Epidemia wciąż szerzy się po świecie. Naukowcy sprawdzili, czy wirus SARS-CoV-2 może przenosić się drogą płciową
unsplash_ Fusion Medical Animation
Autor - 24 Kwietnia 2020

Czy wirus SARS-CoV-2 może przenosić się drogą płciową? Specjaliści tłumaczą

Epidemia koronawirusa spowodowała śmierć wielu osób z całego świata. Badacze nieustannie badają sposoby leczenia COVID-19, a także sposoby przenoszenia się patogenu. Tym razem eksperci z University of Utah Health postanowili sprawdzić, czy koronawirus przenosi się drogą płciową.

Epidemia koronawirusa rozprzestrzenia się w bardzo szybkim tempie, o czym świadczą codziennie rosnące liczby. W Polsce potwierdzono dotąd ponad 10,5 tys. przypadków zakażenia SARS-CoV-2.


Naukowcy postanowili niedawno sprawdzić, czy koronawirus przenosi się drogą płciową. W tym celu badacze z University of Utah Health wzięli udział w międzynarodowym badaniu chińskich mężczyzn, którzy niedawno chorowali na COVID-19.

Ważny komunikat Ministerstwa Zdrowia. Dobre wieści dotyczące epidemii koronawirusa w PolsceWażny komunikat Ministerstwa Zdrowia. Dobre wieści dotyczące epidemii koronawirusa w PolsceCzytaj dalej


Epidemia wciąż szerzy się po świecie. Naukowcy sprawdzili, czy wirus SARS-CoV-2 może przenosić się drogą płciową


Jak podaje zdrowie.wprost.pl, naukowcy z University of Utah Health postanowili wziąć udział w międzynarodowym badaniu chińskich mężczyzn, którzy niedawno chorowali na COVID-19. Analiza prac wykazała, że wirus prawdopodobnie nie rozprzestrzenia się przez nasienie. Naukowcy nie znaleźli bowiem żadnych dowodów na obecność wirusa SARS-CoV-2 w nasieniu lub jądrach mężczyzn.


– Fakt, że w tym małym, wstępnym badaniu, wirus nie pojawia się w jądrach lub nasieniu, może być ważnym odkryciem. Gdyby choroba taka jak COVID-19 była przenoszona drogą płciową, miałoby to poważne konsekwencje dla zapobiegania chorobom i mogłoby mieć poważne konsekwencje dla długotrwałego zdrowia reprodukcyjnego człowieka. – mówi dr James M. Hotaling, współautor badanie i profesor nadzwyczajny, specjalizujący się w płodności mężczyzn.


W odpowiedzi na obawy, że SARS-CoV-2 może być przenoszony drogą płciową, międzynarodowy zespół naukowców przerpowadził badanie, mające rozwiązać tę kwestię. W tym celu pobrano próbki nasienia od 34 chińskich mężczyzn po zdiagnozowaniu u nich łagodnych lub umiarkowanych objawów COVID-19. Testy laboratoryjne nie wykryły SARS-CoV-2 w żadnej próbce nasienia. Nie oznacza to jednak, że wirus nie dostał się do jąder, gdzie powstają komórki plemników.


– Jeśli wirus znajduje się w jądrach, ale nie w nasieniu, nie może być przenoszony drogą płciową. Jeśli jednak znajduje się w jądrach, może powodować długoterminowe uszkodzenie nasienia i produkcji nasienia. – mówi dr Jingtao Guo, doktorant w Huntsman Cancer Institute na University of Utah.


Badanie nie było jednak wystarczająco kompleksowe, by móc całkowicie wykluczyć możliwość przeniesienia choroby przez seks. Naukowcy potwierdzają, że ich badanie ma kilka ważnych ograniczeń, w tym małą liczebność próby. Mimo to szanse na przenoszenie wirusa drogą płciową wydają się niewielkie.

Dzisiaj grzeje: 1. Nowotwory wciąż stanowią jedną z głównych przyczyn zgonów na świecie. Jak wygląda ich leczenie w dobie pandemii?

2. Dziesiątki kolejnych zakażonych i ofiar. Nowe dane ministerstwa zdrowia nie napawają optymizmem


– Możliwe, że mężczyzna, który jest krytycznie chory na COVID-19, może mieć wyższe miano wirusa, co może prowadzić do większego prawdopodobieństwa zarażenia nasienia. Po prostu nie mamy na to obecnie odpowiedzi. Mimo to świadomość, że nie znaleźliśmy tego rodzaju aktywności wśród pacjentów w tym badaniu, którzy wracali z łagodnych do umiarkowanych postaci choroby, jest uspokajająca. – mówi Hotaling.


Naukowiec ostrzega, że ​​bliski kontakt poprzez kaszel, kichanie i pocałunki może nadal zwiększać ryzyko rozprzestrzeniania się infekcji. Należy ponadto pamiętać, że niektóre zarażone osoby przechodzą zakażenie bezobjawowo i mogą nawet nie wiedzieć, że przenoszą wirusa na inne osoby.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Mięso, którego przenigdy nie powinno się jeść. Skutki mogą być najbardziej ponure, lepiej go nie kupować
  2. Prezydent zabrał głos w sprawie szczepień na koronawirusa. Znamy jego stanowisko
  3. Zaskakujące rozporządzenie prezydenta kraju ogarniętego epidemią. Wojsko ma strzelać do osób łamiących kwarantannę
  4. Nietypowe objawy COVID-19. Wiele osób nie połączyłoby ich z tą chorobą
  5. Dlaczego w Afryce zarejestrowano tak mało przypadków koronawirusa? Według specjalistów, wcale nie chodzi o temperaturę
  6. Już dziś nowa nadzieja na początek końca pandemii. Naukowcy oceniają jej szansę na 80%

Następny artykuł