuł