Pilny apel lekarzy do Polaków. Trwają poszukiwania osób, które mogą okazać się bezcenne w walce z epidemią

epidemia: apel, osocze
unsplash Rusty Watson
Autor Klaudia Gaicka22.10.2020

Wciąż mamy do czynienia z ogromnym wzrostem ofiar epidemii. Całe szczęście nie brak także ozdrowieńców. Do tej pory w naszym kraju już ponad 100 tys. pacjentów wygrało walkę z chorobą. Większość z nich może już pomóc tym, którzy wciąż potrzebują leczenia. Okazuje się, że Regionalnych Centrach Krwiodawstwa wciąż brakuje osocza. Warto wiedzieć, kto może pomóc.

Każdego dnia naukowcy z całego świata próbują powstrzymać epidemię. Niestety chorych z każdym dniem przybywa i choć także każdego dnia wiele osób wraca do zdrowia, bilans nie jest pozytywny.

Jak podaje portal Rmf24.pl, lekarze apelują do ozdrowieńców o oddawanie osocza. Okazuje się, że może ono pomóc w leczeniu chorych na COVID-19. Regionalne Centra Krwiodawstwa wydały specjalny oświadczenie dotyczące epidemii, w którym proszą tych, którzy chorobę mają już za sobą, o pomoc w terapii pacjentów w ciężkim stanie.

Po 11 godzinach narad w sejmie w końcu zapadła decyzja. Nowe obostrzenia wkrótce wejdą w życiePo 11 godzinach narad w sejmie w końcu zapadła decyzja. Nowe obostrzenia wkrótce wejdą w życieCzytaj dalej

Wydano specjalny apel dotyczący epidemii. Regionalne Centra Krwiodawstwa proszą o wsparcie ozdrowieńców

Codziennie przynajmniej kilka osób oddaje osocze, jednak wciąż jest ich niewiele, a górnej granicy potrzeb nie ma, ponieważ chorych cały czas przybywa. Z tego powodu np. górnicy ze Śląska jeździli oddawać osocze do Warszawy. Dzięki temu udaje się niwelować skutki epidemii.

Kryteria dotyczące zostania dawcą osocza są jasno sprecyzowane. Na ich podstawie osocze może oddać każda osoba, która miały pozytywny wynik testu wykonanego metodą PCR. Jednak od zakończenia izolacji musi minąć przynajmniej 28 dni. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy pacjent miał wykonywane testy kontrolne i uzyskał dwukrotnie ujemny wymaz. W takim wypadku może się zgłosić już po 14 dniach.

Dodatkowo dawcami mogą zostać osoby, które nie były badane metodą PCR, jednak wykryto u nich przeciwciała IgG. Oznaczają one, że dany pacjent podczas epidemii przeszedł już chorobę. Taka osoba może zgłosić się do RCKiK już po 14 dniach od czasu uzyskania pozytywnego wyniku testu.

Wywiad z pracownikami stacji krwiodawstwa umożliwi im kwalifikację pacjenta jako dawcy osocza.

Dzisiaj grzeje: 1.Od soboty cała Polska stanie się czerwoną strefą? Jest zapowiedź Mateusza Morawieckiego
2.Postanowił sprawdzić, ile otrzyma za stare monety dziadka. Gdy się dowiedział, oniemiał - wielka kwota
3. WHO popełniło karygodny błąd w sprawie koronawirusa? Wielu rwie włosy z głowy po miażdżącej opinii naukowców

Ksiądz skrytykował maseczki z ambony. Policja wyniosła go z kaplicy na oczach zrozpaczonych wiernych (VIDEO)Ksiądz skrytykował maseczki z ambony. Policja wyniosła go z kaplicy na oczach zrozpaczonych wiernych (VIDEO)Czytaj dalej

- To są dokładnie te same kryteria. Jeśli ktoś miał na przykład wykonywane badanie typu gastroskopia, kolonoskopia czy wykonał sobie tatuaż, czyli wszystkie te zabiegi, które wiążą się z uszkodzeniem czy przerwaniem powłok ciała, to muszą minąć 4 miesiące, żeby można było oddać krew. Podobnie, jeżeli ktoś brał z jakiegoś powodu antybiotyki czy ma alergię zaostrzoną w danym momencie, to wiadomo, że musi ten okres iluś tygodni minąć, żeby można było oddać krew czy w przypadku ozdrowieńców osocze - wyjaśniła lekarz zastępca dyrektora ds. medycznych Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku. Anna Jaźwińska-Curyłło w rozmowie z RMF FM.

Jak odróżnić COVID-19 od grypy? Istotne jest kilka szczegółów, dziś każdy powinien je znaćJak odróżnić COVID-19 od grypy? Istotne jest kilka szczegółów, dziś każdy powinien je znaćCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Niestety, sytuacja jest coraz gorsza. Przed nami silne wzrosty cen
  2. Spłonęło 50 samochodów w Warszawie, 150 osób bez dachu nad głową. Winna bateria elektrycznej hulajnogi?
  3. Minister Zdrowia przekazał złe wieści. Już w przyszłym tygodniu może nas czekać gigantyczny wzrost zachorowań
  4. Adam Niedzielski przygotowuje się na najczarniejszy scenariusz. Szpitale tymczasowe w każdym mieście wojewódzkim
  5. Pilny apel do wszystkich chorych od lekarza rodzinnego. "Ludzie, chodźcie do nas, na co czekacie?"
  6. Polski rząd zrezygnował. Odwołali konferencję: "Nawet nie jest potrzebna decyzja". Sytuacja w kraju robi się coraz bardziej poważna dla Polaków i turystów
  7. Brutalny atak nożownika w Legionowie. Mężczyzna rzucił się na grupę osób idących chodnikiem

Następny artykuł