Prof. Yngve Gustafson twierdzi, że epidemia w Szwecji doprowadziła do “rezygnacji ze starszych osób”
unsplash/ Alex Boyd
Autor Aneta Młodawska - 20 Maja 2020

Interia: Seniorom w domach opieki zamiast leczenia na COVID-19 podawana jest morfina. Przerażające doniesienia

Epidemia w Szwecji zdaniem prof. geriatrii Yngvego Gustafsona sprzyja aktywnej eutanazji. Jak przekonuje dziennik "Dagens Nyheter", zakażonym seniorom przebywającym w domach opieki podawana jest morfina, która hamuje oddychanie.

Epidemia koronawirusa przyjmuje różną postać w zależności od kraju, w którym panuje. Państwa różnią się od siebie pod względem wydolności służby zdrowia, a także podejścia do pacjentów.


Niestety, jak napisał dziennik "Dagens Nyheter", wielu zakażonym seniorom przebywającym w domach opieki podawana jest morfina, która hamuje oddychanie. Zdaniem prof. geriatrii Yngvego Gustafsona takie działanie jest formą aktywnej eutanazji.

Zaraził ponad 50 osób. Historia Zaraził ponad 50 osób. Historia "superroznosiciela" powinna być przestrogąCzytaj dalej


Prof. Yngve Gustafson twierdzi, że epidemia w Szwecji doprowadziła do “rezygnacji ze starszych osób”


Według prof. geriatrii Yngvego Gustafsona podstawowe leczenie w przypadku COVID-19 powinno polegać na stosowaniu kroplówek z substancjami odżywczymi, podawaniu leków przeciwzakrzepowych, tlenu oraz antybiotyków w celu eliminacji wtórnego bakteryjnego zapalenia płuc. Tymczasem leczenie zakażonych seniorów odbywa się zupełnie inaczej.


- Zamiast tego wielu osobom starszym z zapaleniem płuc rutynowo podaje się morfinę oraz midazolam, które hamują oddychanie. To jest aktywna eutanazja, jeśli nie coś gorszego. - twierdzi Yngve Gustafson.


Naukowiec dodaje, iż odsetek starszych pacjentów, którzy leczeni są na oddziałach intensywnej terapii przy pomocy respiratorów, jest niższy, mimo tego, iż seniorzy dużo ciężej przechodzą infekcję. Ponadto grupa ta stanowi znaczny odsetek w statystykach dotyczących zgonów.


- To pokazuje, że zdecydowaliśmy się zrezygnować ze starszych osób, które miałyby szansę na przeżycie. - podkreśla Gustafson.


Lekarz i naukowiec ze Szpitala Uniwersyteckiego Karolinska w Sztokholmie potwierdza opinię eksperta. Specjalista pragnie jednak zachować anonimowość. Opisuje on, że "paliatywny koktajl" ze środkiem uspokajającym i przeciwbólowym jest stosowany w większej skali u pacjentów z COVID-19 w szpitalach oraz domach opieki.


- To jest delikatny temat, nie rozmawiamy o tym z kolegami. Teraz widzę, że coraz częściej stosuje się eutanazję pod pozorem opieki paliatywnej. - twierdzi rozmówca "Dagens Nyheter".


Zgodnie z opisem lekarza "paliatywny koktajl" składa się z morfiny, haldolu i midazolamu. Podawanie tych środków uwzględnione jest w zaleceniach Zarządu ds. Opieki Zdrowotnej i Pomocy Społecznej dotyczących postępowania z pacjentem u schyłku życia.


- Wielu pacjentów z COVID-19 jest leczonych w sposób, jak w przypadku ludzi z nieuleczalnym rakiem, którym pozostało niewiele życia. Gdy jest stosowany u pacjentów z niedoborem tlenu, zdecydowanie przyspiesza ich śmierć. Krewni często nic o tym nie wiedzą, gdyż obowiązuje zakaz odwiedzin. Aspekty etyczne nie są podnoszone, ale uważam, że jest to nielegalne i że niektórzy z tych pacjentów mogliby przeżyć, gdyby zastosowano u nich tlenoterapię. - czytamy w zaleceniach.


Na łamach "Dagens Nyheter" opisano przykład m.in. 81-letniego Jana Anderssona, który został zakażony koronawirusem w domu opieki pod Sztokholmem. Jego syn Thomas Andersson twierdzi, że bez zgody pacjenta oraz bez poinformowania rodziny lekarz zlecił zastosowanie opieki paliatywnej z morfiną.

Dzisiaj grzeje: 1. Testy trwają. Pierwsze wyniki dotyczące szczepionki są obiecujące

2. Szumowski nie miał wyboru. Dopiero teraz ujawnił wszystko, wydał nowe oświadczenie


Gdy dowiedział się o tym Thomas Andersson, podjął interwencję i zażądał, aby jego ojcu podano kroplówkę i leki zamiast morfiny. Wówczas pacjent szybko wyzdrowiał.


Jak podaje portal fakty.interia.pl, w Szwecji połowa wszystkich ofiar koronawirusa mających więcej niż 70 lat mieszkała w domach opieki dla osób starszych.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Zrezygnował z emerytury, by walczyć z pandemią. Prawdziwy bohater nie żyje
  2. Minister Zdrowia zabrał głos. Padły deklaracje, które mogą wkrótce zmienić naszą codzienność
  3. GIF wycofuje z rynku lek używany przez miliony Polaków. Decyzja ma rygor natychmiastowej wykonalności
  4. Myśleli, że to zwykła grypa. Ich małżeństwo trwało zaledwie 72 godziny
  5. Kołatanie serca ma wiele przyczyn. Nie należy go lekceważyć, gdyż może być objawem niebezpiecznych chorób
  6. Spore zmiany na półkach w Lidlu i Biedronce. Niektóre produkty trudniej dostępne

Następny artykuł