Epidemia mocno wpłynęła na firmy turystyczne. Przedsiębiorcy domagają się teraz odszkodowania
unsplash.com/ Vincent Camacho
Autor - 19 Czerwca 2020

Firmy turystyczne żądają odszkodowania od państwa. Astronomiczne kwoty za działania podczas pandemii

Epidemia koronawirusa znacząco wpłynęła na kondycję turystyki. W Związku z tym 84 przedsiębiorców z branży turystycznej chce od państwa gigantycznego odszkodowania w wysokości 141 milionów złotych. Przedsiębiorcy zapowiadają, że jeśli nie dostaną pieniędzy, wystosują pozew zbiorowy.

Epidemia koronawirusa wywołującego chorobę COVID-19 doprowadziła do wprowadzenia w wielu krajach obostrzeń gospodarczych i prawnych, skutkujących czasowym zamknięciem wybranych granic i ruchu lotniczego.

Zmiany te spowodowały „zamrożenie” ruchu turystycznego, przez co osoby, które miały wykupione wczasy lub wycieczki w tym okresie, zaczęły z nich rezygnować. W związku z trudną sytuacją około 90 podmiotów z branży turystycznej wystosowało do rządu wezwanie do zapłaty 141 milionów złotych. Kwota ma być odszkodowaniem za zawinienia państwa w czasie walki z epidemią.

Zajada się nimi wielu Polaków. Niestety są bardzo szkodliwe dla zdrowiaZajada się nimi wielu Polaków. Niestety są bardzo szkodliwe dla zdrowiaCzytaj dalej

Epidemia mocno wpłynęła na firmy turystyczne. Przedsiębiorcy domagają się teraz odszkodowania

Epidemia koronawirusa ma znaczący wpływ na ograniczenie ruchu turystycznego. Wiele firm znalazło się bowiem w dramatycznej sytuacji ekonomicznej. W związku z tym 18 czerwca 2020 r. 84 przedsiębiorców z branży turystycznej skierowało do Skarbu Państwa wezwanie do zapłaty niemal 141 mln zł.

Firmy domagają się odszkodowania za straty wywołane ich zdaniem działalnością rządu w czasie epidemii. Ich przedstawiciele twierdzą, że politycy złamali prawo. Uważają, że w obliczu pandemii rządzący powinni wprowadzić stan klęski żywiołowej, który zakłada odszkodowania za poniesione straty. Rząd zamiast tego wybrał serię rozporządzeń i ustaw, które takich odszkodowań nie przewidują.

- Firmy turystyczne nie zarabiały przez kilka ostatnich miesięcy i nadal nasze możliwości zarobku są bardzo ograniczone. Pomimo wprowadzonych ograniczeń i zakazów sektor turystyczny nie otrzymał pomocy od państwa, która wyrównałaby choćby część poniesionych przez nas strat - podkreśliła Alina Dybaś z Turystycznej Organizacji Otwartej.

Prezeska TOO podkreśla, że sezon letni zaraz się zaczyna, a branża turystyczna wciąż nie wie, na co może liczyć. Jej zdaniem taka sytuacja rodzi konieczność poszukiwania ochrony na drodze sądowej, której zapowiedzią jest wezwanie do zapłaty.

- W momencie, jeżeli państwo narusza prawo, jest zobowiązane do pokrycia szkody, które wywołuje tym naruszeniem - powiedział reprezentujący firmy turystyczne adwokat mec. Jacek Dubois.

Alina Dybaś wyjaśniła, że odszkodowania oczekują małe i średnie przedsiębiorstwa sektorów turystycznego z bardzo wielu gałęzi, m.in. organizatorzy turystyki, agenci turystyczni, firmy przewozowe, turystyka szkolna i młodzieżowa, piloci oraz przewodnicy.

Dzisiaj grzeje: 1. Ministerstwo Zdrowia ujawniło plan dla uczniów na następny rok. Wielu rodziców jest oburzonych

2. Możesz dostać nawet 31 tys. zł. Najpierw musisz jednak złożyć wniosek

Jak podaje portal rmf24.pl, w odpowiedzi ministrowie przekonują, że działanie władz było w pełni legalne. Zapewniają ponadto, że planują pakiety pomocowe dla branży, takie jak bon turystyczny.

- Przygotowujemy wspólnie z korporacją ubezpieczeniową kredytów eksportowych instrument wsparcia, który pozwoli ułatwi, umożliwi zwroty w taki sposób, aby firmy przetrwały na rynku - mówi Jadwiga Emilewicz.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Ogromna powódź w Warszawie. Auta dosłownie utonęły na ulicy. Sytuacja jest dramatyczna
  2. 1 lipca będzie przełomową datą. Zapadła decyzja, wielu przeżyje potężne rozczarowanie
  3. Światowe media obiegła tragiczna wiadomość. Nie żyje 16-letnia mistrzyni
  4. Pierwsze objawy raka kości. Absolutnie nie należy ich lekceważyć
  5. Kobieta była pewna, że jest w ciąży. Okazało się, że cierpi na poważną chorobę
  6. Kolejna kuriozalna manipulacja TVP Info. Stwierdzenie, jakie padło w jednym z artykułów zwala z nóg, chodzi o Rafała Trzaskowskiego

Następny artykuł