Premier Słowenii Janez Janša ogłosił koniec epidemii koronawirusa
unsplash_ Alin Luna
Autor Aneta Młodawska - 15 Maja 2020

Przełom na skalę Europy. Słowenia ogłosiła koniec epidemii

Epidemia SARS-CoV-2 nadal szerzy się w Europie. Mimo to premier Słowenii Janez Janša ogłosił, że jego krajowi udało się opanować koronawirusa i ogłosił koniec stanu epidemii.

Epidemia koronawirusa wciąż szerzy się na świecie. Dotychczas odnotowano ponad 4,5 mln przypadków zachorowań na COVID-19 w 213 krajach, w tym ponad 304 tys. zgonów.

W Słowenii potwierdzono dotąd ponad 1,4 tys. przypadków zarażenia koronawirusem SARS-CoV-2. W ciągu ostatniego tygodnia w dwumilionowym kraju wykryto jedynie 15 nowych przypadków zakażeń, a w szpitalach pozostało już tylko 36 spośród 1 465 zakażonych osób.

Zmarł wybitny Polak. Jako pierwszy dokonał wielkiego wyczynuZmarł wybitny Polak. Jako pierwszy dokonał wielkiego wyczynuCzytaj dalej

Premier Słowenii Janez Janša ogłosił koniec epidemii koronawirusa

Janez Janša powiedział, że Słowenia poradziła sobie z epidemią najlepiej w całej Unii i jest w najlepszej sytuacji sanitarnej. W związku z tym premier Słowenii ogłosił koniec epidemii koronawirusa i od piątku podróżni z UE mogą odwiedzać ten kraj bez konieczności odbywania kwarantanny.

Jak podaje portal wiadomosci.onet.pl, Słowenia wprowadziła obostrzenia w związku z pandemią koronawirusa w połowie marca. 20 kwietnia zaczęto łagodzić restrykcje, w związku z czym działa już część sklepów, barów i restauracji. Niemniej jednak mieszkańcy Słowenii wciąż muszą nosić maski na twarzach w miejscach publicznych i zachowywać co najmniej 1,5 m dystansu.

Premier Janša stwierdził, że Słowenia poradziła sobie z epidemią najlepiej w całej Unii. W ciągu ostatniego tygodnia w dwumilionowym kraju wykryto bowiem jedynie 15 nowych przypadków zakażeń.

Mimo ogłoszenia końca epidemii w kraju nadal będzie obowiązywać nakaz noszenia masek w miejscach publicznych i zakaz zgromadzeń. Od piątku otwarte zostały granice kraju dla podróżnych z państw Unii Europejskiej. Mieszkańcy pozostałych krajów muszą odbyć 14-dniową kwarantannę. Centra handlowe i hotele zostały otwarte już wcześniej.

Ogłoszenie końca epidemii może oznaczać, że uchwalony przez rząd program pomocy dla gospodarki przestanie obowiązywać z końcem obecnego miesiąca.

Dzisiaj grzeje: 1. Przepis dotyczący noszenia maseczek przestanie niedługo obowiązywać? Wiceminister zabrał głos

2. Fani Agnieszki Chylińskiej nie oczekiwali smutnej wiadomości. Szczegóły nadeszły wprost z TVN

Warto przypomnieć, że kilka dni temu tysiące rowerzystów pojawiło się w centrum słoweńskiej stolicy, aby wyraził niezadowolenie z rządów premiera Janeza Janšy i nałożonych ograniczeń.

Uczestnicy protestu oskarżali rząd o korupcję przy zakupie masek i wentylatorów, o których w zeszłym miesiącu donosiła tamtejsza telewizja. Rząd zaprzecza wszelkim oskarżeniom.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wyrzucanie obierek po ogórkach jest niewybaczalnym błędem. Zachowaj je z ważnego powodu
  2. Uwielbiany muzyk miał wypadek. Niestety, nie żyje. Fani są załamani
  3. Normy przekroczone ponad 40 razy. Rakotwórcza substancja w kaszach jaglanych
  4. Jeden z pierwszych objawów raka płuc. Wystarczy spojrzeć na swoje palce
  5. Przez tydzień piła koktajl z kurkumy. Efekty okazały się powalające
  6. Pół miliona złotych odszkodowania od Skarbu Państwa. Właściciel siłowni pozwał rząd za koronawirusa

Następny artykuł