Ceny usług w kościołach znacząco wzrosły
pixabay.com/ddzphoto
Autor Barbara Bujar - 21 Czerwca 2020

Ceny za usługi w kościele drastycznie poszły w górę. Znamy nowe stawki, będziecie zaskoczeni

Epidemia koronawirusa doprowadziła do ogromnego kryzysu gospodarczego. Dotknięte zostały nim małe firmy, duże przedsiębiorstwa, a także kościoły. Parafie, które pieniądze na najpotrzebniejsze wydatki zbierają podczas każdej mszy na tacy, przez długi czas nie miały takiej możliwości. Teraz ich sytuacja finansowa może ulec zmianie. W tym celu księża drastycznie podnieśli ceny za udzielanie sakramentów.

Epidemia w ogromnym stopniu wpłynęła na funkcjonowanie licznych instytucji. Kościół w ostatnim czasie bardzo ucierpiał finansowo. Epidemia sprawiła, że Komunie Święte zostały odwołane, a w mszy świętej mogło uczestniczyć zaledwie 5 osób. Sprawiło to, że śluby też nie wyglądały jak dawniej. Sytuacja ta zmieniała się wraz ze stopniowym znoszeniem obostrzeń, jednak duchowni w dalszym ciągu odczuwają poniesione straty. Rozwiązaniem tego problemu okazało się poniesienie cen za udzielanie sakramentów.

Masz opuchnięte dłonie? Czynniki odpowiadające za obrzęk rąkMasz opuchnięte dłonie? Czynniki odpowiadające za obrzęk rąkCzytaj dalej

Epidemia, a po niej dużo wyższe ceny w kościołach

Kryzys finansowy kościoła jest efektem obostrzeń, które nie pozwoliły wiernym tłumnie do niego przychodzić. Po mszy przeprowadzonej dla pięciu osób, kwota zebrana na tacy była dużo niższa, niż ta gromadzona przed epidemią. Księża postanowili więc odkuć się teraz, po zniesieniu większości restrykcji. Ceny, które podnieśli, wywołują duże zaskoczenie. Szczególnie bardzo zdziwieni są narzeczeni, którzy w najbliższym czasie planują się pobrać. Za udzielenie sakramentu małżeństwa będą musieli słono zapłacić.

Koszt ślubu drastycznie wzrósł, to nie ulega wątpliwości. Ceny różnią się jednak w zależności od parafii. Portal popularne.pl, przedstawił przykładowe ceny, które dla wielu narzeczonych mogą być przerażające. Z podanych informacji wynika, że średnia stawka za udzielenie sakramentu małżeństwa przed pandemią wynosiła 500 zł. Zdarzają się parafie, które dalej utrzymują podobną cenę. Są jednak takie, które postanowiły podnieść ją nawet czterokrotnie.

Dzisiaj grzeje: 1. Andrzej Duda zatwierdził nowe świadczenie. Kogo obejmie 1400 plus?

2. 1400 zł dla bezrobotnych na 3 miesiące. ZUS tłumaczy, jak ubiegać się o pieniądze

Przykładem parafii, która postanowiła odbić straty finansowe za pomocą droższych ślubów, jest kościół we Włocławku. Przyszli małżonkowie zapłacą tam za usługę 650 zł. Cena tego samego sakramentu w Bydgoszczy wynosi 800 zł, a w Bytoniu koło Radziejowa – 1 200 zł. To jednak nie są najwyższe ceny. Księża z Kazunia, Trzebiatowa, Warszawy, czy Poznania liczą, że w kopercie znajdzie się co najmniej 2 000 zł. Podobnych parafii ma być w naszym kraju około 23.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Ogromna powódź w Warszawie. Auta dosłownie utonęły na ulicy. Sytuacja jest dramatyczna
  2. Wielki strajk, ludzie wyszli na ulice. Awantura, rozległy się krzyki: "Mamy dość. Episkopat do więzienia"
  3. Światowe media obiegła tragiczna wiadomość. Nie żyje 16-letnia mistrzyni
  4. Pierwsze objawy raka kości. Absolutnie nie należy ich lekceważyć
  5. Kobieta była pewna, że jest w ciąży. Okazało się, że cierpi na poważną chorobę
  6. Smutna wiadomość obiegła media. 17-letni piłkarz utonął na oczach przyjaciół i rodziny. Fani pogrążyli się w żałobie

Następny artykuł