Epidemia koronawirusa najbardziej dotyka ludzi samotnych
unsplash_Eduard Militaru
Autor Aneta Młodawska - 27 Marca 2020

Mężczyzna przebywał samotnie na kwarantannie bez jedzenia i picia. Na szczęście pomogli mu policjanci

Epidemia koronawirusa SARS-CoV-2 stanowi ogromne zagrożenie dla ludzi w podeszłym wieku. W wyjątkowo trudnej sytuacji są obecnie samotne osoby, które przebywają w kwarantannie. Z ogromnymi trudnościami musiał się zmierzyć pewien mieszkaniec Krakowa, któremu na pomoc przyszli funkcjonariusze policji.

Epidemia koronawirusa ogarnęła już 199 krajów. Potwierdzono już ponad 542 tysiące przypadków zakażenia wirusem SARS-CoV-2, z czego ponad 24 tysiące osób zmarło. W Polsce pierwszy przypadek koronawirusa potwierdzono 4 marca. Od tamtej pory nieustannie rośnie liczba zakażeń. W całej Polsce odnotowano ich już 1244.

Koronawirus SARS-CoV-2 spowodował śmierć wielu osób z Włoch, Iranu, Hiszpanii, Francji, a także Wielkiej Brytanii. Patogen rozprzestrzenia się w bardzo szybkim tempie, o czym świadczą codziennie rosnące liczby. Dotychczas potwierdzono ponad 524 tys. przypadków zakażenia koronawirusem.

Nowa teoria naukowców. Koronawirus może być chimerąNowa teoria naukowców. Koronawirus może być chimerąCzytaj dalej

Epidemia koronawirusa najbardziej dotyka ludzi samotnych

Kwarantannę po powrocie z zagranicy, jak wiele innych osób, musiał odbyć pewien mieszkaniec Krakowa. Choć pacjent korzystał z pomocy instytucji, w pewnym momencie zabrakło mu jedzenia i picia. Rodzina mężczyzny mieszka w Gdańsku, a on sam miał mieszkanie w kamienicy pustej w czasie epidemii.

Gdy policjanci sprawdzali, czy mężczyzna nie łamie zasad kwarantanny, ten poprosił ich o kupienie czegoś do picia. Funkcjonariusze spełnili prośbę i kupili dodatkowo drobne produkty spożywcze oraz owoce.

– Następnie w sposób wykluczający bezpośredni kontakt, przekazali żywność, pozostawiając ją przy drzwiach mieszkania, a informację o tym przekazali potrzebującemu telefonicznie – tłumaczy Sebastian Gleń, rzecznik prasowy małopolskiej policji.

Mężczyzna swoją wdzięczność za okazaną pomoc wyraził za pośrednictwem maila. Podziękowania trafiły do Karola Solarczyka i Rafała Kalicińskiego.
– To dla mnie wspaniała postawa i bezcenna pomoc w tym czasie kwarantanny. Mogłem dzięki Panom się napić, najeść i wytrwać do niedzieli – napisał krakowianin.

Dzielnicowa z Wyszkowa na Mazowszu również nie pozostała obojętna na los osób objętych kwarantanną. Kobieta kupiła pieczywo i zawiesiła je w reklamówce na furtce domu starszego małżeństwa.

– Wydawać by się mogło, że to niewielka rzecz, mały gest, ale w tej szczególnej sytuacji dla osób, które znajdują się w kwarantannie właśnie takie małe gesty mogą mieć wielkie znaczenia – zauważa Gierlicka.

Dzisiaj grzeje: 1. WHO podało nowy objaw COVID-19. Warto przyjrzeć się swoim oczom

2. Niepokojące informacje o Jolancie Kwaśniewskiej. Z każdą godziną sytuacja się pogarsza

By skutecznie chronić się przed koronawirusem, należy przede wszystkim zachować spokój i stosować się do zasad, które publikuje m.in. Ministerstwo Zdrowia czy Główny Inspektorat Sanitarny. Warto przede wszystkim często myć ręce. Zalecane jest, aby używać wody i mydła lub środków na bazie alkoholu. Gdy kichamy lub kaszlemy, należy ponadto zakrywać usta lub nos zgiętym łokciem lub chusteczką, którą trzeba natychmiast wyrzucić do zamkniętego kosza. Nie powinno się zakrywać nosa i ust dłońmi, gdyż w ten sposób zarazki przenoszą się na przedmioty i osoby, których dotykamy.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Partner Magdy Gessler jest lekarzem. Przekazała przykre wieści o jego pracy, jest jej smutno
  2. Tony Halik zostawił żonie kopertę, którą miała spalić po jego śmierci. Zajrzała jednak do środka i zamarła, nie wierzyła
  3. Przełom w walce z koronawirusem. Węgierscy naukowcy odkryli dokładny kod genetyczny wirusa
  4. Już niedługo może być najczęściej diagnozowanym nowotworem. Ponad połowa przypadków wykrywana jest zbyt późno
  5. Można ponownie zarazić się koronawirusem? Lekarze nie mają wątpliwości
  6. Jeden z kluczowych produktów znika ze sklepowych półek. Wiele par w kłopotach

Następny artykuł