Epidemia to częsty temat plotek, które prowadzą do śmierci pacjentów
pixabay.com/geralt
Autor Barbara Bujar - 15 Sierpnia 2020

Dezinformacja zbiera śmiertelne żniwo. Porażający raport dotyczący ofiar plotek o koronawirusie

Epidemia to częsty temat do plotek, które krążą pomiędzy ludźmi na całym świecie. Osoby, które w nie wierzą, często podejmują się dziwnych działań, dzięki którym mają uchronić się przed zachorowaniem lub wyeliminować zakażenie ze swojego organizmu. Takie sytuacje zagrażają nie tylko ich zdrowiu, ale także życiu. Konsekwencje dezinformacji na teman COVID-19 zostały przeanalizowane przez naukowców. Dane przedstawione w raporcie są wstrząsające.

Epidemia koronawirusa w krótkim czasie rozprzestrzeniła się w krajach na całym świecie. Ludzie masowo zaczęli szukać sposobów, jak chronić się przed zakażeniem. Jedni słuchali komunikatów i stosowali się do obowiązujących obostrzeń, inni skupiali się na metodach udostępnianych w sieci. Niestety, wiara w ich skuteczność często kończyła się tragicznie. Naukowcy postanowili zgłębić temat dezinformacji i poddali je szczegółowemu badaniu. Wyniki swoich analiz opublikowali w "American Journal of Tropical Medicine and Hygiene".

Łukasz Szumowski wyjawił, kiedy cała Polska może stać się czerwoną strefą. Czy niepokojący scenariusz może się spełnić?Łukasz Szumowski wyjawił, kiedy cała Polska może stać się czerwoną strefą. Czy niepokojący scenariusz może się spełnić?Czytaj dalej

Epidemia tematem plotek, dezinformacji i teorii spiskowych. Raport naukowców przedstawia przerażające dane

Jak podaje Medonet, w badaniu, którego wyniki zostały opublikowane w "American Journal of Tropical Medicine and Hygiene", przeanalizowano plotki związane z epidemią koronawirusa. Naukowcy wzięli pod uwagę wszystkie przejawy dezinformacji i teorii spiskowych, które pojawiały się w gazetach i na stronach internetowych między 31 grudnia a 5 kwietnia. W odnalezionych treściach uczeni z różnych instytucji w Bangladeszu, Australii i Japonii znaleźli kilka rodzajów niepotwierdzonych przekazów, które postanowili odpowiednio zdefiniować.

- "Plotka" to wszelkie niezweryfikowane informacje, które po weryfikacji mogą okazać się prawdziwe, sfabrykowane lub całkowicie nieprawdziwe. "Stygmatyzacja" to teksty związane z dyskryminacją i dewaluacją grupy. "Teoria spiskowa" została zdefiniowana jako przekonania na temat jednostki lub grupy osób dotyczące ich udziału w potajemnym spisku w celu osiągnięcia określonych celów - tłumaczy Medonet.

Wszystkie wymienione typy zostały przeanalizowane przez naukowców, a wniosek był jeden - wiara w prawdziwość tych informacji może skończyć się tragicznie. Uczeni przeanalizowali 2311 raportów z 87 krajów, które dotyczyły możliwej dezinformacji na temat wirusa SARS-CoV-2. Z zebranych danych wynikało, że 89 procent z nich zakwalifikowano jako plotkę, 7,5 procent jako teorie spiskowe, a 3,5 procent jako stygmatyzację.

Przykłady nieprawdziwych informacji pojawiały się więc w każdej odsłonie. Do kategorii "plotka" naukowcy przypisali takie zawiadomienia jak "picie wybielacza może zabić wirusa". Stygmatyzacja objęła treści mówiące o tym, że "każda choroba, która kiedykolwiek się pojawiła pochodzi z Chin". Do teorii spiskowej zaliczono informację, że "koronawirus to broń biologiczna finansowana przez fundację Billa i Melindy Gatesów w celu sprzedaży szczepionek".

Dzisiaj grzeje: 1. Aktorka "M jak Miłość" trafiła do szpitala. Wiadomo, co się z nią dzieje
2. Trzynasta emerytura w 2021 roku może być sporym zaskoczeniem. Wiadomo już, o ile więcej dostaną emeryci

Wiara w fałszywe informacje jest niebezpieczna. Szczególnie mocno zagrożone są osoby, które ufają wiadomościom zaliczonym do plotek. Picie wybielacza lub uznawanie innych metod tego rodzaju może być powodem wizyty w szpitalu, a nawet przyczyna śmierci. Uczeni podali, że w związku z tym zachorowało i zginęło już wiele osób.

- W następstwie tej dezinformacji zginęło około 800 osób, a 5 876 było hospitalizowanych. U 60. osób, w następstwie wypicia metanolu, jako leku na koronawirusa, rozwinęła się całkowita ślepota - czytamy.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Uwaga, nikt się nie spodziewał radykalnej zmiany. Zacznie się już w środę
  2. Katarzyna Dowbor jest nieuleczalnie chora. "Oko wychodziło mi w szypułkach, miałam wahania wagi"
  3. Marian Glinka przez lata był idolem wielu Polaków. Zabrała go podstępna choroba, której nie warto lekceważyć
  4. Był prawdziwym wzorem do naśladowania. Tłumy ludzi na wzruszającym pogrzebie Marcina Kolczyńskiego
  5. Najwięcej zakażeń już nie na Śląsku. Nowy region wyszedł na prowadzenie, Ministerstwo Zdrowia wyjaśnia dlaczego
  6. Kultowy sklep z "Rancza" do tej pory sprzedaje słynne "Mamroty". Co słychać w Wilkowyjach po latach?

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykuł