epidemia wróci jesienią
fot. https://unsplash.com/ Vladimir Fedotov
Autor Natalia Niewczas - 24 Sierpnia 2020

Nawet kilka tysięcy zakażeń jednego dnia. Eksperci biją na alarm

Epidemia pozostaje nieprzewidywalna. Lista najbardziej dotkniętych koronawirusem krajów, a w tym uznawanych za szczególnie niebezpieczne pod względem zagrożenia epidemiologicznego, zmienia się praktycznie z miesiąca na miesiąc. Wobec tak dynamicznej sytuacji próbujący przewidzieć dalszy rozwój wypadków naukowcy równie dobrze mogą wróżyć z kart. Mimo to, dla dobra obywateli, niektórzy z nich starają się przewidzieć prawdopodobne scenariusze.

Epidemia dopiero się rozkręca - w taką wersję wydarzeń wierzy między innymi były główny inspektor sanitarny Marek Posobkiewicz. Podczas gdy jedni specjaliści odrzucają wyraźną zależność między rozprzestrzenianiem się koronawirusa a porą roku, polski lekarz i urzędnik wierzy w jego sezonowość. Ekspert ostrzega - słupki odzwierciedlające dzienny przyrost zakażeń poszybują w górę.

Ochotnicy pilnie poszukiwani. Ruszają testy szczepionki na COVID-19 we WłoszechOchotnicy pilnie poszukiwani. Ruszają testy szczepionki na COVID-19 we WłoszechCzytaj dalej

Epidemia może przybrać na sile

Marek Posobkiewicz o epidemii wypowiada się jasno: poziom zagrożenia znów zaskoczy i będzie wiązał się z nadchodzącym sezonem jesienno-zimowym. Jak twierdzi lekarz, dzienna ilość nowych potwierdzonych przypadków COVID-19 może sięgać wówczas kilku tysięcy. Przyczyny potencjalnego zjawiska specjalista dopatruje się częściowo w zwiększonej ilości zachorowań na grypę. Wystąpienie niektórych jej symptomów odpowiadających objawom COVID-19 będzie wymuszało większą ilość samych testów. Pozytywne wyniki wielu z nich zasilą tym samym niechlubną statystykę.

- Skala problemu będzie robiła wrażenie, przez to, że na jesieni pojawi się wiele samych podejrzeń zachorowań na koronawirusa. Wiele osób będzie chorowało z powodu grypy czy przeziębień - wyjaśnia Marek Posobkiewicz.


Jak podaje portal medonet.pl, ekspert wiąże ryzyko zwiększenia liczby zachorowań na koronawirusa również z ponownym otwarciem szkół. Decyzja, która od tygodni wzbudza liczne kontrowersje, zdaniem lekarza poskutkuje większą liczbą zakażeń.

Dzisiaj grzeje: 1. Uczniowie przerażeni, rodzice łapią się za głowy. Dzieci jednak nie pójdą do szkoły 1 września?

2. Biedronka już od jutra z szalonym prezentem dla klientów. Wielki ukłon dla fanów słodkości

Jednocześnie Marek Posobkiewicz zwraca uwagę na to, że ludzkość powinna patrzeć na problem pandemii przyszłościowo. Zdaniem lekarza dążenie do odzyskania codzienności sprzed pandemii nie jest niewłaściwe, choć panująca w kraju sytuacja epidemiologiczna wciąż może wymuszać na władzach podejmowanie radykalnych decyzji, na przykład tych o ponownym wprowadzeniu większej izolacji społecznej. Konieczne będzie wdrożenie długofalowych, skutecznych rozwiązań.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Mafijny boss na wolności. Wpłacono za niego porażającą kaucję
  2. Niewyobrażalna tragedia w polskim McDonald's. Nie żyje kobieta, zmarła niezauważona
  3. Rozpoczęcie roku szkolnego może być opóźnione. Podali możliwe terminy, ważny apel nauczycieli
  4. TVN ujawnił skandaliczną prawdę. Nie mieści się w głowie, do czego dochodzi w karetkach
  5. Była premier zarażona koronawirusem. Rzeczniczka przekazała przykre wiadomości o stanie zdrowia
  6. Zazdroszczą jej wszystkie kobiety. Ma 70 lat a wygląda jak nastolatka. Jak to możliwe?

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykuł